یکشنبه, 20 بهمن 1398 ساعت 10:19
کد خبر: 67157

آماده‌سازی بسته حمایت از فعالان گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاون گردشگری کشور از آماده‌سازی بسته حمایت از فعالان گردشگری با کمک بخش خصوصی خبرداد. در این بسته حمایتی بحث‌های مالی مطرح نیست و بیشتر در خصوص بازپرداخت وام‌ها و بیمه‌ها صحبت شده است.

ولی تیموری در نشست خبری که به بهانه برپایی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، روزگذشته، در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، با یادآوری اینکه آمار سفر گردشگران و مسافران خارجی به ایران در ۱۰ ماه نخست امسال به هفت میلیون و ۸۷۰ هزار نفر رسیده است، گفت: مقایسه آماری با مدت زمان مشابه سال گذشته نشان می‌دهد شمار سفر گردشگران خارجی به ایران در ۱۰ ماه نخست امسال، ۱۹.۷۳ درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی ایران، در سال گذشته سومین کشوری بود که رشد سریع گردشگری را تجربه کرد. برآورد ما بر این بود که آمار گردشگران خارجی در سال ۱۳۹۸ به حدود ۱۰ میلیون نفر برسد اما اتفاقاتی که رخ داد جلوی رشد سریع گردشگری ایران را گرفت. متاسفانه در ابتدای سال میلادی، گردشگران اروپایی به واسطه سقوط هواپیمای اوکراینی و بعد از آن، چینی‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا، سفرشان را به تعویق انداختند و یا کنسل کردند. با این حال اعداد نشان می‌دهد وضعیت گردشگری در سال ۱۳۹۸ چندان هم بد نبوده، ولی برای عبور از این شرایط و خسارات که در درازمدت یقه ما را نگیرد، حتما اقدام می‌کنیم.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ما برای عید بهاره چینی‌ها تدارک زیادی دیده بودیم، ٩ استان و مناطق آزاد به این منظور آماده پذیرش گردشگران چینی بودند، اما به خاطر ویروس کرونا، بخشی از این برنامه‌ها اجرا نشد و تعداد زیادی از گردشگران را از دست دادیم.
او در عین حال بیان کرد: اتفاقات تلخ در هر کشوری رخ می‌دهد و گردشگری آن را متاثر می‌کند، ولی در کشور ما این اتفاقات تلخ زیاد بوده، شاید هم از بدشانسی منِ مدیر گردشگری است که مجموعه اتفاقات تلخ پشت‌سر هم و به سرعت رخ داد؛ از خروج آمریکا از برجام و برگشت تحریم‌ها گرفته تا شیوع ویروس کرونا.
تیموری اضافه کرد: البته ویروس کرونا یک اپیدمی جهانی است، به طوری که سازمان جهانی جهانگردی رشد گردشگری در سال ۲۰۲۰ را با درنظر گرفتن اثرات ویروس کرونا، برآورد کرده و احتمال کاهش آن را داده است.
وی افزود: البته به دنبال این اپیدمی جهانی، ما هم پیش‌بینی‌هایی داشتیم و بسته حمایتی را با کمک بخش خصوصی آماده کرده‌ایم که به دولت ارایه شده است. هرچند موضوع این بسته حمایت مالی نیست، بلکه تسهیل شدن شرایط در بازپرداخت وام‌های بانکی و یا بیمه‌ها است. 

