چهارشنبه, 11 دی 1398 ساعت 15:29
کد خبر: 65885

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیرجهاد کشاورزی خبر داد:

اصلاح ساختار ترازنامه ای و مالی صندوق تعاون روستایی ایرانیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دکتر شیرزاد در جلسه ای با هیئت مدیره صندوق ایرانیان، ضمن تقدیر و تشکر از هیئت مدیره سابق صندوق برای هیئت مدیره جدید آرزوی موفقیت کرد. وی ضمن پرهیز صندوق از هرگونه واسطه گری پولی و مالی از مدیران جدید خواست فعالیت های قرض الحسنه واعطای وام با نرخ بهره پایین را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش پات، دکتر حسین شیرزاد رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعلام این واقعیت که به ناچار باید وارد سیاست ها و راهبردهای مالی جدید بشویم و سمت وسوی هیئت مدیره در صندوق باید به کارایی مالی، توسعه کیفی نیروها و مکان یابی درست شعب و ارزیابی شعبه های فعلی با جدید، جهت حفظ حقوق صاحبان سهام انجام گیرد، افزود: ضروری است تا بهره وری وکارایی شعب مورد بررسی جامع قرار گیرد. اگر کارایی مالی و بهره وری نیروی انسانی مثبت باشد فعالیت وهزینه کارکنان اثربخش خواهد شد.
در کارآمد سازی نیروی انسانی، از نیروی انسانی سفارشی و ناکارآمد پرهیز و از نیروی متخصص و شایسته استفاده کنید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه با استفاده از ظرفیت "بانکداری الکترونیک" ، ارزهای رمزنگاری شده و محیط بلاکچین می توان از تاسیس شعب جدید خودداری نمود، تصریح کرد: باید روی عملیات بانکی و تراکنش ها کار شود و روی کاهش قیمت تمام شده پول کارکنید و نرخ بهره تسهیلات را کاهش دهید.
دکتر شیرزاد ادامه داد: هزینه های اداری صندوق در ترازنامه بالاست، درآمد های جدید ایجادکنید و توان وام دهی صندوق را بالا ببرید. در همین چارچوب بدنبال ارباب رجوع تخصصی باشید . منابع و مصارف صندوق باید در خدمت جامعه کشاورزی قرار گیرد. اعتبار سنجی مشتریان را در دستور کار قرار دهید و اگر ۵۰ نفر مشتری با اعتبار و ریسک پایین در بخش کشاورزی داشته باشید، هزینه های نیروی انسانی و سربار اداری در سال تامین می گردد و با افزایش مشارکت همه شرکت های حقوقی زیر مجموعه تعاون روستایی، سرمایه صندوق را افزایش دهید.
دکتر شیرزاد افزود: مطابق استانداردهای رایج مدیریت مالی یک واحد نظارت وکنترل (پایش مستمر) تاسیس کنید و استاندارد های دقیق بازرسی و نظارت بر شعب داشته باشید و تجارت و بازرگانی محصولات نقدی و سود ده فعالیت کنید. سیاست سازمان کاهش تعداد شعبات و تعدیل نیروی انسانی ناکارآمد ،حرکت به سمت تشریفات افزایش سرمایه ،تجهیز منابع مالی ،هدایت سرمایه گذاری ها در خرید های توافقی است.
دکتر شیرزاد در بخش دیگری از سخنانش افزود: راهبرد صندوق باید متکی بر جذب نقدینگی سرگردان در بخش کشاورزی باشد. صندوق برای تامین مالی گسترده تر با بورس جلسه گذاشته و در خریدهای توافقی حضور فعال داشته باشد و همچنین دربازارهای خرد (زیره، زرشک، عناب)شرکت داشته باشید و برای تامین مالی صندوق وارد تشریفات افزایش سرمایه شوید. همه شرکت های زیر مجموعه تعاون روستایی کشور و اتحادیه های ملی در بازسازی ساختار حاکمیت شرکتی صندوق مشارکت نمایند.
وی در پایان گفت: از ظرفیت عظیم شبکه ۵ میلیون نفری تعاونی های روستایی و کشاورزی بهره مالی مناسب ببرید و صندوق می بایست سعی کند از نوآوری و خلاقیت در فضای الکترونیک استفاده نماید. ضروری است تا هیات مدیره صندوق گزارشات منظمی از گردش وجوه نقد،صورت های مالی و کفایت بهینه سرمایه را به بانک مرکزی ارایه نمایند و همکاری مستمر با سیستم نظارتی بانک مرکزی به عمل آید.

