سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 21:57
کد خبر: 66537

اطلاعات تکميلي

  • جوابیه روابط عمومی شرکت نمایشگاه های بین المللی به یک رسانه:

فرافکنی با یک دندانه!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

انتشار گزارشی با عنوان «۳ آمار عجیب از درآمدهای نمایشگاه تهران!» در وبسایت خبری یک رسانه، جای بسی تامل و تعجب دارد! فحوای این گزارش سراسر مبتنی بر اطلاعات نادرست است و ادعای تغییر سه باره آمار درآمدهای ریالی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران کذب محض است.

گزارش مذکور ابتدا با اشاره به سخنان مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی در تاریخ نهم دیماه 1398 در خصوص افزایش 35 درصدی درآمدهای ریالی شرکت نمایشگاه‌ها ادعا کرده که وی پس از دو هفته در سخنرانی دیگری در همایش هم‌اندیشی مدیران نمایشگاهی در مشهد، آمار مذکور را 10 درصد کاهش داده و 25 درصد اعلام کرده است. حال آنکه در فایل صوتی سخنرانی مشهد که جهت تنویر افکار عمومی روی وبسایت شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران قرار داده شده، آمار افزایش درآمدهای ریالی شرکت نمایشگاه‌ها همان 35 درصد بیان گردیده است.
ظاهراً شائبه ایجاد شده به این دلیل بوده است که در متن پیاده شده سخنرانی مشهد که در اختیار رسانه گسترش‌نیوز قرار گرفته، یکی از دندانه‌های عدد 35 از قلم افتاده و رسانه مذکور را به ورطه متزلزل فرافکنی انداخته است. این در حالی است که خبر افزایش 35 درصدی درآمدهای ریالی نمایشگاه بین‌المللی تهران طی 20 روز گذشته بارها توسط رسانه‌های رسمی و معتبری همچون ایرنا، ایسنا، مهر، واحد مرکزی خبر و غیره از قول مدیران شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران منتشر شده اما وب‌سایت گسترش نیوز و روزنامه صمت اصل این خبر را منتشر نکرده اند!
این تسامح و اهمال کاری در کنار مستمسک قرار دادن یک اشتباه تایپی نشان‌دهنده منفی‌بافی نویسنده گزارش و تلاش در قلب واقعیت و به حاشیه بردن دستاوردهای مهم و با افتخار شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران آن هم در سخت‌ترین شرایط اقتصادی حاصل از تحریم‌هاست.
این ادعای واهی در حالی مطرح شده که صورت‌های مالی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران به عنوان یک شرکت دولتی تحت یک سیستم مالی شفاف و اصولی و بر اساس استانداردهای عمومی بخش دولتی و قانون محاسبات عمومی با نظارت ذیحساب که به استناد ماده 31 همان قانون توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی تعیین می‌شود، تهیه و پس از تایید سازمان حسابرسی (به عنوان حسابرسی منتخب مجمع عمومی) گزارشات در اختیار مقامات عالی شرکت قرار می‌گیرد. و با توجه به یکپارچگی سیستم مالی که منجر به انضباط مالی می‌شود و همچنین بحث نظارتی سازمان حسابرسی، دیوان محاسبات کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و سایر مراجع نظارتی، هر گونه اعلام آمار مالی بر اساس مدارک و مستندات شفاف است و قابل دستکاری نیست. لذا امکان انتشار آمارهای چندگانه از سوی این مجموعه وجود ندارد.
گزارش مذکور فقط مبتنی بر اشاعه اطلاعات کذب نیست بلکه مملو از تحلیل‌های نادرست و قیاس‌های مع‌الفارق نیز هست. از جمله آنجا که گفته شده «در شرایطی که بسیاری از برگزارکنندگان رویدادهای نمایشگاهی از کاهش درآمدهای خود صحبت می‌کنند، مدیرعامل نمایشگاه تهران افزایش درآمدهای ریالی را مطرح کرده» آشکارا آسمان و ریسمان به هم بافته است؛ زیرا کاهش درآمد مجریان نمایشگاهی فاقد هرگونه دلالت و ارتباطی با افزایش یا کاهش درآمدهای شرکت سهامی نمایشگاه‌ها است.
روابط عمومی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران با انتقاد از انتشار این گزارش جهت‌دار تاکید دارد که کمرنگ کردن کارآمدی نهادهای دولتی و تلاش برای سرپوش گذاشتن بر موفقیت‌های دولت خصوصاً در شرایط دشوار اقتصادی کنونی، خط فکری مرتبط با معاندین نظام است و انتظار می‌رود آن رسانه از شیوه‌های تحریف و تخریب و فرافکنی دوری نماید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395