نگران بهار هستیم

تیموری درباره آمار کنسلی تورهای گردشگری که از سوی انجمن صنفی آژانس‌های مسافرتی و هوایی پس از سقوط هواپیمای اوکرانی تا ۷۰ درصد اعلام و سپس از سوی معاونت گردشگری تکذیب شد، توضیح داد: آن عدد (۷۰درصد) دقیق نبود، برای همین  تکذیب شد. من به عنوان متولی گردشگری که به همه مجراهای آماری دسترسی دارم در بازه زمانی سه روز بعد از اتفاق، نمی‌توانم آماری از کنسلی‌ها بدهم. مضاف بر این‌که محل اعلام آن آمار هم تخصص مربوطه را نداشت، حوزه‌ای باید در این‌باره نظر و آمار بدهد که از ورود گردشگری متاثر باشد.
معاون گردشگری ادامه داد: حوادثی مثل سقوط هواپیمای اوکراینی در فصل گردشگری ایران رخ نداد که کنسلی‌های آن زیاد و یا عدد آن بزرگ باشد، بنابراین آمارهایی که در این خصوص اعلام شد، صحیح نبود. نمی‌خواهیم بگوییم همه چیز گل و بلبل است، گردشگری ما از سقوط هواپیمای اوکراینی و ویروس کرونا، متضرر شد و بیشترین نگرانی ما از بابت آمار کنسلی تورهای گردشگری و کاهش سفرها در فصل پیش‌رو (بهار) است.
او درباره برنامه‌های ایران برای بازگشت گردشگران چینی به ایران به دنبال ویروس کرونا، گفت: ما بیشتر از یک سال در بازار چین کار کردیم، این بازار خیلی مهم است و با شیوع این ویروس، فعالیتمان را متوقف نمی‌کنیم اما بنا به ملاحظات جهانی و حفظ امنیت هموطنان، تابع ضوابط وزارت بهداشت هستیم.

اقامت چینی‌ها به خاطر حساسیت‌ها با مشکل روبرو شده

معاون گردشگری با اشاره به حضور تعدادی از گردشگران چینی در ایران، تصریح کرد: حق نداریم هر کسی را که به ایران وارد شده، در هتل جا ندهیم، به موزه راه ندهیم و یا از سایر خدمات محروم کنیم. بعضاً به خاطر حساسیت‌ها در بعضی استان‌ها اقامت چینی‌ها با مشکلاتی روبرو شده است.

سیمرغ برند گردشگری کجا و سیمرغ جشنواره‌های فجر کجا

معاون گردشگری به سوالی درباره کپی کردن برند گردشگری ایران و بی‌حاصل بودن همایش‌هایی که به این منظور در سال‌های گذشته با صرف هزینه‌های بسیار، برگزار شد، واکنشی اعتراضی داشت و گفت: مهران مدیری در این مواقع جمله‌ای دارد که می‌گوید: «این که گفتی یعنی چه». بر اساس چه علم و دانشی به این نتیجه رسیدید. ما با مطالعات علمی به این برند رسیدیم. نمی‌دانم درباره سیمرغ فجر صحبت می‌کنید یا برند گردشگری. هویتی که ما برای برند گردشگری پیدا کرده‌ایم شاید فقط در عنوان «سیمرغ» با جشنواره‌های فجر مشترک باشد، اما در شکل و شمایل متفاوت است.

