سه شنبه, 08 بهمن 1398 ساعت 09:55
کد خبر: 66774

بیمه راهنما تصویب شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاون گردشگری از تصویب قانون «بیمه راهنمایان گردشگری» در مجلس خبر داد و تصویب مالیات اضافه بر سفرهای خارجی ایرانی‌ها را منتفی دانست و گفت که مالیات اضافه‌ای بر سفرهای خروجی بسته نشده و آنچه تصویب شده طبق توضیحات سازمان امور مالیاتی، همان عوارض خروجی است.

ولی تیموری در مراسم رونمایی از پوستر و تندیس سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران ، بیان کرد: مصوبه بیمه راهنمایان گردشگری پس از پیگیری‌های طولانی، دستاورد بزرگی به حساب می‌آید، مخصوصا در شرایط اقتصادی دولت که باید از کمک مجلس برای تصویب این لایحه تشکر کرد.
وی ادامه داد: مجلس روز یکشنبه به قانون معافیت مالیاتی آژانس‌های واردکننده گردشگر خارجی نیز رأی داد. پیش از این معافیت مالیات بر درآمد این آژانس‌ها تصویب شده بود.
او با اشاره به ادغام صنایع دستی در نمایشگاه گردشگری تهران، اظهار کرد: اینطور نیست که غرفه‌ای اختصاصی برای صنایع دستی و یا گردشگری باشد. از سال گذشته این برنامه اتخاذ شد که هر استان با تمام ظرفیت در این نمایشگاه شرکت کند.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به تحولات سیاسی که گردشگری ایران را در وضعیت بحرانی قرار داده است، گفت: استرالیا چند ماه گذشته درگیر آتش‌سوزی گسترده‌ای بود که صنعت گردشگری آن را به شکل وحستناکی دچار تلاطم کرد. این اتفاقات نشان می‌دهد بحران از گردشگری دور نیست، به اضافه این‌که وقوع آن خارج از اراده ما است و در هر مقصدی می‌تواند رخ دهد، اما آنچه اهمیت دارد این است که اینک کنار هم ایستاده‌ایم و می‌خواهیم به شرایط عادی برگردیم. این نخستین گام است.
وی اضافه کرد: در برنامه ریکاوری تصویر یک کشور، سریع‌ترین تصمیم بازگشت به شرایط عادی است؛ چرا که اگر دچار سکوت، رکود و کسالت شویم، برگشت‌پذیری سخت خواهد بود.
این مقام مسؤول در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران را پروژه دیگر ایران در راستای برنامه اقدام فوری و ریکاوری تصویر کشور دانست و اظهار کرد: در دنیا این روال مرسوم است که وقتی در منطقه‌ای بحران پیش می‌آید، همایش بین‌المللی برگزار و تصاویری به دنیا مخابره می‌شود که از طریق آن به جایگاه قبلی برمی‌گردند.
تیموری به تجدید نظر برخی شرکت‌های هواپیمایی اروپایی برای استفاده از آسمان ایران پس از تعلیق برنامه پروازی برخی ایرلاین‌ها به دنبال سقوط هواپیمای اوکراینی، اظهار کرد: وقتی خودمان بخواهیم اتفاقات خوب رخ می‌دهد، فقط باید آن‌ها را پررنگ کنیم.
وی با اشاره به میزان ورود گردشگران خارجی به کشور گفت: سال گذشته ۷.۸ میلیون گردشگر خارجی داشتیم که نسبت به سال ۹۶، شاهد رشد ۵۲ درصدی بودیم و این درحالی است که در ۱۰ ماهه امسال نیز شاهد ورود بیش از ۷ میلیون و۸۵۰ هزار گردشگر خارجی به کشور هستیم که با کل سال قبل برابر شده است و در این دو ماه آینده هر تعداد گردشگر خارجی به کشور وارد شود آمار ما نسبت به سال قبل افزایش خواهد یافت.
مالیات اضافه سفرهای خارجی در کار نیست
تیموری به مصوبه پر سر و صدای اخیر مجلس درباره مالیات بر سفرهای خروجی اشاره کرد و گفت: این موضوع را پیگیری کردیم، حتی نماینده سازمان امور مالیاتی را دعوت کردیم تا در این‌باره توضیح داد که اعلام کردند مالیات جدیدی برای خروج از کشور وضع نشده و این مصوبه همان عوارض خروجی است.
تیموری در پایان گفت: اگر ما دچار یاس، ناامیدی و سرخورده شویم، نتایج خوبی نخواهیم گرفت. ایران دارای ظرفیت‌های فراوانی است و باید بتوانیم باتوجه به این ظرفیت‌ها، به وضعیت ایده‌آل خود برگردیم و این مهم با کمک‌مان به یکدیگر امکان‌پذیر است.
رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران: به ایرلاین‌های خارجی التماس نمی‌کنیم
در ادامه این مراسم حرمت‌الله رفیعی رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، گفت: گردشگری ما با عقب‌گرد چند ایرلاین از بین نمی‌رود. شرکت‌های هواپیمایی که ایران را ترک کردند در این کشور منافع داشتند که مانده بودند، مگر می‌توانند برای همیشه از ایران صرف‌نظر کنند اما حالا که این رفتار را انجام داده‌اند ما از وزارت راه می‌خواهیم ضوابط و شروطی را تعیین کنند تا اگر آن شرکت‌ها در صورت تمایل به بازگشت، شرایط آسانی برای تعلیق و توقف پروازهای ایران نداشته باشند.
وی افزود: ما برای برگشتن این شرکت‌های هواپیمایی التماس نمی‌کنیم، ناوگان هوایی خوبی داریم که از طریق آن به برخی مسیرها می‌توان دسترسی پیدا کرد.
او سپس با انتقاد از برخی لوایح و قوانین وضع شده برای گردشگری از جمله مالیات خروج از کشور، اظهار کرد: دولت باید شب و روزش را برای دفاع از گردشگری بگذارند. آیا نمایندگان می‌دانند چه لوایحی را مصوب می‌کنند. از کشورهای دیگر باید یاد بگیریم که چقدر برای صنعت گردشگری‌شان امکانات مهیا می‌کنند. یارانه می‌دهند تا این صنعت را رونق دهند، ولی ما چه کار می‌کنیم تا می‌خواهیم کاری انجام دهیم این صنعت جان بگیرد، چوب لای چرخ ان می‌گذارند. متاسف می‌شویم برخی کارهای ناپخته انجام می‌شود، آن هم از سوی مسؤولانی که مدعی گردشگری هستند.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت: ارزیابی بر این است که گردشگری ایران با شرایط تحمیلی دو سه هفته اخیر، یک سال زمان نیاز دارد تا به حالت قبل برگردد، اما بعید می‌دانم چنین باشد چون ما در کنار بخش دولتی می‌ایستیم و تلاش می‌کنیم بازگشت آن در سریع‌ترین زمان اتفاق افتد.
در این مراسم، پوستر و تندیس سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی‌وسومین نمایشگاه صنایع دستی تهران که از ۲۳ تا ۲۶ بهمن‌ماه برگزار خواهد شد، با حضور معاون گردشگری و مجریان این نمایشگاه رونمایی شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399