چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 10:57
کد خبر: 66551

بسته حمایت از صادرات محصولات کشاورزی تدوین شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نمایندگان بخش خصوصی بر ضرورت تشکیل کارگروه صادرات محصولات کشاورزی با حضور نمایندگانی از نهادهای بخش خصوصی و دولت تاکید کردند. هم‌چنین از تدوین بسته حمایت از صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی خبر دادند.

روزگذشته کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در نشستی فوق‌العاده و با دعوت از رؤسا و نمایندگان چندین تشکل تخصصی حوزه کشاورزی به این نشست، مشکلات و موانع صادرات کالاهای کشاورزی را به بحث گذاشت و نقش تشکل‌های صادراتی در این حوزه را مورد نقد و بررسی قرار داد.
در این جلسه، پس از گفت‌و‌گو و تبادل نظرات میان نمایندگان بخش‌خصوصی و برخی مدیران دولتی از سازمان توسعه تجارت و وزارت جهاد کشاورزی، تشکیل «کارگروه صادرات محصولات کشاورزی» مورد تصویب قرار گرفت. بر این اساس، اعضای این کارگروه نیز از میان تشکل‌های صادراتی این حوزه و با حضور کرسی‌هایی از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت، انتخاب شدند تا در این کارگروه آن‌طور که احمدرضا فرشچیان، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران، عنوان کرد، مشکلات مشترک میان بخش ‌خصوصی و دولتی در بخش صادرات کشاورزی مورد واکاوی قرار گرفته و راه‌حل عملیاتی برای آن تببین شود.
به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، فرشچیان با اعلام تشکیل این کارگروه، بر یک‌صدایی بخش‌ خصوصی در برابر تصمیم‌سازی‌های دستگاه‌های دولتی تاکید کرد و یکی از مشکلاتی که منجر به ایجاد چالش در حوزه صادرات محصولات و فرآورده‌های کشاورزی ایران شده است را تعدد تصمیمات بعضاً متناقض در این حوزه دانست.
در همین ارتباط، علی شریعتی‌مقدم، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، نیز در سخنانی با اشاره به اینکه ایران در بسیاری از محصولات و فرآورده‌های کشاورزی، مزیت صادراتی بسیار بالایی دارد، تصریح کرد که با این حال، نوک پیکان اقتصاد کشور به سمت خارج از مرزها و توسعه صادرات نیست.
وی با بیان اینکه سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی مرتبط با حوزه تجارت و صنایع کشاورزی، توان کافی برای توسعه‌بخشی به صادرات این حوزه ندارند، اضافه کرد که بخش‌ خصوصی در این زمینه می‌تواند راهکارها و بسته‌های عملیاتی تجویز کند و در اختیار دولت قرار دهد.
علی تقوی‌فر، نایب‌رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، نیز در همین رابطه بر تدوین راهکارها از سوی فعالان اقتصادی و تشکل‌های بخش‌ خصوصی در حوزه کشاورزی تاکید و تصریح کرد که نسخه پیشنهادی این بخش را می‌توان روی میز وزارتخانه‌های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت قرار داد.
هم‌چنین لطف‌اله سعیدی، عضو سابق هیات نمایندگان اتاق تهران، نیز بر تهیه فهرستی از تصمیمات مورد نیاز بخش خصوصی در حوزه کشاورزی، از جمله موضوع حمایت از زنجیره‌های صنایع این بخش، باقی مانده سموم، تفاهم‌نامه‌های متقابل با کشورهای همسایه و همچنین لزوم مشارکت‌ دادن تشکل‌ها در تصمیم‌گیری‌ها تاکید کرد و یادآور شد که این فهرست پس از جمع‌بندی بخش خصوصی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته و پیرامون تعاملات دو طرف، بحث و گفت‌و‌گوها صورت گیرد.
حسن رکنی، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و نماینده این وزارتخانه در هیات نمایندگان اتاق تهران، هم طی سخنانی بر فعالیت بیشتر بخش خصوصی در حوزه کشاورزی تاکید کرد و با اشاره به اینکه ظرفیت تولید و صادرات بخش عمده‌ای از فرآورده‌های کشاورزی و غذایی در ایران فراتر از منطقه است، افزود: هیات‌های تجاری از بخش خصوصی باید برای جلوگیری از بروز تنش‌ها در بازارهای هدف ایران وارد عمل شده و با طرف‌های تجاری خود بیش از گذشته وارد مذاکره و تعامل شوند.

تصویب بسته حمایتی صادرات محصولات کشاورزی

در ادامه این نشست، محمود بازاری، مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالای سازمان توسعه تجارت ایران، بر اتحاد رویه در بخش خصوصی حوزه کشاورزی تاکید کرد و خواستار شبکه‌سازی میان اتحادیه‌ها و تشکل‌های این بخش برای دستیابی به صدای واحد و نظرات جامع از سوی بخش خصوصی این حوزه شد.
وی با بیان اینکه جلسات کارگروه ستاد تسهیل صادرات به طور مستمر و هفتگی در سازمان توسعه تجارت برپا می‌شود، افزود: بخش خصوصی می‌تواند با جمع‌بندی و تعیین اولویت‌ها، تصمیمات کارشناسی خود را روی میز این کارگروه برای تصویب و اجرا قرار دهد.
بازاری در عین حال از نهایی شدن بسته حمایتی صادرات محصولات کشاورزی و غذایی امسال در این سازمان خبر داد و گفت: این بسته حمایتی برای ابلاغ و عملیاتی شدن در اختیار معاون اول رییس‌جمهور قرار گرفته است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395