سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 16:53
کد خبر: 66535

نباید اقتصاد را مشروط به امضا یا موافقت دیگران کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: به گفته رئیس قوه قضائیه یکی از موانع رونق اقتصادی، معطوف بودن نگاه به دست دیگران، بیگانگان و خارجی ها است؛ اما نباید اقتصاد را مشروط به امضا یا موافقت آنها کرد. اقتصاد باید در تعامل با سایر کشورها باشد و نگاه و سیاست در این خصوص تعاملی است اما نباید منتظر لبخند و اقدام دیگران بود.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در همایش نقش پلیس در امنیت اقتصادی و رونق تولید در افق گام دوم انقلاب اسلامی افزود: هیچ کارآفرین، سرمایه گذار و فعال اقتصادی آماده برای رشوه دادن نیست و اگر نظام اداری سالم باشد و دادن مجوزها تسهیل شود، جلوی رشوه دادن گرفته می شود.
وی ضمن بیان اینکه داشتن فضای سالم اداری آرمان و آرزو نیست بلکه امکان پذیر است، گفت: نمی خواهیم در دستگاه قضایی شاهد تشکیل پرونده باشیم و اگر نظام اداری سالم باشد کارها و اقدامات به سهولت انجام می شود و زمینه فساد اداری از بین می رود.
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: رونق تولید و امنیت دوگانه انفکاک ناپذیر هستند و نمی توان میان امنیت اقتصادی و امنیت تفکیک قائل شد.
وی افزود: کارآفرین و تولیدکننده باید آرامش داشته باشند و در این فضا اقدامات مجاهدانه خود برای رونق تولید و اقتصاد را انجام دهند.

مهربانی، اقتدار و تدبیر سه شرط اساسی اقدامات پلیس و قضات

رئیس قوه قضائیه درباره شروط حساس اقدامات نیروهای انتظامی گفت: اقدامات پلیس باید سه شرط مهربانی، اقتدار و تدبیر همراه باشد و هزینه این موارد ضرورت دارد البته این شروط برای قضات هم اصول ضروری محسوب می شود.
وی با تاکید بر هم افزایی و همکاری همه بخش ها در تحقق امنیت اقتصادی افزود: حتما اقدامات ایجابی بر اقدامات سلبی مقدم است و همه اجزا و ارکان اقتصادی، مسئولان، دست اندرکاران و مجریان و فعالان اقتصادی باید نقش موثر خود را برای ایجاد امنیت اقتصادی ایفا کنند.
وی ضمن بیان اینکه اگر امروز مبارزه با جرایم اقتصادی، پولشویی، مالیاتی، قاچاق کالا و همه جرائمی که از آن به عنوان فساد اقتصادی یاد می‌کنیم، برای بخش اقتصاد مضر است ضرورت دارد، همه بخش‌ها نسبت به هر گونه کجی و نادرستی که فضای اقتصادی‌مان را آلوده می‌کنند، حساس باشند. نیروی انتظامی باید در این زمینه حمایت شود و این حمایت باید هم از ناحیه کارآفرینان، هم از سوی دستگاه قضا و همچنین همه بخش‌ها باشد تا نیروی انتظامی بتواند فضای امنی را برای فعالان اقتصادی فراهم کند.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در نماز جمعه هفته گذشته گفت: ایشان فرمودند همه باید تلاش کنند تا کشور قوی شود و در خصوص قوت در امور اقتصادی دو مسأله مهم، برطرف کردن موانع تولید و حمایت از تولید است.
رئیسی درباره حمایت قضایی از تولیدکنندگان گفت: اگر به هر دلیلی فعالان و تولیدکنندگان اقتصادی با مشکل مواجه شدند باید به دستگاه های نظارتی مراجعه کنند و موانع تولید برطرف شود.
وی با اشاره به منشور مقام معظم رهبری که در دیدار با فعالان اقتصادی مطرح شد، افزود: اگر به بایدها و نبایدهای این منشور عمل شود و همه خود را ملتزم به رعایت آن بدانند، به یقین اقتصاد رونق می گیرد و قوت می یابد.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به موانع رونق اقتصادی اظهار داشت: یکی از موانع نشناختن سرمایه ها است؛ منابع طبیعی بسیاری در کشور ما وجود دارد همچنین نیروی انسانی متراکم جوان و کارآمد در کشور هست که اینها می تواند کمک شایانی در رونق اقتصادی داشته باشد.

اقتصاد شرطی نشود

رئیسی با تاکید بر اینکه اقتصاد شرطی نشود، اظهار کرد: مانع دیگر، معطوف بودن نگاه به دست دیگران، بیگانگان و خارجی ها است؛ نباید اقتصاد را مشروط به امضا یا موافقت آنها کرد.
وی خاطرنشان کرد: حتما باید اقتصاد در تعامل با سایر کشورها باشد و نگاه و سیاست در این خصوص تعاملی است اما نباید منتظر لبخند و اقدام دیگران بود.
رئیس قوه قضائیه یادآور شد: تجربه نشان می دهد نباید به آنها اعتماد کرد بلکه باید به دستان توانای فعالان اقتصادی اطمینان کرد؛ اینان بلد هستند و در عرصه های مختلف کارآفرینان اقتصادی و اجتماعی مدال آورده اند.
رئیسی مانع دیگر برای رونق اقتصادی را اتکا به نفت عنوان کرد و افزود: تصمیم سازان باید تمهیداتی بیاندیشند و با اتکا به بازوان توانمند فعالان اقتصادی موانع را برطرف کنند.
وی ادامه داد: مانع دیگر جذابیت سرمایه در فعالیت های سوداگرانه به جای فعالیت های مولد است و باید برنامه ریزی شود تا سرمایه ها به سمت تولید برود.
رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: نقدینگی در کشور بالا و نگران کننده است و اگر به سمت تولید برود، اقتصاد فعال، پویا و پر رونق ایجاد می شود.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: جنگ اقتصادی از همین جا آغاز می شود و آنها نمی خواهند ما روی پای خود بایستیم و اقتصادی دانش بنیان و مبتنی بر نوآوری ها داشته باشیم.
وی اضافه کرد: آنها می خواهند تمام امور اقتصادی دنیا را زیر چتر خود ببرند در حالی که ایران می خواهد اقتصادی مبتنی بر داشته های خود داشته باشد.

