یکشنبه, 13 بهمن 1398 ساعت 08:49
کد خبر: 66881

عملیات اجرایی ۱۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی در دهه فجر آغاز می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عملیات اجرایی ۱۰ طرح بزرگ صنعتی، معدنی و تجاری با سرمایه‌گذاری هشت هزار و ۵۱۹ میلیارد تومانی و اشتغال‌زایی دو هزار و ۷۱ نفری همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در پنج استان کشور آغاز می‌شود.

برپایه اطلاعات دریافتی از معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، این طرح‌ها در استان‌های تهران (سه طرح)، خراسان‌جنوبی (یک طرح)، خراسان‌رضوی (دو طرح)، کردستان (سه طرح) و کرمانشاه (یک طرح) خواهند بود.
در این بین استان کردستان با سرمایه‌گذاری هفت هزار و ۹۲۰ میلیارد تومانی در طرح‌های یاد شده و اشتغال‌زایی برای هزار و ۵۴۷ نفر، پیش‌رو است.
طرح‌های استان تهران با سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد تومانی، اشتغال‌زایی ۱۰۵ نفری را به همراه خواهد داشت.
همچنین سرمایه‌گذاری انجام شده در طرح‌های خراسان‌جنوبی ۱۴۵ میلیارد تومان، خراسان‌رضوی ۴۴۰ میلیارد تومان و کرمانشاه دو میلیارد تومان است که به ترتیب اشتغال‌زایی ۴۳ نفری، ۳۵۵ نفری و ۲۱ نفری را به دنبال خواهند داشت.
هم چنین وزارت صمت از افتتاح ۴۳۹ طرح صنعتی و معدنی در دهه فجر خبر داد.
به گزارش وزارت صمت، در دهه‌فجر امسال ۴۳۹ طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری حدود ۵۰ هزار میلیارد تومانی در سراسر کشور افتتاح می‌شود.
با راه‌اندازی این واحدهای صنعتی و معدنی برای نزدیک به ۲۲ هزار و ۴۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.
برای اجرای این طرح‌ها در مجموع  حدود هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز خواهد بود و با تکمیل این طرح‌ها اشتغال‌زایی حدود دو هزار نفری در بخش صنعت و معدن محقق خواهد شد.

پرداخت ۱۵۹۶میلیارد تومان تسهیلات در قالب تبصره ۱۸

از ابتدای اسفند ماه ۹۷ لغایت آذرماه امسال حدود یکهزار و ۵۹۶ میلیارد تومان تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) پرداخت شده است.
منابع تخصیصی از محل تبصره ۱۸ در سه بخش تامین سرمایه در گردش موردنیاز فعالان اقتصادی و کمک به نوسازی و جایگزینی ماشین‌آلات و طرح‌های که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، پرداخت می شود. این میزان تسهیلات به ۲۷۸ فقره طرح پرداخت شد.
مجموع ثبت نام برای دریافت این تسهیلات در مدت یاد شده چهار هزار و ۴۵۰ فقره بود که یکهزار و ۶۲۷ فقره با مبلغ مجموع ۱۰ هزار و ۲۴۳ میلیارد تومان به بانک ها معرفی شده بودند.
بیشترین پرداختی از این محل به استان البرز با یکهزار و ۶۰۳ میلیارد تومان برای ۲۸ فقره طرح و کمترین پرداختی دراستان ایلام به مبلغ یک میلیارد تومان برای دو طرح بود.
همچنین این تسهیلات به استان های چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی تعلق نگرفت.

آمار 9 ماهه تولیدات داخلی

بر اساس این آمار در ۹ ماهه امسال تولید کامیون، کامیون کشنده، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و کمباین به ترتیب ۶۳، ۵۲.۲ و ۵۰.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته؛ به‌طوری‌که در این مدت تولید این سه گروه ماشین سنگین به ترتیب ۳۱۹۶، ۱۴۵۶ و ۲۹۴ دستگاه بوده است. این در حالی است که تولید این سه گروه در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۸۶۴۷، ۳۰۴۸ و ۵۹۹ دستگاه بوده است.
همچنین در ۹ ماهه امسال ۵۲۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه انواع سواری تولید شده که نسبت به تولید ۷۵۰ هزار و ۸۰۰ دستگاه در مدت مشابه سال گذشته ۲۵.۷ درصد کاهش داشته است.
با این حال تولید وانت و تراکتور در این مدت ۱۶.۵ و ۱۵.۷ درصد افزایش یافته است.
تولید لاستیک خودرو و روغن موتور نیز در این مدت ۲.۱ و ۱۸.۳ درصد نسبت به ۹ ماهه سال گذشته کاهش داشته است.

سموم دفع آبات نباتی و داروی انسانی؛ صدرنشین افزایش تولید کالاهای منتخب صنعتی

بیشترین افزایش تولید در ۹ ماهه امسال مربوط به سموم دفع آفات نباتی و داروی انسانی است که تولید آن‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۸.۹ و ۲۹.۶ درصد افزایش داشته است. تا پایان آذرماه امسال ۲۷ هزار و ۶۰۰ تن سموم دفع آبات نباتی و ۳۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون عدد داروی انسانی تولید شده است.
در این میان تولید پودر شوینده در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۳ درصد افزایش داشته است.

تولید افزایش ۲۰ درصدی ماشین‌لباسشویی و کولر آبی

همچنین بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت در ۹ ماهه امسال به ترتیب ۴۸۱ هزار و ۳۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی، ۶۳۷ هزار ۷۰۰ دستگاه کولر آبی و ۸۴۸ هزار و ۳۰۰ دستگاه یخچال و فریزر تولید شده که نسبت به تولید این لوازم در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۴.۲، ۲۲.۷ و ۳.۹ درصد افزایش یافته است.
با این وجود در ۹ ماهه امسال ۵۱۳ هزار و ۱۰۰ دستگاه انواع تلویزیون تولید شده که نسبت به تولید ۵۶۲ هزار و ۵۰۰ دستگاهی در مدت مشابه سال گذشته ۸.۸ درصد کاهش داشته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399