چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 11:00
کد خبر: 66552

حاجی میرزایی: پایداری یک کشور را آموزش تضمین می‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: پایداری یک کشور را یادگیری و آموزش تضمین می کند که ماموریت اصلی آموزش را وزارت آموزش و پرورش برعهده دارد.

محسن حاجی میرزایی روزگذشته در همایش نسل آفتاب که به مناسبت ۴۰ سالگی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان برگزار شد، اظهار کرد: آموزش و پرورش برای تربیت و توانمندسازی دانش‌آموزان به توان اتحادیه انجمن های اسلامی نیازمند است، انجمن ها باید شرایط تقویت قوت علمی و تربیتی دانش آموزان را در مدارس فراهم کنند.
وی افزود: نام انجمن های اسلامی دانش‌آموزان در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار است، این انجمن ها همواره همراه ملت بوده‌اند و در تمامی رویدادهای پیوسته در کشور حضور داشتند.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: امروز مهم ترین ماموریت برای انقلاب اسلامی بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب، قوی شدن در حوزه‌های مختلف علم است، در این راستا باید برای اقتدار و قوت ملت اهتمام و برنامه‌ریزی لازم انجام شود.
حاجی میرزایی ادامه داد: تلاش هایی برای تضعیف انقلاب اسلامی در جهان انجام می‌شود که نهادهای مختلف باید این توطئه ها را خنثی کنند.
وی با بیان این که براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی جوانان امید کشور هستند، یادآور شد: دانش آموزان باید زمینه ساز شکل گیری تمدن نوین اسلامی باشند، از این رو انجمن های اسلامی نقش بسزایی در این راستا ایفا می کنند.
وی خاطرنشان کرد: انجمن اسلامی دانش آموزان در دوره ای از زندگی که شخصیت نوجوانان شکل می گیرد، با بهره گیری از ظرفیت و قابلیت های دانش آموزی در زندگی آنها تاثیر گذار است.
وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: انجمن های اسلامی اعتماد به نفس دانش آموزان را تقویت و امکان پیوند دانش آموزان با مسائل جامعه را میسر می کند موجب اعتماد به نفس بیشتر برای نقش آفرینی را مهیا می کند.

آموزش و پرورش باید بنای قدرت ملی ایجاد کند

حاجی میرزایی ادامه داد: موضوع قوت یافتن در علم هم از لحاظ نظری و تجربی بررسی می شود، در واقع  توانمندی از مسیر آموزش میسر است. آموزش و پرورش بنای قدرت ملی و خود اتکایی ملی را باید ایجاد کند.
وی همچنین گفت: پیشرفت و تمدن اسلامی از تعداد بنگاه های صنعتی و عرصه خدمات ارزیابی مشخص نمی شود بلکه پایداری یک کشور را یادگیری و آموزش تضمین می کند که ماموریت اصلی آموزش را وزارت آموزش و پرورش برعهده دارد.
وزیر آموزش و پرورش افزود: در سند بنیادین تحول ملی مقرر شده آموزش و پرورش به سمت مفهوم تربیت حرکت کند و از این رو ساحت های بسیاری شمرده شده است چرا که دانش آموزان علاوه بر قوت یافتن به صلاح علم و دانش باید به لحاظ هنری و معیشت و وجه اجتماعی و سیاسی نیز رشد یابد.
حاجی میرزایی در بخش دیگری از سخنان خود به تغییر و تحولات جهانی اشاره کرد و اظهارداشت: سرعت و تحولات جا به جایی در مسائل موجب آشفتگی ها و نوعی سردرگمی و حاشیه نشینی می شود، انجمن های اسلامی باید در این شرایط به کمک دانش آموزان بیاید تا پویایی در برابر تغییرات از مسیر شکل گیری تربیت میسر شود.

