دوشنبه, 23 دی 1398 ساعت 09:22
کد خبر: 66181

احضار سفیر انگلیس برای رفتار نامتعارف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: سفیر انگلیس در تهران روز یکشنبه به دلیل حضور در تجمع در مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد و پس از آن دیروز به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شده و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به وی و دولت انگلیس ابلاغ شد.

«رابرت مک ایر» نیز با انکار حضورش در تجمع دیشب دانشجویان مقابل دانشگاه امیرکبیرمدعی شد که در هیچ تظاهراتی شرکت نکرده است و تنها برای مراسم یادبود جان باختگان هواپیمای اوکراینی به آن‌جا رفته بود.
وی در دو پیام توییتری نوشت: «تاکید می‌کنم که من در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم! من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای PS۷۵۲  بودند، رفتم. طبیعی است که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کنم، تعدادی از آنها بریتانیایی بودند. پس از۵ دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعاردادن کردن محل را ترک کردم.»
او افزود: «من نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم. دستگیر کردن دیپلمات ها در هر کشوری غیر قانونی است.»
وزارت خارجه انگلیس نیز در واکنش به این اقدام بازداشت سفیرشان در تهران را تخطی آشکار از قوانین بین‌المللی خواند.
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به این رویداد مطرح کرده و در پیامی توییتری بازداشت سفیر انگلیس در تهران را «تخطی توافق وین» خواند.
همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی مداخله‌جویانه به بازداشت سفیر لندن در تهران واکنش نشان داد و نسبت به آن ابراز نگرانی کرد. وی با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود خواستار کاهش تنش‌ها و ایجاد فضای دیپلماسی شد.
سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه اما در پاسخ به این ادعاها گفت: سفیر انگلیس به عنوان یک بیگانه در یک گردهمایی غیرقانونی دستگیر و ۱۵ دقیقه بعد از شناسایی، آزاد شد.
وی در یک گفت و گوی توییتری با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از بازداشت موقت راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران ابراز نگرانی کرده بود،‌ اظهار کرد: «وی بازداشت نشده است، اما به عنوان یک بیگانه ناشناس در یک گردهمایی غیرقانونی دستگیر شد.»
معاون وزیر خارجه افزود: «وقتی پلیس به من اعلام کرد فردی دستگیر شده که ادعا می‌کند سفیر انگلستان هست، من گفتم غیرممکن است! فقط پس از مکالمه تلفنی که با او داشتم، با تعجب او را شناسایی کردم. ۱۵ دقیقه بعد او آزاد بود.»

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399