دوشنبه, 21 بهمن 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 67198

اطلاعات تکميلي

  • مدیر فروش سرویس‌سنتر مجتمع صنعتی اسفراین:

متولیان صنعت از بومی‌سازی حمایت کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصر اقتصاد: مدیر فروش سرویس‌سنتر مجتمع صنعتی اسفراین بر لزوم حمایت ایمیدرو و مجموعه‌های اصلی معدنی از بستر بومی‌سازی فراهم شده در کشور تاکید کرد.

علی براغ مجتمع صنعتی اسفراین را بزرگترین تولیدکننده انواع مقاطع و قطعات فولادهای آلیاژی سنگین و فوق سنگین در ایران و خاورمیانه عنوان کرد و گفت: در حوزه مقاطع فولادی سال گذشته اقدام به  ایجاد اولین سرویس کلان تخصصی فولادهای آلیاژی در جایگاه برتر فولاد کشور در استان اصفهان کردیم که  نیاز مصرف‌کنندگان بر مبنای نوع مصرف و الزامات خواص مکانیکی و فیزیکی در درون این سرویس سنتر ارزیابی می‌شود که یک حجم  استوک بالایی از مقاطع فولادی در استان اصفهان  از متریالهای مجتمع اسفراین موجود است.
وی در مورد استقرار کنسرسیومهای این مجتمع توضیح داد: در حوزه تامین انواع قطعات و تجهیزات، مجتمع ما مبادرت به ایجاد و استقرار کنسرسیومهای تخصصی ساخت کرد. یکی از موفق‌ترین این‌ها، کنسرسیوم بومی‌سازی ماشین‌سازی و تجهیزات معدن است که از شرکتهای پیشرو داخلی برای تجهیز از صفر تا صد محصول استفاده کردیم.
مدیر فروش سرویس‌سنتر اسفراین ادامه داد: تجهیزات ویژه‌ای هم در قالب کنسرسیوم تشکیل داده‌ایم که یکی از آنها سنگ شکنهای ویژه‌ای است که در صنعت و معدن به نام « HPGR» استفاده می‌شود که امسال تحویل شرکت سنگ آهن گوهر زمین شد.
تجهیزات دیگری مانند کان‌کراشر که یکی از تجهیزات معدنی ویژه است که طراحی «تیسن کروپ» آلمان بوده است و این تجهیز  هم توسط این کنسرسیوم بومی‌سازی و تحویل سنگ آهن مرکزی شد.
در نهایت ما با توجه به بحث تامین مقاطع و تامین قطعات با استفاده از این دو استراتژی ( سرویس سنتر وکنسرسیوم های تخصصی ساخت) که به کار بردیم، توانستیم قدم بزرگی را در بومی‌سازی و رفع وابستگی ایجاد کنیم.
وی یادآور شد: در این راه مشکلات زیادی سر راه ما بود و هنوز بسیاری از شرکتها تمایل به خرید از بیرون دارند و بحث اعتماد به داخل کمرنگ است؛ در صورتی که یک بخش از توانمندی داخلی صرفا مختص این مجتمع است. تجهیزاتی که در خط تولید مجتمع ما وجود دارد کاملا منحصر به فرد است.
براغ در مورد توانمندی‌های منحصر به فرد این مجتمع بیان کرد: پرس 6300 تنی که در خط تولید مقاطع سنگین  به نام «Open-DAI» وجود دارد،کاملا  منحصر به فرد در خاورمیانه است و قطعات سنگین و فوق سنگین منحصرا توسط مجتمع ما تولید می‌شود و اگر بخواهیم واقعا به سمت بومی‌سازی قطعات سنگین در سنگ معدن و فولاد  برویم، صرفا مجتمع ماست که می‌تواند پیش قدم در این امر شود .
