چهارشنبه, 16 بهمن 1398 ساعت 12:23
کد خبر: 67069

بهبود وضعیت ساختمان در دی ماه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: عدد شامخ کل برای دی ماه امسال۴۲.۹۳ است که  از بهبود اندک وضعیت ساختمان نسبت به آذرماه حکایت دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، بررسی های آماری از فعالان اقتصادی حوزه مسکن نشان می دهد، مقدار تولید یا ارائه خدمات در دی ماه با رقم شاخص (۴۲.۹۳) اندکی بهبود یافته و شاخص میزان فروش (۴۰.۷۶) نسبت به ماه قبل در حد بسیار کمی کاهش یافت (حدود ۱ واحد درصد). با توجه به افزایش تقاضا در برخی صنایع ساختمانی بدلیل قرار گیری در ماه های پایانی سال، میزان سفارشات جدید با رقم شاخص (۳۸.۵۹) کمی افزایش یافت ولی موجودی مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده با رقم (۳۶.۴۱) نسبت به ماه گذشته تغییر خاصی نداشت که  تحریم ها و مشکلات موجود در ترخیص کالا، بی ثباتی قیمت ها و نیز کمبود تقاضای موثر در مقایسه با مدت مشابه سال های قبل، بر این امر موثر بوده است.
براساس ااطلاعات آماری، قیمت خرید مواد اولیه تنها در برخی اقلام (۷۳.۳۷) نسبت به آذر اندکی کاهش را تجربه کرد و در نتیجه  قیمت فروش محصولات  و خدمات مورد نیاز بخش ساختمان با رقم شامخ (۵۵.۹۸) نسبت به ماه گذشته در حد بسیار جزئی کاهش یافت که البته کمبود تقاضای موثر جهت ساخت و ساز در سال جاری و تلاش جهت افزایش توان رقابتی در وقوع این امر بی تاثیر نبوده است.
لازم به اشاره است،  میزان بکارگیری نیروی انسانی نیز در مجموع با رقم شامخ (۴۱.۸۵) تغییر محسوسی نداشت ضمن اینکه برای پاسخگویی به تقاضاهای موجود فصل آخر سال از میزان تعدیلات نیروی کار در این ماه کاسته شد. همچنین مصرف حامل‌های انرژی همچنان بدلیل کاهش فعالیت بخشی از کارگاه های تولیدی  نظیر تولیدات سازه های فلزی با افزایش مجدد قیمت آهن و میلگرد در دی، کاهش فعالیتهای ساخت و ساز و نیز صرفه جویی بدلیل افزایش قیمت برخی حامل های انرژی، در حد نامحسوسی کاهش یافت (۵۳.۲۶).
گفتنی است، با وجود موانعی نظیر  تحریم ها و کاهش مبادلات ارزی، با اجرای قانون معافیت مالیاتی درآمدهای صادراتی و افزایش حجم تولید و فعالیت های بازاریابی در ماه های پایانی سال، میزان صادرات اندکی افزایش یافت (۴۷.۲۸). میزان محصولات ناتمام یا در نوبت فروش در این ماه بدلیل افزایش اندک سرعت انجام سفارشات و تلاش جهت تحویل به موقع سفارشات در ماه های پایانی سال، افزایش نیافت و اندکی نیز در جهت کاهش پیش رفت (۵۳.۲۶).
با توجه به انتظار افزایش تقاضا در ماه های پایانی سال،  فعالان اقتصادی نسبت به بهبود فعالیت های این بخش در بهمن ماه خوشبین بوده و رقم شاخص (۵۴.۸۹)، موید این مطلب است.
این بررسی ها نشان داد اهم موانع داخلی کسب کار پیش روی فعالان این حوزه شامل غیر قابل پیش بینی بودن قیمت مواد اولیه و محصولات، موانع در فرآیندهای اداری و اخذ مجوز،  بی ثباتی قوانین و مقررات بخصوص قوانین گمرکی در ثبت سفارشات و طولانی بودن روند ترخیص کالاهای وارداتی(بعضاً مشکلات ایجادشده در حوزه فعالیت کارشناسان مجازی گمرک)، قوانین مالیاتی بویژه در زمینه مالیات بر ارزش افزوده و دشواری در تامین مالی بوده است.
براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، بخش ساختمان به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران، فعالیت های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. از دیدگاهی دیگر بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است. در بخش مسکونی طبق آمار منتشره توسط بانک مرکزی، در دی ماه ۹۸ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) به ۱۰۷۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، به ترتیب ۱۲.۱ درصد و ۵۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. متوسط قیمت هر متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران نیز با ۲.۲  درصد افزایش نسبت به ماه قبل و ۴۰.۹درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال گذشته، به رقم ۱۳.۸میلیون تومان رسید.
گفتنی است،اتاق تعاون  ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن بصورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر خواهدشد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399