پنج شنبه, 17 بهمن 1398 ساعت 08:16
کد خبر: 67093

سر ریز فن آوری‌های دفاعی جهت رفع مشکلات صنعت خودرو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هدف اصلی کمک به خودروسازان را شکستن تحریم‌های ظالمانه و تامین قطعات وارداتی تحریمی عنوان کرد.

امیر سرتیپ امیر حاتمی به دعوت وزارت صمت با حضور در گروه صنعتی ایران خودرو و بازدید از نمایشگاه خودکفایی قطعات با ابراز خرسندی از تداوم تولید محصولات داخلی این شرکت به رغم شرایط تحمیلی تحریم گفت: برابر سیاست‌های ابلاغی نظام، در سالی که مقام معظم رهبری به اسم " رونق" تولید نامگذاری کردند، کمک بخش صنعت دفاعی با استفاده از ظرفیت‌های موجود به صنعت خودروی ملی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های عظیم فن آورانه در صنعت دفاعی کشور اظهار کرد: هدف آن است که از سرریز فن آوری‌های دفاعی جهت رفع مشکلات صنعت خودرو نهایت بهره برداری صورت گیرد.

وزیر دفاع با اشاره به تحمیل تحریم‌های چهل ساله نظام سلطه بر صنعت دفاعی کشور گفت: صنعت دفاعی کشور با تجربه‌ای گرانسنگ و تبدیل تهدیدها به فرصت، توانسته است سبد محصولات محدود دفاعی قبل از انقلاب را به بیش از ۳۳۰۰ محصول افزایش دهد و به همین دلیل است که موکدا و مکررا اعلام کرده‌ایم که در صنعت دفاعی سد تحریم‌های ظالمانه را شکسته‌ایم.

امیر حاتمی با اشاره به حضور یکساله صنعت دفاعی در عرصه کمک رسانی به خودرو سازان داخلی گفت: ما حصل این حضور و همکاری‌های کوتاه مدت، تولید قطعات متنوع در صنعت خودروسازی با فن آوری روزآمد از سرریز دانش صنعت دفاعی است.

وی افزود: ساخت قطعات حساس خودرو نظیر توربو شارژ، سامانه ضد قفل ترمز، رایانه خودرو، انواع حس گرها، کمربند ایمنی و مجموعه کیسه هوا از جمله قطعاتی است که توسط متخصصین صنعت دفاعی و شرکت های دانش بنیان و شبکه همکار، تولید و در اختیار خودرو سازان قرار می‌گیرد.

سرتیپ حاتمی با تاکید بر ماموریتی بودن حضور وزارت دفاع در صنعت خودرو سازی بیان کرد: قطعات و سامانه هایی که توان تولید و امکان ساخت آن در بخش خصوصی وجود دارد، وزارت دفاع در تولید آنها به هیچ وجه وارد نمی شود.
وزیر دفاع افزود: هدف غایی ما در مجموعه وزارت دفاع حفظ آرامش و امنیت ملی در سطح کلان است و امروز در صنعت دفاعی حمایت از صنعت خودرو سازی یا هر صنعتی که مورد تحریمهای ظالمانه قرار گیرد را تکلیف خود می‌دانیم.
در ادامه سند همکاری های مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضاء رسید.
این سند همکاری‌های مشترک در راستای بومی‌سازی قطعات صنعت خودرو به امضای وزیران دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزیر صنعت، معدن و تجارت رسید. براساس این سند، طرفین توافق کردند تا برای رفع مشکلات و معضلات گلوگاهی صنعت خودروی کشور با استفاده از ظرفیت‌های ملی و بومی صنعت دفاعی اقدامات عملیاتی انجام دهند.
بر مبنای این سند مقرر شد تا وزارت خانه‌های دفاع و صنعت، معدن و تجارت با استناد به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، فرصت‌هایی را برای مقاوم سازی ارکان اقتصادی کشور از طریق رفع گلوگاه‌های تحریمی صنعت خودرو سازی و قطع وابستگی به خارج ایجاد کنند.

