چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 09:45
کد خبر: 66546

ضریب خسارت بیمه شخص ثالث به 114 درصد رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  رئیس کل بیمه مرکزی ضریب خسارت در بخش بیمه شخص ثالث را 114 درصد اعلام کرد.

غلامرضا سلیمانی  در توضیح این رقم گفت: اگر 100 ریال از مردم بابت حق بیمه شخص ثالث می‌گیریم، 114 ریال خسارت پرداخت می‌کنیم و قطعا در این بخش زیان‌ده هستیم.
سلیمانی درباره میزان پرداخت خسارت‌ها ناشی از تصادفات جاده‌ای اظهار داشت: در 9 ماه گذشته 43 میلیارد تومان حق بیمه دریافت و 22 هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کردیم اما معمولا دوره پرداخت‌ها یک ساله نیست به این معنا که وقتی تصادفی رخ می‌دهد ممکن است روند پرداخت خسارت دو الی سه سال بعد از وقوع تصادف هم به طول بینجامد.
وی با تاکید بر اینکه در کشور ما میزان خسارت‌ها بیش از نرم جهانی است، ادامه داد: در حالی که ضریب خسارت در سایر کشورها حدود 50 تا 65 درصد است این عدد در ایران به بیش از 80 درصد است.
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه بیمه در بخش شخص ثالث زیان‌ده است، گفت: ضریب خسارت در بخش بیمه شخص ثالث 114 درصد است یعنی اگر 100 ریال از مردم بابت حق بیمه شخص ثالث می‌گیریم 114 ریال خسارت پرداخت می‌کنیم و قطعا در این بخش زیان‌ده هستیم.
سلیمانی با اشاره به میزان خسارت‌هایی که بیمه در بخش تصادفات جاده‌ای در سال گذشته پرداخت کرده است، ادامه داد: در سال 97 حدود 14 هزار میلیارد تومان پول بابت حق بیمه در این بخش دریافت کردیم که در پرداخت‌ها 14 درصد هم به آن اضافه کردیم. در کل 15 هزار و 700 میلیارد تومان بابت پرداخت داشته‌ایم. وی با اشاره به اجرای «راننده محور بودن» بیمه شخص ثالث برای کاهش تصادفات و خسارت‌های ناشی از آن اظهار داشت: براساس مطالعات انجام شده اگر بخواهیم حجم تصادفات را کاهش دهیم و میزان خسارت را پایین بیاوریم باید به سمت راننده محور بودن بیمه شخص ثالث حرکت کنیم چراکه طبق تحقیقات صورت گرفته عامل انسانی سهم 70 درصدی در تصادفات را دارد. سلیمانی درباره تاریخ اجرای این قانون گفت: هماهنگی‌ها با نیروی انتظامی در حال انجام است تا از سال آینده راننده محور بودن بیمه شخص ثالث را به اجرا برسانیم.


تلاش برای حذف مالیات از بیمه زندگی

همچنین غلامرضا سلیمانی در سومین گردهمایی شورای هماهنگی استان‌ها گفت: حذف مالیات بر ارزش افزوده در رشته‌های بیمه زندگی و همچنین درمان در کمیسیون تلفیق مجلس گام بزرگی برای افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور محسوب می‌شود.
وی افزود: تمامی مفاد منشور اخلاقی در صنعت بیمه باید به درستی اجرا شود و مسئولان ارشد شرکت‌های بیمه‌ای بر این امر نظارت کافی داشته باشد.
وی، توسعه صنعت بیمه را در گرو تعامل مجموعه بیمه با مسئولان دستگاه‌های دیگر اعلام کرد و گفت: اعضای شورای هماهنگی می‌توانند با برپایی نشست‌های هم اندیشی، ایراد سخنرانی و ملاقات با مسئولان و شخصیت های اثرگذار استان‌ها در توسعه فرهنگ بیمه مشارکت جدی‌تری داشته باشند.
سلیمانی تشکیل هیات رئیسه سندیکای بیمه گران ایران را گامی مثبت در راستای نهادینه سازی فعالیت‌های این نهاد صنفی توصیف و بر توانمندسازی هر چه بیشتر این مجموعه، تاکید کرد.
رییس کل بیمه مرکزی با قدردانی از عملکرد درخشان شورای هماهنگی استان‌ها در حادثه سیل اخیر اعلام کرد: باید از فرصت‌های این‌چنینی استفاده کنیم و خدمات صنعت بیمه را به صورت عملی به مردم نشان دهیم تا موضوع نگاه لوکس برخی در جامعه به محصولات و خدمات بیمه‌ای اصلاح شود.
وی نمایندگان شرکت‌های بیمه و فعالان شبکه فروش را نیروهای خط مقدم صنعت بیمه ارزیابی کرد و اظهار داشت: اگر اظهارنظرها و مطالبات صنعت بیمه در فضای کارشناسانه مطرح شود، تاثیر بیشتری در بین مسئولان و دیگر آحاد جامعه خواهد گذاشت.
رییس شورای عالی بیمه با تشریح وظایف و ماموریت های شورای هماهنگی استان های صنعت بیمه، نسبت به ضرورت افزایش سطح مدیریتی شوراها اشاره کرد و گفت:این شوراها در کنار نقش انسجام بخشی بین شرکت های بیمه در استان ها، وظیفه بستر سازی فرهنگی و همچنین معرفی محصولات و دستاوردهای بیمه ای کشور را نیز برعهده دارند.
وی از اعضای این شوراها خواست تا با تکیه بر اشراف اطلاعاتی و توان فنی خود مطالبات بیمه‌ای در استان ها را به ستادهای مرکزی شرکت‌های بیمه منتقل کنند.
سلیمانی با ابراز خرسندی از عملکرد شایسته سندیکای بیمه گران ایران به اهمیت تعامل تنگاتنگ تمامی نهادهای بیمه‌ای در کشور تاکید کرد و افزود: ارتباط نهاد ناظر و فعالان صنعت بیمه با استان‌ها یک ضرورت است که حلقه واسط آن را شورای هماهنگی استان‌های صنعت بیمه تشکیل می‌دهند.
رییس شورای عالی بیمه از تلاش های نهاد ناظر صنعت بیمه برای حذف مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و گفت: حذف مالیات بر ارزش افزوده در رشته‌های بیمه زندگی و همچنین درمان در کمیسیون تلفیق مجلس گام بزرگی برای افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور محسوب می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن برشمردن موارد توسعه صنعت بیمه در کشور تصریح کرد: مدیران و کارشناسان صنعت بیمه باید با تحلیل موانع توسعه، مشکلات را برطرف کنند و راهکارهای مناسب ارائه دهند.
رییس کل بیمه مرکزی، زیان‌دهی برخی از رشته‌های بیمه ای نظیر درمان و شخص ثالث را از جمله این موانع دانست و خاطرنشان کرد: صنعت بیمه باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که ضریب خسارت در رشته‌های شخص ثالث و درمان از حق بیمه دریافتی بالاتر نرود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395