شنبه, 19 بهمن 1398 ساعت 09:59
کد خبر: 67109

اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان منابع برای توسعه صادرات غیرنفتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر صنعت، معدن و تجارت از  اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان منابع برای توسعه صادرات غیرنفتی از محل منابع صندوق توسعه ملی  و  بانک‌ها با نرخ سود ۱۴.۵ درصد خبر داد.

به گزارش وزارت صمت، رضا رحمانی گفت: در این خصوص بازار مصرف قابل توجهی چه در داخل کشور و چه در کشورهای اطراف و همسایه در حوزه نساجی و پوشاک داریم؛ لذا این حوزه جز برنامه‌های ویژه و اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری است که در سال پیش روی نیز این برنامه حمایتی تداوم خواهد داشت.
وی ادامه داد: هرگونه فعالیت و توسعه در حوزه نساجی و پوشاک مورد حمایت ویژه ماست و همچنین هم اکنون طرح توسعه نساجی و پوشاک در روستاها در دستور کار است و ۵ استان به عنوان پایلوت این طرح انتخاب شدند و چهارمحال و بختیاری نیز یکی از همین استان‌هاست.
رحمانی با اشاره به برخی از برنامه‌های بازدید و افتتاح امروز خود در استان چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: بهره‌برداری از خط تولید نخ فیلامنت و نخ چادر مشکی با ظرفیت مناسب و با بالاترین تکنولوژی و فناوری روز دنیا و ظرفیت بالای صادراتی کالاهای تولیدی آن دارای اهمیت بالایی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: استان چهارمحال و بختیاری از ظرفیت‌های لازم برای تبدیل شدن به قطب نساجی در سطح کشور برخوردار است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با دریافت هرگونه اطلاعاتی مبنی بر تولید داخلی یک کالای وارداتی، منوط به رعایت کیفیت و میزان نیاز، به ‌طور حتم با ایجاد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های تعرفه‌ای روند ورود کالاهای مشابه خارجی را مدیریت خواهیم کرد.
رحمانی گفت: یقینا با تعصب خاصی در خصوص کالاهای تولید داخل و حمایت از آنها تصمیم‌گیری و اقدام می‌کنیم، چرا که این مهم فرصتی مناسب برای اشتغالزایی در کشور و در راستای منویات مقام معظم رهبری است.
وی تصریح کرد: این موضوع جز برنامه ‏های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که هر جا در کشور واحدی بتواند کالایی به میزان کافی و کیفیت مناسب کالایی تولید کند و بازار داخل را تامین نماید حتماً با اطلاع همکاران بنده در سازمان های صمت استان‌ها و خود وزارتخانه از طریق مکاتبه، اقدام مقتضی را برای کنترل واردات انجام می‌دهیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در همین راستا هم اکنون مرکز ساخت داخل در وزارتخانه تاسیس شده است و همه ارکان وزارت‌ صمت بسیج شدند تا از نهضت ساخت داخل با تمام وجود حمایت کنند و جای خوشحالی است که امروز یکی از واحدهای مورد افتتاح در صنایع نسوز، ظرفیت کاهش ارزبری بالغ بر 25 میلیون یورو برای کشور را فراهم آورده است.
رحمانی در خصوص برنامه‌های وزارت صمت برای توسعه صادرات غیر نفتی نیز افزود: در سال جاری یکی از محورهای هفتگانه برنامه وزارت صمت توجه به توسعه صادرات غیرنفتی بوده است و خوشبختانه با توافقات انجام شده از محل منابع صندوق توسعه ملی ۲ هزار میلیارد تومان و همچنین از محل منابع خود بانک‌ها ۲ هزار میلیارد تومان دیگر نیز با نرخ سود 14.5 درصد به شرکت‌های صادراتی اختصاص داده شده است.
وی اعلام کرد: این موضوع به اطلاع همه تشکل‌های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی این حوزه رسانده شده است، تنها معذوریت ما در صادرات برخی اقلام کالایی ضروری مورد نیاز بازار کشور و مورد مصرف روزانه مردم است و درخواست کردیم تا در مورد این اقلام تعهد صادراتی ایجاد نشود.

مالیات برای تولیدکنندگان واقعی افزایش نمی‌یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سیاست حمایتی دولت از تولیدکنندگان گفت: مالیات برای تولیدکنندگان واقعی افزایش پیدا نخواهد کرد.
رضا رحمانی تاکید کرد: قانون و بحث افزایش مالیات مربوط به فعالان اقتصادی با سابقه فرار مالیاتی است.
وی افزود: کاهش سود سپرده‌های بانکی باعث ایجاد و بروز آسیب‌هایی در سیستم و چرخه اقتصادی می‌شود.
رحمانی تصریح کرد: ورود سرمایه‌های مردم به بازار سکه، ارز، طلا و خودرو از مهمترین این آسیب‌ها به شمار می‌رود. حذف بورس در عرضه کالا باعث افزایش دلال‌بازی و آسیب به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: برای جلوگیری از نوسانات قیمت خودرو و افزایش ناگهانی آن، دادستانی باید به سایت‌های فروش خودرو از سوی برخی شرکت‌هایی که موجودی هم نداشته و پیش فروش کرده‌اند، ورود کند.
وی همچنین گفت: وضعیت درآمدهای نفتی در کشور ناچیز و کم است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395