دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 10:01
کد خبر: 66444

ورود مجلس به مساله آلودگی شیرهای پاستوریزه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصر اقتصاد: رئیس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی روز گذشته، کمیسیون کشاورزی را مسئول بررسی هر چه سریع‌تر موضوع آلودگی شیرهای پاستوریزه و ارائه گزارش به صحن علنی کرد.

چند روزی است که انتشار کلیپی در شبکه های مجازی با مضموم اظهار نظر یک کارشناس در مورد آلودگی شیرهای پاستوریزه در صداوسیما دست به دست می شود.
آغاز ماجرا
«هشدار فوری به ۸۴ میلیون ایرانی / تا اطلاع ثانوی از مصرف شیر و سبزیجات جدا خودداری کنید! خیانتی که سالها در حق ایرانیان می شود و کسی هم از آن آگاه نیست! افشاگری‌ها در پخش زنده شبکه سه از پشت پرده لبنیات و سبزیجات موجود در بازار خبر داد که هر کسی با شنیدنش پشتش می لرزد...» این متن یکی از پیام‌های تلگرامی است که از دو روز پیش در گروه‌های مختلف مردمی دست به دست می‌شود.
در پی ایجاد نگرانی مردم نسبت به این آلودگی، بنا به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، ابتدا معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، وجود سم افلاتوکسین در شیرخام را رد و اظهار کرد: تولیدات این صنایع در چارچوب ضوابط بهداشتی این سازمان است.
علی‌صفر ماکنعلی اظهارات مطرح شده در خصوص وجود سم افلاتوکسین در شیرخام مصرفی صنعت لبنیات را کذب محض، غیر علمی، غیر مستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومی عنوان کرد.
وی افزود: بر اساس برنامه های توسعه‌ای انجام گرفته، در حال حاضر ۴۰۰ کارخانه شیر پاستوریزه در کشور فعال هستند و در حوزه‌ تولید شیرخام رتبه ۱۱ دنیا متعلق به ایران است.
معاونت بهداشتی و پیشگیری سازمان اظهار کرد: در حوزه‌ تامین ماده اولیه کارخانجات لبنی تعداد ۱۶۰۰ مرکز جمع‌آوری شیر خام و صنایع وابسته در حال فعالیت هستند که این مراکز در چارچوب ضوابط بهداشتی دامپزشکی، کنترل های تخصصی بهداشتی اعم از نمونه برداری و  آزمایشات لازم را انجام می دهند.
وی تصریح کرد: همچنین حمل و نقل شیر و فراورده های آن با مدرن‌ترین روش های بهداشتی صورت می پذیرد و حتی تردد وسایل  نقلیه شیر و فرآورده های لبنی رصد و پایش می شود که مواد اولیه ۴۰۰ کارخانه تولید لبنیات کشور را فراهم می کنند.
ماکنعلی عنوان کرد: برنامه های بهداشتی سلامت شیر و فرآورده لبنی در تمامی سطوح از جمله مدیریت بهداشت گاوداری‌ها، مدیریت بهداشت در مراکز جمع آوری شیر و مدیریت بهداشت در کارخانجات شیر و لبنیات مطابق با  استانداردهای ملی و  کدکس آلیمانتاریوس (استاندارد بین المللی) انجام می شود.
معاونت بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: تمامی این مراحل تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت به صورت دایم و مستمر صورت می پذیرد.
ماکنعلی اضافه کرد: یکی از مدیریت های بسیار مهم در هر گاوداری مدیریت بهداشت و تغذیه است که در این بخش،  سخت‌گیرانه ترین استانداردها برای کنترل میران آفلاتوکسین انجام می شود.
وی ادامه داد: استاندارد میزان افلاتوکسین در ذرت دامی در کشور ما برابر با ٥ در میلیارد است، در حالی که استاندارد اتحادیه اروپا برای آفلاتوکسین چهار برابر ۲۰( ppb ) استاندارد ملی ایران است.

