چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 09:06
کد خبر: 66540

سامانه «توانیران»، فرصتی برای داخلی سازی نیازهای وارداتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصر اقتصاد: سامانه توانمندی‌ها و اعلام نیازمندی‌های ایران (توانیران) با هدف ایجاد فرصت برای داخلی‌سازی نیازهای وارداتی کشور روز گذشته در مراسمی با حضور رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی شد.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صنعت در نشست خبری روز گذشته که به همین مناسبت در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، گفت: این سامانه با هدف حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالاهای ایرانی راه اندازی شده است.
محمدمهدی هادوی افزود: شرکت‌های دولتی، نیمه دولتی و شبه‌دولتی، بنیادها و شرکت‌های خصوصی که از تسهیلات یارانه‌ای، تکلیفی و غیره استفاده می‌کنند و حتی بانک‌ ها، دانشگاه‌ها و مناطق ویژه اقتصادی مشمول این قانون هستند.
هادوی یادآور شد: نشناختن توانمندی‌ها از سوی کارفرمایان، کاربران و خریداران، شناخته نشدن نیاز از سوی تولیدکنندگان و نبود تعامل اقتصادی بین تولیدکنندگان و کارفرمایان، از جمله موانع سفارش کالا و خدمات داخلی در کشور است.
وی تاکید کرد: پروژه‌های کلان کشوری نیز باید در سامانه توانیران بارگذاری شود و از این پس هر طرحی که مصوب می‌شود باید در مدت زمان یک ماه همه اطلاعات آن بارگذاری شده و حداکثر سه ماه به تولیدکنندگان فرصت داده می‌شود تا با افرادی که می‌خواهند خرید خارجی داشته باشند ارتباط برقرار کنند.
رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت در خصوص سامانه توانیران گفت: در این سایت که با هدف تشریح توانمندی‌های واحدهای صنعتی کشور است، کلیه اطلاعاتی که مربوط به یک واحد تولیدی است از شماره تلفن و آدرس گرفته تا تولیدات و حتی امکانات و توانمندی‌ها در آنجا درج شده و عموم مردم می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.
هادوی ادامه داد: براساس قانون، کالایی که در این سامانه ثبت شده به هیچ عنوان برای واردات آن ثبت سفارش صورت نمی‌گیرد و اگر چنین اتفاقی رخ دهد پس از یک بار اخطار بحث جرم‌نگاری مطرح می‌شود و ما به عنوان ناظر پرونده را به قوه قضاییه ارسال می‌کنیم.
وی با اشاره به داخلی‌سازی صورت گرفته در سال جاری گفت: ما امسال 9 میز ساخت داخل برگزار کردیم که نتیجه آن 1.2 میلیارد یورو داخلی‌سازی انواع قطعات و ماشین‌آلات بوده است. براساس قانون، در این سامانه باید اطلاعات کالاهای مصرفی بادوام نیز ذکر شود و علاوه بر شرکت‌های دولتی آن دسته از شرکت‌های بخش خصوصی که از تسهیلات دولتی استفاده کرده‌اند مکلف هستند که نیاز خود را از طریق این سامانه تامین کنند.

داخلی‌سازی قطعات خودرو الزاما منجر به کاهش قیمت نمی‌شود

وی در پاسخ به سوال در خصوص راه‌اندازی میزهای ساخت داخل و انعقاد چندین قرارداد با شرکت‌های مختلف برای داخلی‌سازی قطعات به ویژه در حوزه خودروسازی و اینکه چرا این داخلی‌سازی منجر به کاهش قیمت خودرو نشده است، گفت: در بحث داخلی‌سازی قطعات، الزاما این اتفاق منجر به کاهش قیمت نخواهد شد. ما در این خصوص صرفا به دنبال کاهش قیمت نیستیم بلکه هدف اصلی ما رونق تولید و افزایش اشتغال است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر ما وقتی قطعه‌ای را داخلی‌سازی می‌کنیم بازهم مجبوریم مواد اولیه آن را از خارج از کشور تهیه کنیم که با توجه به تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقال بانکی هزینه آن بیش از شرایط عادی است ضمن آنکه بحث تیراژ نیز مطرح است. ما به دنبال این هستیم که مردم با داخلی‌سازی حس کنند که مشکلات کارگری و بیکاری کمتر شده و پس از آن به دنبال کاهش قیمت‌ها باشیم.
لازم به ذکر است، سامانه «توانیران» براساس جزء یک بند الف ماده 4 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب 15 اردیبهشت ماه سال 98 به منظور معرفی توانمندی‌های داخلی اعم از کالا و خدمات راه‌اندازی شده است و متقاضیان می‌توانند به آدرس tavaniran.ir دسترسی پیدا کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395