یکشنبه, 20 بهمن 1398 ساعت 10:14
کد خبر: 67156

سردرگمی آموزش و پرورش در پرداخت عیدی به دانشجو معلمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: در حالیکه وزیر آموزش و پرورش از مصوبه هیات وزیران درباره پرداخت عیدی به دانشجو معلمان خبر داده، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش دراین باره به دو صورت اظهار نظر کرده است، یکی تکذیب صدور بخشنامه موافقت با پرداخت «عیدی» به دانشجومعلمان و دیگری اینکه  70 هزار دانشجو معلم مشمول دریافت عیدی می‌شوند.

به دانشجو معلمان «عیدی» پرداخت می‌شود

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش، با اشاره به پیگیری‌هایی که در وزارت آموزش و پرورش انجام شد، از تصویب‌نامه 143889/ت 5600 ه مورخ 8 بهمن ماه1398 هیات وزیران با موضوع نحوه پرداخت پاداش آخر سال 1398، برای پرداخت عیدی به دانشجومعلمان خبر داد.
وی در ادامه با اشاره به ماده 6 قانون مستخدمین خدمت به وزارت آموزش‌وپرورش، خاطرنشان کرد: دانشجویان متعهد خدمت در آموزش‌وپرورش به نسبت مدت تحصیل تمام‌وقت در سال 1398، از پاداش آخر سال «عیدی» بهره‌مند خواهند شد.

دانشجومعلمان مشمول دریافت «عیدی» نمی‌شوند

این در حالی است که ساعت 9 صبح روز گذشته معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایسنا صدور هرگونه بخشنامه از سوی این معاونت در فضای مجازی مبنی بر «موافقت با پرداخت عیدی به دانشجومعلمان» را تکذیب کرد.
علی الهیار ترکمن در این باره اظهار کرد: بخشنامه پرداخت عیدی چندی پیش از سوی دولت صادر شده که بر اساس بند یک این مصوبه، شرط پرداخت عیدی، اشتغال به خدمت تمام وقت کارکنان است، اما دانشجومعلمان اشتغال به تحصیل دارند و مشمول عیدی نمی شوند.
وی افزود: با این حال یکی از نمایندگان مجلس عنوان کرده بود هر کسی از دولت حقوق می‌گیرد باید عیدی نیز دریافت کند، این نظر شخصی ایشان است و باید مراجع ذی‌صلاح این نظریه را تایید کنند. ما نیز موضوع را از طریق سازمان اداری و استخدامی و دیوان محاسبات پیگیری می کنیم.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه متاسفانه اخیرا بخشنامه‌ای از سوی این معاونت مبنی بر موافقت با پرداخت عیدی به دانشجومعلمان در فضای مجازی منتشر شده است، گفت: این کار غیراخلاقی است و ما از طریق حراست و نهادهای امنیتی با عاملان برخورد می‌کنیم.
الهیار اضافه کرد: ضمن آنکه ما دریافت مجوز برای پرداخت عیدی را دنبال کرده و پیگیر آن هستیم. درخواست می کنیم همکاران به اخبار غیرواقعی در فضای مجازی توجه نکرده و اخبار را از طریق مراجع اطلاع رسانی رسمی دنبال کنند.

70 هزار دانشجو معلم مشمول دریافت عیدی می‌شوند

با این حال، ساعت 13:40 روز گذشته سایت وزارت آموزش و پرورش خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع جزییات پرداخت عیدی به دانشجو معلمان را تشریح کرد.
الهیار با اشاره به چگونگی پرداخت عیدی به دانشجو معلمان اظهار کرد: آموزش‌وپرورش به‌عنوان یک دستگاه اجرایی در مقام تفسیر قانون نیست و ما ملزم به اجرای قوانینی هستیم که به تصویب مراجع ذی‌ربط ازجمله دولت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش‌وپرورش رسیده است.
وی افزود: پرداخت عیدی به دانشجو معلمان بر اساس مصوبه هیات وزیران است که هرساله ابلاغ می‌شود و میزان پرداخت در آن به‌طور شفاف توضیح داده می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خاطرنشان کرد: در این مصوبه شرط پرداخت عیدی به کارکنان دولت، اشتغال به خدمت تمام‌وقت است و دانشجو معلمان در وزارت آموزش‌وپرورش اشتغال به تحصیل‌ دارند و اشتغال به کار محسوب نمی‌شود و براساس این مصوبه و بدون مجوز قانونی ما نمی‌توانستیم عیدی پرداخت کنیم و بخشنامه‌ای که قبلاً به استان‌ها ارسال کردیم براساس بند "1" همین مصوبه بوده است.
الهیار بابیان اینکه در مصاحبه‌های قبلی به جامعه دانشجو معلمان گفته بودم که اگر مجوز قانونی را داشته باشیم آمادگی پرداخت را داریم، گفت: این موضوع مطرح و پیگیری شد تا اینکه در نامه‌ای که به وزارت آموزش‌وپرورش داده شد، دانشجو معلمان را مشمول و مصداق بند "1" مصوبه هیات وزیران دانست و پرداخت عیدی به آنان را جایز دانست که برای ما حجت است و در حال حاضر همکاران نحوه انجام کار را برنامه‌ریزی می‌کنند.
وی در ادامه اضافه کرد: به دانشجو معلمان مانند سایر کارکنان و به نسبت اشتغال به تحصیلی که دارند، عیدی پرداخت خواهد شد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تصریح کرد:70 هزار دانشجو معلم مشمول دریافت عیدی هستند، که 45 هزار نفر از آنان تمام‌وقت می‌باشند و عیدی کامل دریافت خواهند کرد.
الهیار ادامه داد: 25 هزار نفراز دانشجو معلمان نیمه‌وقت هستند که از اشتغال به تحصیل تمام‌وقت فاصله گرفته‌اند و متناسب با همان و بر اساس مجوزهای موجود پرداخت عیدی به آنان نیز صورت خواهد گرفت.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع در پایان با اشاره به دانشجو معلم تمام‌وقت و نیمه‌وقت، گفت: دانشجو معلم تمام‌وقت دانشجویی است که به‌طور کامل در دانشگاه فرهنگیان اشتغال به تحصیل دارد و دانشجو معلم نیمه‌وقت دانشجویی است که دوران تحصیل وی تمام‌شده و بخش از واحدهای درسی‌اش باقی‌مانده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399