توزیع ۲۵ درصدی اعتبارات سرانه مدارس

وزیر آموزش و پرورش درباره اجبار برخی مدارس برای دریافت کمک به مدرسه و اقداماتی چون گرو نگه داشتن کارنامه برای پرداخت این هزینه به بهانه هزینه‌های آب، برق و گاز، اظهار کرد: معافیت مدارس از پرداخت بهای آب و، برق و گاز در مجلس تصویب شده و کسی حق ندارد برای این موارد هزینه‌ای از مدارس دریافت کند. تنها قید و تاکید این قانون، رعایت الگوی مصرف است.
وی افزود: برای رعایت الگوی مصرف، استانداردی تعریف شده به این گونه که متناسب با تعداد دانش آموز هر مدرسه تعریف می‌شود و اگر متناسب با آن، مصرف معقول و استاندارد باشد نباید پولی از سوی مدارس پرداخت شود و قطعا هیچ کس مطالبه نمی‌کند و در صورت مطالبه شدن قابل پیگرد حقوقی است.
وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه وزارتخانه به مدارس اعلام کرده که پولی از اولیای دانش آموزان به اجبار دریافت نکند و قانونا هم حق ندارند به خانواده‌ها اجبار کنند، گفت: دی ماه است و فقط توانسته‌ایم سرانه استان‌های محروم را بپردازیم و برای مابقی استان‌ها هنوز موفق به توزیع سرانه نشده‌ایم.
حاجی میرزایی ادامه داد: رقمی که برای سرانه پیش بینی شده ۵۵ هزار تومان است اما در بودجه ۲۵ هزار تومان دیده می‌شود و عملا  ۱۲ هزار تومان تخصیص و ابلاغ می‌شود که آن هم به همه استان‌ها داده نشده است. با این اوصاف مدرسه در هنگام شروع کار با کمبود مواجه می‌شود و تنگناهای موجود آنان را در شرایط دشواری قرار می‌دهد.
حاجی میرزایی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش از ۳۳۸ میلیارد تومانی که به عنوان سرانه پیش بینی شده تاکنون توانسته تنها ۲۵ درصد آن را دریافت کند که آن هم به استانهای محروم پرداخت شده است.
فضای مدارس باید از نظر بهداشت روانی و فردی جدی گرفته شود
همچنین سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: در دهه اول انقلاب انجمن‌های اسلامی دانش آموزان کنشگری در حوزه فعالیت‌های سیاسی در جبهه انقلاب بود. آن روزها کشور پرتنش بود و جریان‌های مختلف سیاسی فعال بودند و طبیعتاً فضای مدارس نیز پرتلاطم بود.
وی ادامه داد: انجمن‌های دانش‌آموزی کارکردهای زیادی داشت ولی مهمترینش آن بود که در دهه ۶۰ پایگاه صیانت از انقلاب در برابر جریان‌های معاند بود. دیگر اینکه در دهه اول انقلاب انجمن‌های دانش آموزی پل ارتباطی میان دانش‌آموزان و جامعه بودند. نیم میلیون دانش‌آموز در ایام دفاع مقدس به جبهه رفتند و حدود ۳۶ هزار نفر از آنها شهید شدند.
صالحی با اشاره به دیگر کارکرد این نهاد که یادگیری و تقویت مهارت‌های فردی مثل قدرت سخنگویی، مدیریت و… بود، بیان کرد: همچنین این انجمن فرصتی برای افزایش معرفت و ایمان ایجاد کردند و عملاً کانونی برای تحکیم معارف دینی بود. حال در دهه پنجم انقلاب اسلامی به نظر می‌آید برخی از این کارکردها باقی مانده‌اند و باید به برخی از آنها نگاه جدی‌تری نسبت به گذشته داشت. اکنون ما شاهد یک نسل دیجیتال هستیم اما دانش‌آموزانی که از دهه ۹۰ وارد محیط دانش‌آموزی می‌شوند به نحوی نسل دیجیتال هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حدود یک درصد دانش‌آموزان در معرض شدید آسیب‌های روحی و ۳۰ درصد نیازمند توانمندسازی هستند. این نشان می‌دهد فضای مدارس ما باید از لحاظ بهداشت روانی و فردی جدی گرفته شود. اینکه پایگاه‌های انجمن‌های اسلامی دانش آموزان چه کمکی می‌تواند کند حائز اهمیت است تا با استفاده از محیط همسالان این آسیب کاهش یابد.
وی تاکید کرد: موتور تحرک گام دوم انقلاب علم و دانش است. اینکه ما باید قوی باشیم از نقطه دانایی آغاز می‌شود. انقلاب اسلامی در هر دوره‌ای با مخاطرات خاص خود درگیر است و ما باید در هر دوره ببینیم که مخاطرات چیست تا از انقلاب صیانت کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395