سه شنبه, 24 دی 1398 ساعت 08:44
کد خبر: 66241

در سیل بحرانها، غرق نشویم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

بازخوانی حوادث اخیر که بی محابا پیش می آیند آسان نیست. حوادثی که چون سیلی ویرانگر برسر مردم هوار می شوند هر یک به تنهایی برای به چالش کشیدن یک ملت کفایت می کنند، اینبار بلا انقطاع هجوم آورده اند. اگر در این هجوم مستمر سیل بحران ها به درستی عمل نکنیم، غرق خواهیم شد.

البته سخت است برخورد با چنین شرایطی و دور از انتظار نیست که مدیریت بحران خود دچار بحران شود اما در اولین گام ضروری ترین اقدام، اولویت بندی این وقایع برای برخورد با تبعاتشان است. از سقوط هواپیمای اکراینی گرفته تا حوادث جاده ای این روزهای تلخ و سیل ویرانگر سیستان که هست و نیست ساکنین محروم این استان را به تاراج برده است.
امروز ضرورت دارد پیش از آنکه دیر شود به کمک کسانی بشتابیم که امروز و هنوز برای نجاتشان دیر نشده. در چنین شرایطی لازم است مسئولان کشور با اطلاع رسانی دقیق و شفاف برای ایجاد کریدورهای کمک رسانی به مردم سیستان تلاش کنند، هر نوع کمکی از سوی هر شخص و نهادی به شکلی هدفمند سازمان دهی شده و در اسرع وقت به مناطق سیل زده اعزام یا ارسال شود.
در همین چند ساله از سیل و زلزله آنقدر تجربه کرده ایم که بدانیم مردم ایران بی چشم داشت به داد هم می رسند و اگر مسئولان تعلل کنند هم سیل کمکها راهی سیستان خواهد شد، ولی تعلل مسئولان در ساماندهی این کمک ها می تواند به اتلاف کمک ها و یا توزیع نا مناسب آنها منجر شود. بنابراین ستاد بحران باید با استقبال از هر کسی که می خواهد در این یاری رسانی مشارکت کند، این امکان را فراهم سازد که اطلاع رسانی از نیازها سیل زدگان به درستی صورت گیرد و از سوی دیگر کریدورهای کمک رسانی به گونه ای تنظیم شود که هر یک از مشارکت کنندگان بتوانند بنابر توان خود در یک تقسیم بندی درست به تامین این نیازها اقدام کنند و مانند سالهای قبل شاهد نباشیم که در مورد برخی از اقلام آنقدر مازاد بر نیاز داشتیم که برخی از محموله های ارسالی بلا استفاده ماند و برخی از اقلام به قدری در مناطق سیل زده و آسیب دیده از زلزله نایاب شد که بازار سیاه پیدا کرد.
از سوی دیگر مسئولان باید این اطمینان را به مردم بدهند که رسیدگی به تقصیر مقصیرین دیگر حوادث با سرعت و قاطعیت درجریان است و با شفافیت کامل روند رسیدگی ها را اطلاع رسانی کنند. زیرا در شرایطی که متاسفانه اعتماد اجتماعی به شدت آسیب دیده است اگر با پرداختن به یک بحران، اطلاع رسانی در مورد نحوه برخورد با دیگر حوادث کم رنگ شود. نمی توانیم انتظار داشته باشیم که نتیجه خوبی حاصل بیاید.
مردم ایران همواره نشان داده اند که دستگیر یکدیگرند و خوب است که مسئولان با توجه به همین خصلت مردم تلاش کنند برای رفع کدورت ها حداکثر استفاده را به عمل آورند و نگذارند برخی از جریان های فرصت طلب داخلی و خارجی که از هیچ فرصتی برای تفرقه اندازی نمی گذرد از این آب گل آلوده هم استفاده ببرند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399