تکذیب وزارت جهادکشاورزی

در همین زمینه، به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: به هیچ وجه سم آفلاتوکسین بیش از حد مجاز در شیر وجود ندارد و این موضوع به شدت تکذیب می‌شود.
وی افزود: نتایج تحقیقات دانشگاه‌ها، بررسی‌های وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت و همچنین کارخانجات تولیدکننده شیر، نشان می‌دهد که به هیچ وجه سم آفلاتوکسین بیش از حد مجاز در شیر وجود ندارد.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: حد مجاز آفلاتوکسین در شیر بر اساس استانداردها در ایران ۵۰ نانوگرم در لیتر است که در شیرهای مصرفی کشورمان به هیچ عنوان از این حد مجاز عدول نشده است و در همه آزمایش‌ها، این رقم پایین‌تر از حد مجاز بوده است.
رضایی اضافه کرد: موضوع وجود آفلاتوکسین بیش از حد مجاز در شیرها که از جانب برخی مطرح شده به هیچ عنوان مستند نیست و پایه و اساس ندارد. اینکه مطرح شده ۶۰ درصد شیر تولیدی در یکی از استان‌های کشور آلوده به سم آفلاتوکسین بیشتر از حد مجاز است کذب محض است.
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه همه کارخانجات لبنیات، شیر دریافتی را مورد آزمایش قرار می‌دهند اظهار داشت: از مهمترین مواردی که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد وجود سم آفلاتوکسین بیش از حد مجاز است که اگر چنین مواردی مشاهده شود بلافاصله شیر به دامداری بازپس داده می‌شود ضمن اینکه با توجه به انتقال سم آفلاتوکسین از خوراک دام به شیر، دامداری‌ها نیز آزمایش‌های دقیقی برای وارد نشدن این سم به بدن دام دارند چرا که این سم مهلک است و پیش از هر چیزی، دام‌ها را از پای در می‌آورد.
رضایی ادامه داد: از سوی دیگر وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی نیز به صورت مداوم وجود سم آفلاتوکسین در شیر را اندازه گیری می‌کنند که به هیچ عنوان و در هیچ نقطه‌ای از کشور به موردی که آفلاتوکسین موجود در شیر بیش از حد مجاز باشد برخورد نشده است و مردم می‌توانند با اطمینان شیر مصرف کنند.
وی گفت: شیری که در ایران تولید می‌شود یکی از بهترین شیرهای جهان است و سالانه ۷۰۰ تا یک میلیون تن از این شیر به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی صادر می‌شود که آفلاتوکسین موجود در شیری که از ایران صادر می‌شود در کشورهای مقصد نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و بدیهی است که اگر مورد غیرمتعارفی وجود داشت این صادرات انجام نمی‌شد.
رضایی گفت: مسائل مطرح شده تنها در میان مردم ایجاد نگرانی کرده که این نگرانی‌ها بی مورد است و مردم می‌توانند با خیال راحت از شیرهای تولیدی استفاده کنند.
 

 واکنش اتحادیه سراسری دامداران

در ادامه واکنش‌ها، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران هم ضمن رد وجود سم افلاتوکسین در شیرخام مصرفی کارخانجات ایران گفت: صحبت‌های غیرکارشناسی در صدا و سیما، هیچ نتیجه‌ای جز تهدید امنیت روانی جامعه و به خطر انداختن سلامتی مردم نخواهد داشت.
سعید سلطانی سروستانی  با نقد صحبت‌های مطرح‌شده در صداوسیما بیان کرد: «اگر دام شیری غذای آلوده به آفلاتوکسین مصرف کند، سم آن وارد شیر می‌شود و این جای تردید نیست، اما تمام کارخانجات کارشناس مواد غذائی معرفی شده از سوی وزارت بهداشت و درمان در اختیار دارند و شیرخام  ورودی و فرآورده های حاصل از آن را آزمایش ونظارت می‌کنند. بنابراین شیر ورودی کارخانجات لبنی عاری از افلاتوکسین است».
سلطانی سروستانی ادامه داد: «گاوداری‌های صنعتی  چندین کارشناس در رشته‌های مختلف در اختیار دارند و امکان ندارد اجازه دهند غذای  آلوده به افلاتوکسین در خوراک دام‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به طور قطع شیر تولیدی در کارخانجات فرآورده های لبنی عاری از آفلاتوکسین است و چنین صحبت‌هایی فقط باعث کاهش مصرف سرانه شیر می شود و هیچ نتیجه ای جز  به خطر انداختن سلامتی مردم نخواهد داشت.»
این در حالی است که سرانه مصرف شیر ایران پایین‌تر از استاندارد جهانی است. مصرف سرانه لبنیات حدود ۸۰ کیلوگرم در سال اما میانگین جهانی، حدود ۲۷۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم است. مردم ایران، یک سوم میانگین جهانی شیر می‌خورند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با تاکید بر ضرورت مصرف شیر می‌گوید:«جای تاسف است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به عواقب آن  چنین مصاحبه‌ای با یک فرد ناشناس انجام و آن را  پخش می‌کند. در سال‌های اخیر موضوع وجود روغن پالم در شیر مطرح شد که موجبات نگرانی مردم را فراهم کرد. این اقدامات همانند روغن ریخته‌ای است که جمع کردن آن غیر ممکن خواهد بود.»

ورود مجلس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، روز گذشته حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر در جلسه علنی مجلس، در تذکری گفت: صدا و سیما به صورت بداهه در یک برنامه اعلام کرد شیر به سم آفلاتوکسین آغشته است، انتظار دارم نسبت به روشن شدن ابعاد این ماجرا اقدامی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه  مردم نگران این موضوع هستند درخواست کرد تا هر چه سریعتر این مساله روشن شود.
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر وی گفت: کمیسیون کشاورزی موضوع را هر چه سریعتر بررسی کند و گزارش خود را به صحن علنی ارائه دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395