دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 11:17
کد خبر: 66456

پروژه جدید ایران برای لغو ویزای روسیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ویزای ایران و روسیه به‌زودی لغو می‌شود، این خبر را وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داده و همزمان پروژه نفوذ به بازار روسیه را به یکی از شرکت‌های تابعه سپرده است تا درآمد حاصل از لغو روادید را برای تبلیغ و معرفی ایران در روسیه خرج کند.

ایران و روسیه از سال ۱۳۹۳ می‌خواستند روادیدشان را لغو کنند؛ این آمادگی از سوی ایران بیشتر بود و اداره فدرال گردشگری روسیه نیز در ادامه آن را پیگیری کرد تا اینکه در سال ۱۳۹۴ تفاهم‌نامه تسهیل اعطای روادید میان وزرای خارجه دو کشور امضا و در ادامه آن پروسه دریافت ویزا کوتاه‌تر شد.
پس از این اقدام سفیر ایران در روسیه گزارش کرد که سفر شهروندان ایرانی ۱۱۵ درصد و سفر اتباع روس به ایران ۴۰ درصد رشد کرد.
گام بعدی دو کشور، لغو روادید برای گروه‌های توریستی بود؛ پیشنهادی که از سوی روس‌ها در سال ۱۳۹۵ مطرح شد و در آذر همان سال موافقتنامه‌ای با عنوان تسهیل روادید گردشگران گروهی ایران و روسیه به پاراف مدیران کل کنسولی دو کشور رسید. هرچند که مفاد آن تا امروز اجرا نشده است. حالا علی‌اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ خبر داده تا آخر سال تفاهم‌نامه اجرایی آن را به امضا می‌رساند.
او گفته: حذف روادید با کشورهای هدف که منافع کشور را تامین می‌کنند از برنامه‌های این وزارتخانه است.
چند وقت پیش هم خشایار نیکزاد، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی ـ در یک نشست خبری با اعلام اینکه ویزای گروهی ایران و روسیه به‌زودی لغو می‌شود، گفت: توافقی شده است و دستورالعملی وجود دارد که مطابق آن برای تورهای ورودی بالای ۵ نفر از اتباع روسیه روادید ایران لغو شود. از این طریق درآمدی حاصل می‌شود که شرکت مادر تخصصی موظف است آن را برای تبلیغ ایران در کشور روسیه خرج کند.
او اکنون در گفت‌وگوی تازه‌ای با ایسنا به تشریح جزئیات این طرح پرداخت و یادآور شد: ما می‌خواهیم ایران را در روسیه تبلیغ کنیم. متاسفانه وجهه و تصویری که از ایران نشان داده شده است به ۵۰ سال پیش برمی‌گردد. یک گروه تبلیغاتی حرفه‌ای روی موضوع روسیه کار می‌کند. البته باید منابع مالی ایده‌ها و پروژه‌های تبلیغاتی را مشخص کنیم. محل تامین این منابع، درآمدی است که از لغو روادید گروهی به‌دست می‌آید.
نیکزاد برای روشن شدن موضوع به طور مثال گفت: سفارت روسیه در ازای روادید از هر مسافر ایرانی حدود ۱۲۰ دلار می‌گیرد (در وب‌سایت سفارت روسیه قیمت ویزای یک‌بار تردد ۸۰ دلار و نوع فوری۱۶۰ دلار درج شده است)، با لغو روادید این هزینه منتفی می‌شود.
او ادامه داد: در جریان این طرح آژانس‌ها را به سه دسته تقسیم کرده‌ایم؛ گروهی که فقط گردشگر خارجی به ایران وارد می‌کند یا ورودی‌کار است، گروهی که فقط گردشگر از کشور خارج می‌کند (خروجی‌کار) و دسته‌ای که هم گردشگر وارد می‌کند و هم مجری تور خروجی است. پیش‌بینی شده از آژانس‌های خروجی ‌کار به ازای هر نفر مسافر ایرانی که به روسیه می‌فرستد ۳۰ دلار و از آژانسی که همزمان تور خروجی و ورودی دارد به ازای هر نفر مسافر خروجی به مقصد روسیه، ۱۵ دلار گرفته شود.
وی یادآور شد: البته آن عدد ۳۰ تا ۱۵ دلار هنوز قطعی نشده است. باید براساس برآوردی که از هزینه تبلیغات در این کشور داریم مبلغی را تعریف کنیم و تعداد مسافران را درنظر بگیریم، چون سال گذشته این آمار کم شد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی افزود: بررسی‌های اولیه در روسیه انجام شده است، حساب مستقلی ایجاد می‌شود و درآمد حاصله برای تبلیغ و معرفی ایران در روسیه مصرف خواهد شد.
او در پاسخ به این پرسش که هزینه اولیه برای تبلیغات و معرفی ایران در روسیه چقدر برآورد و یا تخمین شده است؟ اظهار کرد: حضور ذهن ندارم. قیمت‌های مختلفی استخراج شده است و مشاوران درحال کار روی آن هستند. البته از حالا نمی‌توان هزینه‌ای را معین کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۰ هزار نفر به روسیه رفته‌اند. این عدد ملاک محاسبه ما است.
وی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌آید قرار است مردم برای سفر به روسیه مالیات تحمیلی پرداخت کنند، ‌چون به هر حال آژانس‌ها این مبلغ را روی نرخ سفر محاسبه و از مردم دریافت می‌کنند، اظهار کرد: ما از آژانس‌ها این پول را می‌گیریم. بالاخره مردم می‌روند که پول‌شان را در کشوری دیگر خرج کنند. توجه کنید که مسافر روسیه همین حالا حدود ۱۲۰ دلار بابت ویزا می‌پردازد و اگر لغو شود ۹۰ دلار به نفع‌اش تمام شده است. در واقع این اقدام یک سیاست تشویقی به حساب می‌آید.
او درباره تامین منابع مالی این طرح تبلیغی از محل بودجه شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی و یا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: ما بودجه‌ای با عنوان تبلیغات گردشگری نداریم، اگر چنین اعتباری از وزارتخانه می‌رسید و یا از قبل تعریف شده بود که چنین طرحی را اجرا نمی‌کردیم.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی با بیان این‌که دغدغه اصلی در جریان این طرح تعریف مسیر درست برای هزینه‌کرد درآمد حاصل شده از محل لغو روادید است، اظهار کرد: حتما محل مصرف هزینه و بیلان آن را شفاف اعلام می‌کنیم. اگر این طرح درست اجرا شود به نحوی که ۲۰ درصد گردشگران روسیه را جذب کنیم، یقینا بازتاب و رشد مثبتی برای صنعت گردشگری کشورمان خواهد داشت.
نیکزاد گفت: نفوذ به بازار گردشگری روسیه دستور مستقیم آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ است. تکلیف کردند و ما باید حتما در روسیه انجام دهیم. دستورالعمل اجرایی این طرح تهیه شده و نظر سایرین هم دریافت شده است. احتمالا این سیاست را با عمان و چین (که ایران با آن‌ها لغو روادید شده) نیز پیش ببریم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395