دوشنبه, 14 بهمن 1398 ساعت 15:59
کد خبر: 66985

اطلاعات تکميلي

  • معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی خبرداد

اختصاص ردیف بودجه مشخص برای بیمه هنرمندان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سال گذشته ۸۱۲ نفر از فعالان صنایع دستی بیمه تامین اجتماعی شدند که در سال جدید نیز تعدادی از آنها تحت پوشش قرار گرفتند که با ورود صندوق بیمه روستاییان و عشایر حدود ۴۰۰۰ نفر به بیمه شدگان افزوده شد و به گفته معاون صنایع دستی کشور قرار بر آن شده است تا تمهیداتی برای بیمه هنرمندانی که در شهرهای بیش از ۱۰ هزار نفر زندگی می‌کنند نیز در نظر گرفته شود که در این میان سعی شده تا در بودجه سال ۹۹ ردیف مشخصی به بیمه هنرمندان اختصاص یابد، البته این بودجه هنوز مشخص نیست.

۱۴شهر و روستای ایران به ثبت جهانی رسیده اند

پویا محمودیان، در نشست خبری ثبت جهانی سه شهر و یک روستای صنایع دستی ایران با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه، ایجاد شهرهای هنر دستی و ثبت در فهرست جهانی را از وظایف وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دانست و گفت: در همین راستا پس از ثبت جهانی ۳ شهر و یک روستا؛ شامل شیراز شهر جهانی صنایع دستی، زنجان شهر جهانی ملیله، ملایر شهر جهانی مبل منبت و قاسم آباد شهر جهانی چادر شب‌بافی، رکورد بیشترین شهرهای ثبت شده را زدیم و قبل از چین با ۷ شهر و شیلی با ۴ شهر و هند با ۳ شهر در زمینه شهرهای جهانی صنایع دستی، در رتبه نخست قرار گرفتیم.
رکورد ایران در ثبت شهرهای صنایع‌دستی در ثبت جهانی
وی افزود: ۲۳ شهر ایران ثبت ملی صنایع دستی هستند که ۱۶ شهر ۷ روستا را داریم. پس از آنکه شهر و روستای ما ثبت ملی می شود در شورای راهبردی با در نظر گرفتن شرایط، شهرهایی که قابلیت جهانی دارند انتخاب می‌شوند و پس از جلسات متعدد و هماهنگی با مسئولین استانی و برنامه ریزی ها برای جهانی شدن معرفی می شوند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور خاطرنشان کرد: پیش از این، تبریز برای فرش، اصفهان برای صنایع‌دستی خلاق، مشهد برای گوهرسنگ‌ها، لالجین همدان برای سفال، مریوان کردستان برای کلاش‌بافی (گیوه)، سیرجان کرمان برای گلیم شیریکی پیچ، آباده در حوزه منبت، میبد یزد در رشته زیلوبافی و روستاهای خراشاد خراسان جنوبی در حوزه حوله‌بافی و کلپورگان سیستان و بلوچستان برای سفالگری ۷ هزار ساله‌ در فهرست شورای جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسیده‌اند.
حمایت شورای جهانی صنایع دستی از ایران
محمودیان با تشریح فرایند ثبت جهانی سه شهر و یک روستای ایران در روزهای اخیر، گفت: شورای جهانی صنایع دستی تنها مرکز معتبر  و متولی در حوزه صنایع دستی در دنیا است که رسالت خود را در این بخش انجام می دهد و فارغ از ملاحظات و مباحث سیاسی یکی از حامیان جمهوری اسلامی ایران در بخش صنایع دستی است.