درخواست از نخبگان و فعالان اقتصادی

رئیس قوه قضائیه از نخبگان، دانشگاهیان و فعالان اقتصادی خواست در زمینه مسائل اقتصادی مسأله یابی کنند و مسأله اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار دهند.
وی اظهار داشت: بطور قطع در عرصه اقتصاد می توانیم موفق باشیم همانطور که جوانان ما در حوزه های مختلف و پیچیده علمی نشان دادند یقیناً در بسیاری از تولیدات هم این توانایی وجود دارد و می توانند فضای سایبر و تولید را اثربخش کنند.
رئیسی گفت: امروز کشور ما در جنگ اقتصادی، رسانه ای و روانی قرار دارد ولی با توانایی های که خداوند متعال به کشور و مردم عنایت کرده است می توانیم در عرصه تولید، فناوری و فعالیت های اقتصادی شرایط را متفاوت کنیم.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: علی رغم همه دشمنی ها، امیدواری جدی داریم که مسئولان حوزه های تقنینی، اجرایی و قضایی با همکاری و مساعدت بتوانند در این عرصه گام های بلندی برداریم.

ساختارهای فسادزا باید حل شود

وی درباره مبارزه با فساد اقتصادی گفت: ساختارهای فسادزا باید حل شود همچنین باید تولید پرونده کاهش یابد که این مساله در گرو اصلاح ساختارها است.
رئیس قوه قضائیه خطاب به فعالان اقتصادی افزود: ریش سفیدان بازار و تولیدکنندگان مشکلات را درون صنف خود حل کنند و به هیات های منصفه اقتصادی که حتما مورد اعتماد ما هستند، مراجعه کنند چون به این ترتیب از ورود پرونده به دستگاه قضا هم کم می شود.
وی درباره جرایم اقتصادی گفت: جرایم اقتصادی عرصه را برای تولید سالم تنگ می کند و تولید سالم در گرو امنیت اقتصادی است.
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر مشارکت مردم در برخورد با مفاسد و جرایم اقتصادی گفت: نظام ما مبتنی بر انتخا، نظر و رای مردم است و هرجا مردم ورود کردند موفق شده ایم و در مورد مبارزه با قاچاق کالا، پولشویی، فرار مالیاتی نقش فعالان اقتصادی و مردم نقش اول است و این نگاه بسیاری از مشکلات را برطرف می کند.

تاکید فرمانده ناجا بر حمایت از فعالان اقتصادی

سردار حسین اشتری نیز در این همایش گفت: امروز یکی از موضوعات مهم در کشور مساله اقتصاد است و اگر به نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته از مردم رجوع کنیم می‌بینیم که بیشترین دغدغه‌ی مردم اقتصادی است. اگر از مردم بپرسیم که درخواستشان از دولت، یا مجلس چیست؟ قطعا بالاترین توقعشان ساماندهی وضعیت اقتصادی است.
وی با بیان اینکه دشمن برای ضربه زدن به کشور هدف گذاری کرده است خاطر نشان کرد: دشمن کاری می‌کند که ما به اهداف عالیه‌ای که پیش بینی کردیم و برایش برنامه ریزی کردیم، نرسیم.
فرمانده ناجا ادامه داد: متاسفانه اقدامات دشمن در جنگ اقتصادی و نیز عملکرد برخی از مدیران باعث شده که ما با مشکلاتی در حوزه اقتصاد روبرو شویم. در این میان نیروی انتظامی وظیفه دارد که در عرصه‌ی اقتصادی امنیت را ایجاد کند.
سردار اشتری ارتقاء امنیت در فضای اقتصادی را یکی از بسترهای امنیت، برشمرد و گفت: ما باید امنیت سرمایه گذاران و کارگزاران و فعالان اقتصادی را تامین کنیم و به آنها بگوییم که امنیتشان تامین شده است. ما باید کاری کنیم که به امنیت اقتصادی کشور خدشه‌ای وارد نشود.
فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد:‌ باید با کسانی که ساماندهی شده و غیر سامان دهی شده، اقدام به قاچاق می‌کنند برخورد شود. ما مستنداتی داریم که آن قاچاق ساماندهی شده است و درباره‌ی آن توضیحاتی هم دادیم که باید با هر نوع قاچاق برخورد شود.
سردار اشتری با تاکید بر این که باید با استفاده از تکنولوژی روز از سرچشمه و همان مبدا جلوی قاچاق گرفته شود گفت: ما به دنبال این هستیم تا مشکلات اقتصادی را از سر راه فعالان اقتصادی برداریم. رویکرد پلیس در این زمینه سلبی نیست ما امسال پلیس امنیت اقتصادی را راه اندازی کردیم و اگر با مفاسد و مجرمان اقتصادی برخورد می‌کنیم با هدف ارتقاء و رونق تولید در کشور است.  ما می‌تواهیم از فعالان اقتصادی که مجاهدانه در کشور تلاش می‌کنند، حمایت کنیم و امنیتشان تامین شود.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط