چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 08:59
کد خبر: 66072

چگونگی افزایش حقوق فرهنگیان در احکام جدید آن‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مدیرکل امور اداری و تشکیلاتی وزارت آموزش و پرورش درباره چگونگی افزایش حقوق معلمان بر اساس رتبه بندی فرهنگیان توضیح داد.

دستورالعمل رتبه‌بندی معلمان به استان‌ها ابلاغ شده و براین اساس، معلمان مطابق با شاخص‌های تعریف شده در نظام رتبه‌بندی، در رتبه‌های یک تا 5 قرار می‌گیرند.

تمام افرادی که مشمول طبقه‌بندی مشاغل هستند، تحت پوشش نظام رتبه‌بندی قرار می‌گیرند که شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان پرورشی، مراقبان سلامت، معاون و مدیران و مشاوران مدارس است، در مجموع حدود 720 هزار نفر در سراسر کشور از امتیازات رتبه‌بندی بهره‌مند می‌شوند.

روند اعمال رتبه برای معلمانی که باید از مهر به بعد ارتقای رتبه بگیرند، متوقف و اعلام شده است باید رتبه‌بندی جدید اعمال شود این در حالی است که مثلاً این معلم با اعمال رتبه در بهمن ماه 500 هزار تومان به حقوقش اضافه می‌شد اما اگر رتبه جدید را برایش اعمال کنند یک درجه تنزل رتبه پیدا می‌کند و مبلغ کمتری به حقوق او اضافه خواهد شد. نکته دیگر حذف امتیاز تعجیل در ارتقای رتبه به واسطه خدمت در مناطق محروم است.

هم‌اکنون مشخص نیست تکلیف افرادی که براساس شیوه قبل از مهر امسال به بعد مشمول رتبه از مقدماتی تا عالی می‌شدند یا پس از مدت‌ها انتظار در آستانه دریافت آن بودند، چه می‌شود.

برخی کارشناسان معتقدند:‌ براساس مصوبه دولت درباره رتبه‌بندی معلمان، شیوه قبلی از اول مهرماه  لغو و رتبه‌بندی جدید جایگزین شد البته نمی‌توان گفت با اعمال رتبه‌های جدید، افزایش حقوق معلمان کمتر خواهد شد، مطمئناً هر فردی افزایش حقوق را تجربه می‌کند اما شاید همان افزایش مدنظرش نباشد یعنی  شاید برای فردی که منتظر 600 هزار تومان افزایش حقوق است این رقم محقق نشود چون در گذشته او را با رتبه عالی تطبیق می‌دادند و هم‌اکنون با رتبه خبره و رتبه فرد یک درجه پایین‌تر می‌آید؛ به هرحال دولت تصمیم گرفته است پایان طرح قبلی را اعلام و مصوبه جدید رتبه‌بندی را جایگزین کند حال ممکن است برخی افراد در این مدت به رتبه مدنظر نرسیده باشند.

یارمحمد حسین‌بر؛ مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش پیشتر در این باره گفته بود:‌ با اعمال رتبه‌بندی جدید این اتفاق نمی‌افتد چرا که رتبه‌های قبلی با رتبه‌های جدید تطبیق پیدا می‌کند و مبلغ ریالی که ناشی از رتبه حرفه‌ای بود به رتبه جدید اضافه می‌شود یعنی مبلغ قبلی در دل این قرار دارد.

وی یادآور شده بود: عنوان رتبه‌های قبلی لغو می‌شود اما عدد ریالی آن در رتبه‌بندی جدید دیده شده است. همچنین حسین بر تاکید کرده بود که تمام مطالبات رتبه‌بندی معلمان از مهر امسال قطعاً با حقوق بهمن ماه واریز خواهد شد.

روزگذشته نیز یارمحمد حسین‌بر مدیر کل امور اداری و تشکیلاتی وزارت آموزش و پرورش، درباره چگونگی افزایش حقوق معلمان بر اساس اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: رتبه بندی معلمان برای رتبه‌های اول تا پنجم انجام شد که بیش از ۷۰۰ هزار نفر از همکارانمان را شامل می‌شود.

مدیر کل امور اداری و تشکیلاتی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برای رتبه‌های ۲ تا ۵ کار تطبیق رتبه‌های جدید انجام شده است که متناسب با این رتبه جدید دریافتی فرهنگیان تغییر می‌کند.

حسین بر به موضوع رتبه بندی فرهنگیان برای رتبه یک هم اشاره و اظهار کرد: با توجه به شرایط خاصی که هیئت وزیران برای کسب رتبه یک در شیوه نامه اجرای رتبه بندی فرهنگیان در نظر گرفته است بررسی شرایط نیاز به زمان دارد، بر همین اساس برای سایر رتبه‌ها تغییرات دریافتی در حقوق این ماه و برای فرهنگیان شامل رتبه یک در بهمن ماه اعمال خواهد شد.بیشتر بخوانید: جزئیات تصویب اعمال مدرک تحصیلی دوم برای فرهنگیان

او درباره میزان افزایش حقوق هر رتبه بیان کرد: این میزان مطابق با رتبه بندی دوره قبل برای هر شخص متفاوت است. چرا که تابعی از عوامل مختلف از قبیل مدرک تحصیلی و سنوات است در نتیجه نمی‌توان عدد ثابتی را برای هر رتبه اعلام کرد، اما به طور میانگین مبالغی افزایش حقوق مطابق شیوه نامه در نظر گرفته شده است.

رتبه بندی فقط برای نیرو‌های آموزشی در نظر گرفته شده

مدیر کل امور اداری و تشکیلاتی وزارت آموزش و پرورش درباره تعیین وضعیت نیرو‌های آموزشی مامور به اداری اظهار کرد: این افراد هم اکنون باید وضعیت خود را مشخص کنند تا در رسته اداری یا آموزشی قرار گیرند. چرا که رتبه بندی فقط برای نیرو‌های آموزشی در نظر گرفته شده است.

حسین‌بر در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برای نیرو‌های که رسته اداری را انتخاب می‌کنند فوق‌العاده ویژه‌ای در نظر گرفته می‌شود یا خیر گفت: برای اعمال افزایش حقوق نیرو‌های اداری مطابق با نظر هیئت وزیران کار می‌کنیم و هنوز درباره اعمال فوق العاده ویژه برنامه‌ای نداریم، اما ممکن است این موضوع در آینده در نظر گرفته شود.

او درباره مشمول شدن دانشجو معلمان در اجرای طرح رتبه بندی تاکید کرد: مطابق با شیوه نامه رتبه بندی برای نیرو‌هایی با ۲ سال سابقه تجربی در نظر گرفته می‌شود و با توجه به صراحت شیوه نامه در این مورد دانشجو معلمان مشمول این طرح نیستند.

مدیر کل امور اداری و تشکیلاتی وزارت آموزش و پرورش به تغییر در رتبه‌های قبلی معلمان هم اشاره کرد و گفت: رتبه‌های قلبی پس از تطبیق با رتبه‌های جدید مورد توجه قرار می‌گیرند و رتبه‌های قبلی لغو می‌شود، اما میزان دریافتی آن در رتبه بندی جدید لحاظ می‌شود.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط