چهارشنبه, 25 دی 1398 ساعت 10:30
کد خبر: 66304

دولت نامحرم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمود پور رضائی

روزگاری نه‌چندان دور نقل قولی از رئیس‌جمهوری وقت و اصلاح‌طلب ایران که دومین دوره حضور در این سمت را در ابتدای دهه هشتاد پشت سر  می‌گذاشت نقل محافل سیاسی و رسانه‌ای شد؛ او جایگاه خود را به مثابه یک «تدارکچی» توصیف کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران از آن زمان تا کنون دو رئیس‌جمهوری دیگر، یکی اصولگرا و دیگری اعتدال‌گرا،  را نیز به خود دیده است که آنان نیز، به‌ویژه در دور دوم مسئولیت خود، کم و بیش به همان نتیجه رسیده‌اند. آنان هرچند که تعبیر تدارکچی را به کار نبرده باشند، با گوینده آن، درباره تناسب نداشتن میان وظایف و اختیارات رئیس‌‌جمهوری همداستان‌اند و هر یک به نوعی نارضایتی از این وضع و لزوم اصلاح آن را در تربیون‌های عمومی بیان کرده‌اند.
بخشی از نبود تناسب میان وظایف و اختیارات به ساختار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باز می‌گردد چراکه اعضای مجلس خبرگان بررسی نهایی قانون اساسی تحت تاثیر  زیست در دوره دولت‌های درباری  و مجالس تشریفاتی نظام پیش از پیروزی انقلاب، ترجیح دادند دولت‌هایی در نظام جدید بر سر کار بیایند که از هر طرف مهارشده باشند.
بخشی دیگری از کمبود اختیارات دولت‌ها نیز به قانونگذاری‌های مجلس در چهار دهه گذشته مرتبط است. افزایش تعداد طرح‌هایی که نمایندگان برای قانون شدن به مجلس ارائه می‌دهند در برابر تعداد لایحه‌هایی که دولت به مجلس می‌فرستد در کنار دستکاری گسترده مجلس در لوایح و به‌ویژه لوایح بودجه و برنامه، نمونه‌هایی از این دست به شمار می‌رود.
با این حال، آنچه آخر هفته گذشته رخ داد، حلقه‌ای جدید در زنجیره تضعیف دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. بی‌خبری نگهداشتن دو روز نیمه دولت از اطلاعات دست اول و جزئیات مهم‌ترین خبر روز آشکارا اعتبار دولت را در افکار عمومی داخلی و وجهه بین‌المللی آن را با چالشی جدی مواجه کرده است.
همان‌طور که اعلام نکردن علت واقعی سقوط هواپیمایی اوکراینی به افکار عمومی تا 72 ساعت، بیش از  اصل حادثه واکنش‌برانگیز شد، به نظر می‌رسد بررسی بازبینی سازوکاری که سبب نامحرم دانستن دولت ( عالی‌ترین دستگاه اجرایی کشور و نماینده ایران در جامعه بین‌المللی) می‌شود، اگر نگوییم مهم‌تر از کشف علت تصمیم‌گیری اشتباه اپراتور سامانه پدافندی است به همان اندازه اهمیت دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399