فارس ایران کوچک است

در ادامه این نشست عنایت الله رحیمی استاندار فارس، شیراز را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر دانست و گفت: فارس ایران کوچک است. شیراز شهر عرفا و ادبا و مهمان نوازی و فارس میزبان اقوام مختلف آن است. عنوان ثبت جهانی شیراز، جلوه ای از هنر نیاکان و حاصل هنر دست صنعتگران است که روح بیننده را به سمت هنر متمایل می‌کند.
وی افزود: همجواری شیراز با آثار تاریخی و فرهنگی و گردشگرپذیربودن شهر، که علاوه بر مخاطب داخلی برخی موزه های خارجی با نمایش این آثار، به معرفی آن‌ها پرداختند.
وی ثبت شهر آباده به عنوان شهر ملی منبت ۲۰۱۸ و ثبت شیراز را به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در سال ۲۰۱۹، از  کثرت داشته های هنری استان فارس دانست که منجر به کسب این مقام شده است.
رحیمی با برشمردن شاخه های هنری فارس گفت: ما در استان فارس ۸۵ رشته هنری و ۵۵ زیر رشته هنری داریم. بیش از ۲۰۰ هزار نفر در استان و ۲۰ هزار نفر در شیراز به کار هنری مشغولند. ۳ هزار بیمه شده هنری نیز در شهر شیراز هستند. صادرات گمرکی و چمدانی بیش از ۵ میلیون دلار در سال ۹۸ بوده است.
وی ادامه داد: بعد از ثبت شهر برنامه‌های ویژه ای داریم و شهرهای دیگر چون دستباف های داری فیروزآباد که قشقایی است را معرفی خواهیم کرد. در راستای حمایت از توسعه صنایع دستی پروژه هایی که در رابطه با گردشگری شیراز باشد بدون نوبت بررسی می شود.

توانستیم تلاش مردم ملایر در عرصه منبت را ثبت جهانی کنیم

شاهرخی، استاندار همدان نیز به تاریخ و تمدن استان همدان اشاره‌ای کرد و گفت: با مرور میراث فرهنگی می‌توان کلکسیونی از ادوار تاریخی کشور را مرور کرد. ما در آینده ثبت جهانی تپه هگمتانه را با ۳۲۰۰سال قدمت داریم.
او افزود:بلندای تاریخ همدان به بلندای همه ادوار تاریخ است و صنایع دستی هم همواره در طول این قدمت تاریخی رشد و نمو داشته است.ما در گذشته شهر لالجین را به ثبت جهانی رساندیم.
استاندار همدان بیان کرد:هم اکنون نیز توانستیم تلاش مردم ملایر در عرصه منبت را ثبت جهانی کنیم. امروز حدود ۲۰هزار نفر از مردم شهر ملایر و روستا‌های اطراف به صورت مستقیم و غیر مستقیم در عرصه منبت و مبل منبت فعال هستند.۴۰۰نمایشگاه منبت نیز در این شهر تاسیس شده اند و به نوعی به جذب گردشگر به شهر ملایر کمک می‌کند. در شهر تویسرکان هم منبت گلریز رونق گرفته و این شهر به عنوان شهر ملی منبت شناخته می‌شود.
شاهرخی افزود:ما در استان همدان۱۵۰رشته صنایع دستی داریم و بیش از۴۳هزار و ۵۰۰نفر از مردم شهر همدان در عرصه صنایع دستی فعال هستند.
او بیان کرد:در صدد ثبت جهانی سیر همدان، سولار و تویسرکان هستیم.
مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان هم گفت: ما در برخی از روستا‌های استان همدان کانون‌های صنایع دستی داریم و در همین روستا‌ها بیکار نداریم.او از همه دعوت کرد که در تعطیلات نوروزی به همدان سفر کنند.
امیرانتخابی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت:اهمیت ثبت جهانی شهر قاسم آباد برای استان گیلان بسیار مهم است و اولین هدف ما از ثبت جهانی این شهر، حفاظت از میراث فرهنگی و صنایع دستی بود. این میراث پیش از این وضعیت چندان مناسبی نداشت.
او بیان کرد:هدف دیگر ما از ثبت جهانی قاسم آباد جذب گردشگر خارجی به استان گیلان با تقویت شهر جهانی و تقویت صنایع دستی بود و هم اکنون به دنبال ثبت جهانی ماسوله هستیم.
ارجمندی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان هم به معرفی ملیله پرداخت و گفت:امروز خوشحال هستیم که ملیله کاری استان زنجان به ثبت جهانی رسیده است. ملیله زنجان با تنوع طرح‌ها و نقوش، قرینه سازی و شیوه ساخت شناخته می‌شود و  یکی از بنا‌های تاریخی شهر زنجان به عنوان خانه ملیله شناخته شده است.

