سه شنبه, 08 بهمن 1398 ساعت 09:00
کد خبر: 66768

اطلاعات تکميلي

  • وزارت بهداشت، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، شهرداری ها، صداوسیما و بنیاد مسکن با هیات مقررات زدایی همکاری نکردند

عدم همکاری ۷ دستگاه با هیات مقررات زدایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار وزارت اقتصاد از عدم همکاری ۷ دستگاه با هیات مقررات زدایی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی فیروزی دیشب با حضور در برنامه پایش، گفت: وزارت بهداشت، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه، شهرداری ها، صداوسیما و بنیاد مسکن با هیات مقررات زدایی همکاری نکردند.
رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار وزارت اقتصاد با بیان اینکه یکی از موضوعات مطرح شده در هیات مقررات‌زدایی رفع انحصار در صدور مجوزها است، گفت: مجوز برای تأسیس داروخانه‌ها، سردفتری و طرح‌نویسی برای بانک‌ها از جمله مواردی هستند که در آن‌ها انحصار وجود دارد.
وی بزرگترین مشکل ایجاد کسب‌وکارها را استعلام دانست و ادامه داد: به عنوان مثال فردی برای تأسیس مرغداری، گلخانه و … باید استعلام بگیرد که آن مکان در حریم میراث فرهنگی، رودخانه و… نیست که این موارد در مجموع زمان خیلی زیادی را برای ایجاد کسب‌وکار ایجاد می‌کند. در اینباره، یک قاعده‌ای داریم که آن هم موافقتنامه است؛ هئیت مقررات‌زدایی در این موضوع ورود کرده؛ به عنوان مثال، در بحث ابنیه تاریخی می‌دانیم که میراث فرهنگی ۳۲ هزار نقطه را به عنوان ابنیه تاریخی شناسایی کرده و وزارت اقتصاد مصوب کرد تا این نقاط را در اختیار مردم قرار دهند. همچنین، این هئیت مصوب کرد که مناطقی تحت نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست نیست، را اعلام کنند.
رئیس مرکز پایش و بهبود محیط کسب‌وکار وزارت اقتصاد با بیان اینکه مجوزها، مدارک، شرایط و زمان آن‌ها شفاف نیستند، به عنوان مثال مجوز موافقت اصولی برای ساخت بیمارستان معادل ۳۶۵ روز است، افزود: دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که در این زمینه با هیات مقررات‌زدایی همکاری کردند شامل وزارت جهاد کشاورزی، بخش خصوصی، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و مراکز اصناف وزارت صمت هستند.
وی ادامه داد: سازمان‌هایی از جمله وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش در زمینه امور هیات مقررات‌زدایی همکاری نکردند. همچنین، شهرداری در یک دوره‌ای اطلاعات مجوزها را بارگذاری می‌کرد؛ درحالیکه تاکنون شهرداری‌ها به خصوص شهرداری شهرهای کلان در دوره جدید، همکاری نکرده‌اند. علاوه براین، سازمان صدا و سیما نیز در زمینه صدور مجوز صوت و تصویر فراگیر و بنیاد مسکن هم باید اطلاعات مجوزهایی را که به مردم می‌دهند را وارد کنند.
فیروزی با بیان اینکه محدودیت جغرافیایی و جمعیتی لحاظ شده در مجوز تأسیس داروخانه موجب انحصار در این زمینه می‌شود، اظهار داشت: هیات مقررات‌زدایی شامل سه نهاد نظارتی سازمان بازرسی، دادستانی کل کشور و دیوان محاسبات است که برای برخورد با عدم همکاری سازمان‌ها در این زمینه اقدام می‌کنند و سازمان بازرسی در این موضوع ورود کرده و گزارش‌های خود را به معاون اول رئیس جمهور ارسال کرده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399