شنبه, 12 بهمن 1398 ساعت 09:31
کد خبر: 66826

رشد ۰.۴ درصدی گروه صنعت در ۶ ماهه نخست سال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد ۰.۴ درصدی گروه صنعت براساس آمار مرکز ملی آمار ایران در ۶ ماهه اول امسال نسبت به شاخص سال گذشته خبر داد.

به گزارش وزارت صمت، رضا رحمانی به عنوان جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان شرقی، افزود: جنگ اقتصادی تحمیلی به کشورمان همراه با عملیات روانی دشمن است، در این راستا با اعتماد و تعامل سازنده با بخش خصوصی، می توانیم به رشد و توسعه پایدار دست یابیم.

افزایش تولیدات صنعتی و معدنی در ۱۰ ماهه امسال

وی از روند افزایشی تولیدات صنعتی، معدنی و کشاورزی در کشور به عنوان بخش مولد اقتصاد در 10 ماهه امسال خبر داد و اضافه کرد: گروه صنعت براساس آمار مرکز ملی آمار ایران در ۶ ماهه اول امسال شاهد رشد مثبت ۰.۴درصد بوده است که نسبت به شاخص سال گذشته از رشد بالایی برخوردار بوده که این امر نشانگر تلاش های مثمرثمر بخش اقتصادی و تحقق برنامه های راهبردی دولت و وزارت صمت در رفع موانع تولید است.

وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه با اشاره به برخی دیگر از شاخص‌های توسعه صنعتی کشور از جمله آمار مصرف برق صنعتی و حمل ونقل جاده ای در انتقال کالاهای تولیدی، تصریح کرد: رشد صادرات و مثبت بودن تراز تجاری مؤید این مهم است؛ به طوری که استان آذربایجان شرقی به عنوان استان پیشرو با ۵۳ درصد افزایش صادرات غیرنفتی در ۹ ماهه امسال به رقم بیش از ۲/۵ میلیارد دلار دست یافته است.

تامین و ذخیره سازی کافی کالاهای اساسی

رحمانی گفت: با تمهیدات انجام شده خوشبختانه در حوزه تامین و ذخایر کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداریم و این روند با تدابیر لازم تداوم خواهد داشت.

اعتماد به توان بخش خصوصی و تسهیل امور، مبنای رونق تولید

وی با تبیین برخی از راهبردهای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری در ضرورت مردمی شدن اقتصاد، حمایت از شرکت های دانش بنیان، توسعه فناوری های نوین در حوزه صنعت، عدالت محوری و توجه به درون زایی اقتصاد، خاطر نشان کرد: تحقق باور "ما میتوانیم"، باتوجه به مزیت ها و ظرفیت های موجود، در کنار اعتماد به فعالین اقتصادی و تسهیل امور تولیدکنندگان در قالب برنامه های ستادتسهیل و رونق تولید، با هدف حمایت از اشتغال و تولید کاملاً امکان پذیر است.

جانشین ستاد اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی گفت: پروژه های ملی و استانی اقتصاد مقاومتی با راهبردهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در حال پیگیری است و باید در برنامه ریزی طرح ها و پروژه های استانی، چشم انداز اقتصادی استان با توجه به ظرفیت های بومی لحاظ شود.

وی طرح های مربوط به توسعه صنعتی مس استان به ویژه تکمیل پروژه های ذوب و احداث فاز ۳ و شهرک صنعتی صنایع پائین دست صنایع مس را از اقدامات بزرگ در راستای توسعه همه جانبه استان برشمرد.

ثمرات ماندگار توجه به ساخت داخل

رحمانی با اشاره به مزیت استان آذربایجان شرقی در صنعت خودرو، گفت: نهضت ساخت داخل از دیگر موارد مهم در مسیر تحقق اهداف رونق تولید و در جهت برنامه های اقتصادمقاومتی است که با حمایت همه جانبه می تواند برای صنعت استان و کشور ثمرات بسیار ارزشمند و ماندگاری داشته باشد.

خودکفایی صنعتی فرصتی بزرگ برای توسعه صادرات و اشتغالزایی

وزیرصنعت، معدن وتجارت در بخشی دیگر از سخنان خود، پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصت بسیار بزرگی برای صنایع کشور و تولیدکنندگان بخش خصوصی دانست و گفت: خودکفایی در صنایع مختلف راه را برای توسعه صادرات و افزایش اشتغال هموار می کند و استان آذربایجان شرقی نیز با توجه به ظرفیت های صنعتی، معدنی وتجاری و همچنین هنر- صنعت فرش، کیف، کفش و چرم می تواند نقش موثری در افزایش صادرات به کشورهای های همسایه و پیشبرد اهداف صادرات غیرنفتی و مراودات اقتصادی با اتحادیه اوراسیا ایفا نماید.

گفتنی است که بر اساس آمارهای منتشره وزارت صنعت ومعدن و تجارت رشد ۱۸ درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی تا پایان آذرماه صورت گرفته است.

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از صدور ۱۹ هزار و ۸۱۲ فقره جواز تاسیس صنعتی از آغاز امسال تا پایان آذرماه و رشد ۱۸ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

سرمایه مجوزهای صنعتی یاد شده در این مدت با افت هفت درصدی نسبت به پارسال به ۲۲۱ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان رسید.

رشد منفی پیش بینی سرمایه گذاری در ۹ ماهه امسال به دلیل صدور جواز تاسیس واحد «پترو پالایش مکران» با پیش بینی سرمایه گذاری بیش از ۴۱ هزار میلیارد تومانی در شهریور ماه سال ۹۷ است. بدون احتساب واحد مذکور تغییرات میزان پیش بینی سرمایه گذاری در ۹ ماهه امسال افزایش ۴.۱۲ درصدی نشان می دهد.

پیش بینی می شود ۴۵۴ هزار و ۵۰۲ نفر شغل از محل این مجوزها ایجاد شده باشد که در مقایسه با پارسال حاکی از رشد ۱۴.۶ درصدی است.

رشد صدور پروانه های بهره‌برداری صنعتی

در این مدت چهار هزار و ۵۶۷ فقره پروانه بهره برداری صنعتی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۴.۷ درصدی نشان می دهد.

پیش بینی می شود سرمایه پروانه های بهره برداری در ۹ ماهه امسال به ۳۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۵ درصد افت داشته است.

پیش بینی اشتغال این پروانه های بهره برداری با افت ۶.۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷۲ هزار و ۳۷۸ نفر است.

رشد منفی سرمایه گذاری در ۹ ماهه امسال به دلیل صدور پروانه بهره برداری واحد «نفت ستاره خلیج فارس» با سرمایه گذاری بیش از ۱۹۲ هزار میلیارد ریال در خرداد ماه سال ۹۷ است. بدون احتساب واحد مذکور تغییرات میزان سرمایه گذاری و اشتغال در ۹ ماهه امسال به ترتیب رشد ۷.۵۶ درصدی و کاهش ۶.۳ درصد خواهد بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395