چهارشنبه, 18 دی 1398 ساعت 08:38
کد خبر: 66067

اطلاعات تکميلي

  • در واکنش به ممانعت آمریکا از صدور ویزا برای وزیر امور خارجه

ظریف: مردم از تهران هم صدای ما را می‌شنوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به صادر نشدن روادید سفرش به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک اظهار کرد که نیویورک مرکز دنیا نیست و از تهران هم می‌توان با مردم جهان صحبت کرد. محمدجواد ظریف قرار بود این هفته در نشست شورای امنیت سازمان ملل حضور یابد و سخنرانی کند.

به گزارش ایرنا، رئیس دستگاه دیپلماسی کشور روز گذشته در مجمع گفت و گوی منطقه ای تهران که در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه برگزار شد، درخصوص عدم صدور ویزا از سوی آمریکا برای وی گفت: وزیر امور خارجه آمریکا در تماس با دبیر کل سازمان ملل گفته که فرصت نداشتیم برای ظریف ویزا صادر کنیم و صادر نخواهیم کرد دبیر کل سازمان ملل هم گفته که حق ایران هست در این اجلاس شرکت بکند. من تمایل زیادی برای سفر به نیویورک در این شرایط نداشتم اما اجلاس ویژه شورای امنیت سازمان ملل برای حفاظت از منشور فرصتی بود که جنایات آمریکا را مطرح کنیم.

عدم صدور ویزا نشانه ورشکستگی آمریکاست

وی تصریح کرد: اما دولتی که به تروریسم دولتی، تروریسم اقتصادی، تهدید به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت می‌کند، خیلی برایش مهم نیست که مفاد موافقتنامه مقر با سازمان ملل متحد را نقض کند.
وزیر امور خارجه با اشاره به نقض مفاد موافقتنامه مقر سازمان ملل متحد از سوی آمریکا و عدم صدور ویزا به وی برای حضور در سازمان ملل اظهارداشت: سوالی که باید همه از این دولت یاغی بپرسند این است که از چه می‌ترسند آیا حضور وزیر خارجه یک کشور عضو موسس سازمان ملل در شورای امنیت برای حمایت از منشور ملل متحد و چند جانبه گرایی آنچنان خطر بزرگی برای آمریکاست که نتوانند ویزا صادر کنند.
ظریف این اقدام آمریکا را این نشانه ورشکستگی دولت ایالات متحده و تیم ترامپ عنوان کرد و گفت: این ورشکستگی به خاطر تحلیل‌های غلطی است به وی داده می‌شود.
رییس دستگاه دیپلماسی یادآورشد: پمپئو مثل یک دلقک ویدئویی را گذاشت و خیال کرد مردم ایران و عراق افراد مزدوری هستند که به آنها توصیه می‌کنند و مشاوره می‌دهند اما فهمید که چقدر توصیه آنها غلط بوده و چقدر دامی که خودش برای رئیس جمهور آمریکا درست کرده و آن را به این دام کشانده - فقط برای خاطر بغض شخصی - چقدر این دام خطرناک است که پایان و حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا را رقم زد.

از تهران هم می‌توان با مردم‌ آمریکا صحبت کرد

ظریف تصریح کرد: آنچه که وی مانند همیشه به دروغ می‌گوید که فرصت نداشتیم، به دلیل وحشت آنها از این است که یک نفر بیاید و واقعیات را برای مردم آمریکا بیان کند و این اشتباه را انجام می‌دهند که دنیا در نیویورک خلاصه نمی‌شود شما از تهران هم می‌توانید با مردم آمریکا صحبت کنید.
وی با اشاره به رویکرد اروپایی‌ها اظهارداشت: اشتباه اروپایی‌ها این است که خیال می‌کنند با حرف زدن در جهت منویات ایالات متحده موجب راضی شدن آمریکا می‌شوند، اروپایی‌ها فراموش کرده‌اند که آنچه را که خودشان به آن می‌گفتند (اپیزمنت) الان در مورد آمریکا انجام می‌دهند و این کار فقط آمریکایی‌ها را جری‌تر کرده است. همانطور که دیدیم علیرغم حرف‌های ناروایی که اروپاییان زدند، آقای پمپئو اعلام کرد که اروپایی‌ها از ما حمایت نمی‌کنند.

 اجازه نمی‌دهیم‌ آمریکا برای ما تعیین کند چه زمانی و چگونه پاسخ دهیم

وی بیان کرد: حتما این مساله واکنشی در برابر آمریکا خواهد داشت که در اختیار ما نیست. یک کاری هم علیه جمهوری اسلامی انجام داده که یک فرمانده بزرگ نظامی را به شهادت رسانده که این کار هم بی‌پاسخ نخواهد ماند.
وزیر امور خارجه افزود: حتما آثار این اقدام وحشیانه ایالات متحده ابعاد مختلفی را دارد و خروج آمریکا از منطقه شروع کار است. آمریکا حتما از منطقه ما خارج خواهد شد. اما آنچه که به خاطر حمله به یک فرمانده بزرگ ایرانی انجام داده و نقض حاکمیت ما را کرده، حتما پاسخ مناسبی را در زمان و به شکلی که ما تصمیم می‌گیریم به این اقدام خواهیم داد.
ظریف اضافه کرد: ما اجازه نمی‌دهیم که آمریکا برای ما تعیین کند که چه زمانی و چگونه پاسخ بدهیم. ما در هیجان کار آمریکا قرار نمی‌گیریم و تصمیمات جمهوری اسلامی همواره تصمیم خردمندانه و منطقی بوده است و حتما همان کار را خواهیم کرد. ولی اقدام به افزایش تنش در این منطقه از سوی آمریکا صورت گرفته است و خود آمریکا هم مسئول این اقدام خواهد بود.
وی در پاسخ به این سوال که عادل عبدالمهدی گفته که آقای سلیمانی با پیامی برای عربستان سعودی به عراق رفته بود، و تاثیر این ترور بر رابطه ایران و متحدین منطقه آمریکا اظهار داشت: متحدین منطقه‌ای آمریکا باید یک تصمیمی بگیرند. آنها باید متوجه باشند که آمریکا به خاطر امیال، عقده‌های شخصی و منافع سیاسی داخلی ۲، ۳ نفر امنیت همه آنها را به خطر انداخته است.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: آیا آنها هنوز می‌خواهند امنیت خودشان را وامدار آمریکا باشند و امنیت خودشان را از آمریکا تامین کنند و یا می‌خواهند امنیت خودشان را با همسایگانشان شریک شوند. ما کماکان این آمادگی را داریم که امنیت را با همسایگانمان شریک باشیم و آنها هستند که الان باید تصمیم بگیرند.

منطقه در بن بست مفهومی و علمی قرار گرفته است

وزیر امور خارجه اضافه کرد: اختلالات و کمبودهایی که امروزه در منطقه شاهد آن هستیم، از قحطی "گفت و گوی میان منطقه‌ای" گرفته تا فقدان تعاملات ساختاری و نهادینه شده، همه نشانه‌های بارزی از این واقعیت است که شرایط منطقه رو به بهبود نیست. این تجمیع و تعمیق بحران‌ها شاید برای برخی بدین معنی باشد که منطقه در یک بن بست مفهومی و عملی قرار گرفته است.
وی گفت: به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عمیقاً معتقدم که اگرچه راه حل بحران‌های کنونی به ظاهر دور به نظر می‌رسد اما در واقع "نزدیک و در دسترس" اند. برای این که این "دور" را  "نزدیک" کنیم علاوه بر اراده سیاسی و تجمیع توانایی‌های منطقه ای، نیازمند یک تغییر پارادایمی هستیم. تغییری که علاوه بر شجاعت، یک تلاش دسته جمعی را لازم دارد. 
ظریف خاطرنشان کرد: پارادایمی که امروز بر منطقه ما تحمیل شده و دانسته یا ندانسته، توسط برخی در منطقه باز تولید می‌شود، بر این اصل قرار گرفته است که سلاح آمریکایی و جنگ، امنیت می‌آورد. به باور من آنچه که در پهنه جغرافیایی غرب آسیا و خلیج فارس امنیت آورده و صلح پایدار تولید می‌کند، ارتقاء همبستگی درون منطقه‌ای، تفاهم مشترک و روابط مبتنی بر همکاری است.

حرکت آمریکا دیر یا زود گریبان خودش را می‌گیرد

رییس دستگاه دیپلماسی یادآورشد: آمریکا با ترور یکی از مقامات ارشد نظامی ایران، باب روش‌­هایی را باز کرده است که دیر یا زود گریبان خودش را از شرق تا غرب عالم خواهد گرفت.
ظریف گفت: ایالات متحده آمریکا بار دیگر به همگان ثابت کرد که هیچ تعهد و احترامی به قواعد و قوانین آمره بین‌­المللی ندارد. این همان رویکرد روان پریشانه و ضد حقوق بین الملل است که وقیحانه تهدید به حمله به میراث فرهنگی ایران که میراث مشترک تمدن و فرهنگ بشری است می نماید.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مسیری که آمریکا برای خود و منطقه در پیش گرفته است مسیر ناامنی، جنگ و خونریزی است. اما ایران به عنوان صدای واحدی که از قلب تک تک فرزندان این مرز و بوم کهن و پرغرور بر می‌خیزد ندای صلح و آرامش برای منطقه است.
ظریف افزود: اخراج ایالات متحده آمریکا از منطقه غرب آسیا، سرنوشت محتوم استفاده افسارگسیخته واشنگتن از ابزارهای جنگ، تحریم و ترور است. ایالات متحده آمریکا جواب قاطع و حتمی گستاخی خود را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند خواهد گرفت.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395