رونق گردشگری بازار صنایع‌دستی را پررونق می‌کند

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی کشور با اشاره به اینکه در سال ۹۴ طی مطالعات انجام شده به این نتیجه رسیدند که برگزاری یک نمایشگاه صنایع دستی در پایتخت برای نشان دادن ظرفیت‌های این حوزه کافی نیست، گفت: از سال ۹۴ تصمیم بر آن شد تا دو نمایشگاه ملی در سال در پایتخت برگزار کنیم که یک نمایشگاه در شهریورماه همزمان با نمایشگاه فرش و نمایشگاه دوم تحت عنوان عیدانه برگزار می‌شود. امسال بر آن شدیم تا نمایشگاه دوم را همزمان با نمایشگاه بین المللی گردشگری برگزارکنیم.
وی ادامه داد: صنایع دستی و گردشگری مکمل یکدیگر در حوزه جذب گردشگر هستند از این رو فضایی بیش از ۴ هزار متر از نمایشگاه پیش رو که قرار است از ۲۳ تا ۲۶ بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شود در اختیار صنایع دستی قرار گرفت و هر استان در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جاذبه‌های خود را به مخاطبان معرفی خواهند کرد.
خشایار نیکزادفر، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی به عنوان برگزارکننده نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی گفت: ۱۰۲۸ مشارکت‌کننده در این نمایشگاه حضور خواهند داشت که ۹۸۵ شرکت داخلی، ۳۹۰ شرکت در حوزه صنایع دستی ۷۸ شرکت گردشگری الکترونیک، ۱۴۸ آژانس داخلی، ۷۲ هتل، ۱۲۴ واحد بومگردی، هشت شرکت فعال در حوزه حمل و نقل و ۱۸۵ ان جی او حضور خواهند داشت. در این میان ۴۳ مشارکت‌کننده خارجی از کشورهای مالزی، اندونزی، افغانستان، سوئیس و ۱۷ شرکت داخلی به نمایندگی از کشورهای خارجی مانند ویتنام، چین، تایلند و روسیه در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
به گفته نیکزادفر مراسم افتتاحیه، معرفی برند گردشگری، نشست ادبی، کارگاه‌های دیجیتال مارکتینگ در گردشگری، آموزش‌های هتلداری و برندینگ صنایع دستی و نشست‌های صنفی در کنار برگزاری جشنواره موسیقی، جشنواره اقوام و عشایر و جشنواره غذا، همچنین رونمایی از تمبر یابود ازجمله برنامه‌هایی است که در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی برگزار خواهد شد.
وی همچنین در خصوص این مهم که طی سال‌های گذشته همواره در روزهای افتتاح نمایشگاه شاهد غرفه‌های خالی و سالن‌های ساماندهی نشده بودیم، گفت: امسال سعی کردیم سالن‌ها را زودتر تحویل بگیریم و از امروز سالن‌ها آماده واگذاری به غرفه‌داران هستند.

بسته حمایتی از فعالان گردشگری

این نشست با پرسش و پاسخ خبرنگاران ادامه یافت و تیموری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر متضرر شدن فعالان حوزه گردشگیری با لغو تورهای ورودی و فعالیتی که بخش دولتی می‌تواند برای جبران این ضرر و زیان داشته باشد، گفت: بروز اتفاقات اجتناب‌ناپذیر هستند اما در کشور ما اتفاقات زیادی می‌افتد شاید هم از بدشانسی من است که از زمانی که معاون گردشگری شده‌ام اتفاقات زیادی را شاهد بودیم از خروج از برجام و تهدیدهای ترامپ گرفته تا اتفاق‌های منطقه و اکنون شیوع ویروس کرونا. کرونا نه تنها در گردشگری ایران بلکه گردشگری بین‌المللی را متاثر کرده است چنانچه سازمان جهانی گردشگری وقتی از احتمال افزایش پنج درصدی گردشگران بین‌الملل در سال ۲۰۲۰ خبر داد با وقوع کرونا این احتمال را دستخوش تغییرات دانست.
وی افزود: کشور ما نیز از این تاثیرات مستنثی نیست در این میان سعی کردیم تا بتوانیم بسته حمایتی باکمک بخش خصوصی آماده کنیم و به دستگاه‌های ذیربط اطلاع دادیم تا از این بسته حمایتی استفاده کنند. در این بسته حمایتی بحث‌های مالی مطرح نیست و بیشتر در خصوص بازپرداخت وام‌ها و بیمه‌ها صحبت شده است. بخش خصوصی باید به ما کمک کند تا بتوانیم از این برهه عبور کنیم البته در خصوص کنسل شدن تورها در فصل دوم گردشگری ورودی نگرانی‌هایی وجود دارد.
سیزدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی تهران ۲۳ تا ۲۶ بهمن جاری با حضور حداکثری فعالان و ذینفعان بخش خصوصی و دولتی در محل دائم نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399