برای تنظیم بازار خودرو برنامه‌هایی تدارک دیده‌ایم

در ادامه، رضا رحمانی با اشاره به افزایش تولید خودرو در کشور گفت: با تدبیر و فعالیت شبانه‌ روزی مدیران و کارگران در مجموعه ایران‌خودرو هم‌اکنون تولید این مجموعه به 2000 دستگاه در روز رسیده و امیدواریم این رقم افزایش پیدا کند و از آن مهمتر اینکه حفظ شود.

وی با اشاره به تجاری‌سازی خودروهای مانده در پارکینگ گفت: جا دارد تا از پرسنل خانواده بزرگ ایران‌خودرو قدردانی کنم که در ماه‌های اخیر همت کردند و خودروهای کف پارکینگ را تجاری‌سازی و تکمیل کردند که این یک کار جهادی بود. همچنین باید از حمایت‌های سرتیپ حاتمی و وزارت دفاع تشکر کنم که به همراه قطعه‌سازان مجدانه پای کار بودند.

وزیر صمت در خصوص داخلی‌سازی قطعات گفت: این وزارتخانه از ابتدای سال جاری تا راه‌اندازی میزهای تخصصی ساخت داخل نهضت داخلی‌سازی را آغاز کرد و براساس آن یک برنامه مشخص ارائه کرد اما امروز شاهد هستیم که میزان داخلی‌سازی انجام شده بیش از برنامه‌ریزی بوده است و من مطمئن هستم که گزارش داخلی‌سازی حتما سبب خشنودی رهبر انقلاب خواهد بود. ما توانستیم در این نهضت داخلی‌سازی میزهای تخصصی تا به امروز یک میلیارد و 200 میلیون یورو در صنایع مختلف داخلی‌سازی انجام دهیم و از سوی دیگر مطابق با استانداردهای جهانی این مقدار برابر با ایجاد 100 هزار شغل ثابت است که البته آمار ارائه شده توسط شرکت‌ها بیش از این رقم است.

رحمانی افزود: ما در وزارت صمت عهد بسته‌ایم که به جز کار اصلی خود هیچ کار دیگری انجام ندهیم و تمام وقت خود را برای کار در وزارتخانه بگذاریم.

وی در خصوص تعهدات ایران‌خودرو و سایپا گفت: نزدیک به یک میلیون نفر خودرو پیش‌خرید کرده‌اند و ما به دنبال آن هستیم که این افراد هرچه زودتر خودروی خود برسند. خودروسازان نیز قول دادند که معوقات خود را تا خرداد ماه سال آینده به صفر برسانند.

وزیر صمت در خصوص افزایش قیمت‌ها و عرضه خودرو در بازار گفت: ما برای تنظیم بازار و واقعی شدن قیمت‌ها و تناسب عرضه و فروش خودرو برنامه‌هایی تدارک دیده‌ایم که به زودی آن را اجرایی خواهیم کرد و انتظار داریم که با اجرایی شدن آن این قیمت‌های کاذب از بین برود. همچنین امیدواریم با رونمایی از خودروهای جدید که امروز چند مورد آن را شاهد هستیم و تحویل به موقع خودروها به مشتریان، رضایتمندی مردم را به دست بیاوریم.

رحمانی با اشاره به تفاهمنامه امضا شده با وزارت دفاع گفت: سرتیپ حاتمی از شخصیت‌های بزرگ و مدیران خوب کشور است و در بخش قطعات به ما کمک زیادی کرده است. لازم است که اینجا تاکید کنم که وزارت دفاع در تولید و داخلی‌سازی به هیچ عنوان رقیب بخش خصوصی نیست. خودروسازان نیز برای حمایت از قطعه‌سازان و تضمین سرمایه‌گذاری آنها اقدام به انعقاد قراردادهای بلندمدت کنند تا قطعه‌سازان کشور با آرامش خاطر به فعالیت در این حوزه بپردازند.

وی در خصوص واگذاری اموال مازاد خودروسازها گفت: ما واگذاری‌ها را با جدیت دنبال خواهیم کرد. شرکت‌ها باید واگذار شوند تا هزینه‌های مالی کاهش یابد و به جای افزایش قیمت، بهره‌وری بالا برود زیرا با حذف شرکت‌های چندلایه، قیمت‌ها نیز کاهش پیدا می‌کنند. پس از آن می‌توان به سمت کارهای بزرگ رفت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395