بیمه هنرمندان شهرهای بالای 10 هزار نفر

این نشست با پرسش و پاسخ خبرنگاران ادامه یافت و محمودیان در پاسخ به سوالی مبنی بر آنکه چرا ثبت جهانی یک شهر به جای آنکه نقطه عطفی برای پیشرفت و افزایش کیفیت صنایع دستی و البته متعادل‌سازی قیمت‌های آن باشد، تبدیل به نقطه‌ای برای نزول و کاهش کیفیت‌ها و افزایش قیمت صنایع دستی می‌شود، گفت: آمارهای کمی، رشد را نشان می‌دهند چنانکه براساس شاخص‌های در نظر گرفته شده در برنامه ششم توسعه شاهد افزایش تعداد کارت‌های صادرشده، صنعتگران فعال، نشان‌های ملی، مهرهای مرغوبیت کالا، آموزش صنایع دستی و طراحی محصولات، ایجاد خانه‌های صنایع دستی و خانه‌های خلاق، نمونه‌های بسته‌بندی، مستندنگاری و برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی هستیم.
مالمیر در پاسخ به چرایی کاهش کیفیت سفال لالجین بعد از ثبت جهانی گفت: سعی ما بر آن شد تا درصدد اصلاح لعاب و سرب موجود در آن برآییم. از این رو تسهیلاتی اختصاص دادیم و بررسی‌ها و تحقیقاتی در این خصوص انجام شد. درصدد آن هستیم تا برند سفال لالجین را با توجه به استحکام‌بخشی و بسترسازی‌های لازم قوت بخشیم و همان‌طور که الان شاهد هستیم عرضه محصولات سفال در بسیاری از شهرها به نام سفال لالجین انجام می‌شود، هرچند برای بهبود کیفیت و قیمت‌گذاریها نیازمند زمان هستیم.
او ادامه داد: امروزه مسئله ما در حوزه سفال لالجین نبود کارگر چرخکار است چراکه استقبال از سفال لالجین به اندازه‌ای است که حتی شهرهای همجوار نیز درصدد راه‌اندازی کارگاه سفال برآمده‌اند.
معاون صنایع دستی کشور همچنین در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درخصوص چرایی نبود بازارچه‌های فروش صنایع دستی در کشور همسایه ما عراق گفت: سفال لالجین عمدتاً به عراق صادر می‌شود همچنین گیوه کردستان و کرمانشاه نیز در این صادرات جای دارند. در نظر داریم تا در سوغات زیارت، صنایع دستی را نیز بگنجانیم. در این میان عتبات عالیات را مدنظر داریم. برای ایجاد فروشگاه‌های دائمی صنایع دستی در عراق در تلاش هستیم امیدواریم جهانی شدن صنایع دستی ایران گامی برای دیده شدنش بردارد.
وی با اشاره به افزایش صادرات چمدانی صنایع دستی بعد از ثبت‌های جهانی گفت: چندی پیش یکی از افرادی که در حوزه صادرات چمدانی صنایع دستی فعال بود، بعد از ثبت خراشاد گفت، اصلا از وجود چنین ظرفیتی باخبر نبوده و می‌تواند از این پس این گزینه را نیز در محصولات صادراتی چمدانی خود بگنجاند.
محمودیان در خصوص بیمه هنرمندان نیز گفت: سال گذشته ۸۱۲ نفر بیمه تامین اجتماعی شدند که در سال جدید نیز تعدادی از آنها تحت پوشش قرار گرفتند اما صندوق بیمه روستاییان و عشایر نیز به این حوزه ورود کرد و حدود ۴۰۰۰ نفر را بیمه کرد. قرار بر آن شده است تا تمهیداتی برای بیمه هنرمندانی که در شهرهای بیش از ۱۰ هزار نفر زندگی می‌کنند نیز در نظر گرفته شود و این صندوق آنها را نیز بیمه کند که از قضا امکانات و تسهیلات خوبی نیز به هنرمندان و فعالان صنایع دستی ارائه می‌دهد. در این میان سعی کردیم تا در بودجه سال ۹۹ ردیف مشخصی به بیمه هنرمندان اختصاص دهیم. البته این بودجه هنوز مشخص نیست و به زودی اعلام خواهیم کرد.

حذف معافیت مالیات هنرمندان صنایع دستی در حد پیش نویس است

وی درخصوص معافیت مالیاتی فعالان صنایع دستی گفت: با رایزنی و تعاملی که با نمایندگان مجلس انجام دادیم توانستیم صنایع دستی را از پرداخت مالیات و ارزش افزوده معاف کنیم.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: در برنامه بودجه صنایع دستی به عنوان منبع درآمدی دیده نشده بود تا بخواهند این بخش را حذف کنند و یا مالیات صنایع دستی را حذف کنند بنابراین این موضوع منتفی است.
وی با اشاره به تدوین پیش نویس قانون مالیات کشور، خاطرنشان کرد: در این قانون که به صورت پیش نویس تهیه شده است، پرداخت مالیات شامل تمام هنرهای زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنایع دستی می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399