مدیر فروش سرویس سنتر اسفراین، تفکر مدیریتی مجتمع اسفراین را حمایت از توانمندی خاص در کشور عنوان کرد و افزود: ما در قالب کنسرسیوم‌ها از شرکت‌های پیشرو در جهت تولید کامل و نهایی محصول استقبال کرده‌ایم. صنعت‌هایی که از تجهیزات استراتژیک وارداتی استفاده می‌کنند، عمدتا نیاز دارند که تجهیز به صورت کامل به آنها داده شود؛ در صورتیکه  مجتمع ما صرفا تولیدکننده متریال خام است و با استفاده از مشارکتی که با شرکتهای خصوصی داخلی در قالب کنسرسیومهای خاص ایجاد کرده‌ایم، قابلیت تولید و تجهیز ماشین‌آلات صنایع مادر و استراتژیک به صورت کامل فراهم شود.
این فعال صنعتی در مورد لزوم حمایت از فرایند بومی‌سازی در کشور عنوان کرد: قطعا نیاز است مجموعه‌های اصلی و مادر از حرکت و نهضتی که ایجاد شده است حمایت و به این موضوع ورود کنند. با توجه به شرایط تحریم‌ها و نبود منابع و مواد اولیه، نیاز است که  بستر بومی‌سازی و کنسرسیوم‌ها بسیار پررنگ‌تر  و ویژه‌تر دیده شود و این امر نیازمند این است که ایمیدرو و مجموعه‌های اصلی معدنی، واحدهای بومی‌سازی فعالی داشته باشند و از این نهضت حمایت کنند.
وی از کمرنگ بودن باور داخلی‌سازی در کشور صحبت کرد و گفت: باور داخلی هنوز کمرنگ است و نیاز است که هسته اصلی آن را در مجموعه‌های بزرگ مانند گل‌گوهر و ایمیدرو تشکیل دهند.
براغ در زمینه ظرفیت و توان داخلی بیان کرد: مجموعه قفسه نورد (که شامل قطعات چوک و غلطک نورد) که یک تجهیز استراتژیک به شمار می‌رود، در اختیار خط نورد فولاد مبارکه است که این مجموعه را صرفا مجتمع صنعتی اسفراین به واسطه کنسرسیوم ساخت می‌تواند حمایت و در سطح کیفی بسیار خوبی انجام دهد. 
مدیر فروش سرویس سنتر اسفراین، مهندسی فروش و عیوب مصنوعی در تجهیزات را نکته قابل تاملی در تجهیزات عنوان کرد و توضیح داد:  نکته حائز اهمیت این است که حتی قطعات یا تجهیزاتی وارداتی، چون در زمان تحت پوشش گارانتی هستند به دلیل دید مهندسی فروش با عیوب مصنوعی مشغول به کار هستند، در صورتی که تمام این معیارها  با توجه به تیمی که در مجتمع ما وجود دارد بومی‌سازی شده‌اند؛ مجتمع ما ضمن مهندسی معکوس، تکنولوژی را کامل کرده و تجهیزات را در بالاترین سطح کیفی امروز می‌توانیم تامین کنیم .
وی در پایان ضمن اشاره به حمایت از این حرکت گفت: نیاز است که با توجه به شرایط پیش رو و نهضتی که در قالب بومی‌سازی و رفع وابستگی ایجاد شده، همه با تمام توان در همین جهت کمک کنند تا با ایجاد فرهنگ بهبود مستمر، ایجاد گروه‌ها و تشکل‌های بیشتر در قالب استفاده از ظرفیت و پتانسیل داخلی بتوانیم گامهای موثری برداریم. بسیاری از شرکتهای داخلی هنوز شناخته نشده‌اند و نیاز است که توسط متولیان اصلی صنعت، فراخوان‌هایی صورت گیرد که مجموعه‌های توانمند اضافه شوند و کنسرسیوم‌های تخصصی ساخت در قالب کارگروه‌ها تشکیل شود تا به مدد آنها بتوان تجهیزات استراتژیک مختلف را به تکنولوژی و تولید کامل برسانیم .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399