جلسه هم اندیشی راهکارهای نقش آفرینی اتحادیه های ملی و تعاونی های روستایی کشور در ستاد تنظیم بازار و سایرمجامع تصمیم سازی اقتصادی برگزار شد

جلسه هم اندیشی راهکارهای نقش آفرینی تشکل ها و اتحادیه های ملی تعاون روستایی در ستاد تنظیم بازار و سایر مجامع تصمیم سازی اقتصادی با حضور دکتر شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و مهندس رضایی معاون امور دام وزارت کشاورزی و مدیران عامل اتحادیه های مرکزی و ملی بخش کشاورزی و برخی از مدیران ارشد سازمان مرکزی تعاون روستایی و معاونت امور دام روز گذشته برگزار شد.
به گزارش پات، دراین جلسه دکترشیرزاد در جمع حاضرین گفت: وضعیت جاری نقش آفرینی تشکل ها در مجامع تصمیم سازی به خصوص تصمیم گیری مطلوب نیست در حال حاضر در شرایطی هستیم که ساختار مدیریت کلان در بخش کشاورزی در حال نوسازی و دگردیسی است.
وی افزود: انتظار حداقلی تشکل های ملی کشاورزی، استیفای حقوق بازاری در تعیین قیمت و داشتن حق رای در ستاد تنظیم بازار کشور است، اما انتظار حداکثری ما واگذار یک بلوک به حداکثر سه تشکل زراعی، باغی و دامی ملی کشور است و از نهایت ظرفیت ها استفاده نماییم. این یک تکلیف و مشق ایجابی ما است که باید بنویسیم و براساس منافع ملی ما است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: در شرایطی هستیم که حساسیت های بازاری بالاست و باید به مصرف کنندگان قشر محروم کمک کنیم. واقعا هرکدام از تشکل ها باید نقش کلیدی خودشان را ایفا کنند باید کمک کنیم تشکل هایی که حق رای دارند در جلسات تصمیم گیری ها مشارکت کنند و اگر حق رای ندارند عضو ناظر یا مدعو می باشند وناظر در تصمیم سازی باشند و کمک به مناسبات تنظیم بازاری بخش کشاورزی نمایند. در هر حال حضور شکل های تعاون روستایی و نظام صنفی نه یک مطالبه بلکه یک ضرورت انکارناپذیر است.
وی گفت: ما باید بتوانیم از ظرفیت های تشکل ها حداکثر استفاده را ببریم، در این شرایط تلاش ما در جهت تثبیت موجودیت تشکل ها برای گرفتن حق رای باشد اما اگر نشد حداقل در تصمیم سازی ها حضور داشته باشیم ،تشکلها هم در این زمینه از وضعیت ضعیف بستر سازی بخش دولتی جهت تحقق این مهم، گله گذاری هایی ذیحق خودشان را دارند که در محاسبات بازار باید حضور و بروز داشته باشند. اما مهم آن است که باید با واگذاری تصدی های غیر ضرور و دادن سهم بیشتری از قدرت به اتحادیه های تعاونی روستایی و مشارکت دادن آن در امور به تشکل ها اعتماد کنیم.
دکتر شیرزاد در ادامه افزود: ما باید بتوانیم از ظرفیت های موجود حداکثر استفاده را ببریم. در این شرایط باید تلاش کنیم یک تیم از تشکل های تخصصی، صنوف و شورای عالی تشکل ها به عنوان یک بلوک قدرتمند در ستاد تنظیم بازار حضور داشته و حق رای داشته باشد. مهم فقط تصمیم سازی نیست مهم تصمیم گیری است. صنوف و اتحادیه های ملی تعاون روستایی کشور یک حضور تاریخی در جامعه روستایی ایران دارند. ظرفیت اعتمادسازی، ایجاد سرمایه اجتماعی، حضور در فضای ژئواکونومیک روستایی، مداخله بازاری آنها بارز است.
در پایان دکتر شیرزاد اظهار کرد: راه حل حد واسط، یک هم گرایی حداقلی است. روی حداقل ها با هم تفاهم کنیم من همیشه با دکتر رضایی معاونت محترم امور دام وزارت جهاد کشاورزی در گفتمان و نظرات همگرا هستم. نظر بر تعامل بیشتر با تشکل های تخصصی تعاون روستایی در زمینه دام می باشد.
در این جلسه دکتر رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: اعتقاد دارم افرادی که در این جلسه به عنوان اتحادیه های سراسری حضور دارند توانایی ایفای نقش بیشتر در تصمیم سازی و تصمیم گیری فنی و محتوایی فعالیت های امور دام دارند. باید بتوان به تشکل ها تکیه نمود و به آنها اعتماد کرد. مسئولیت پذیری تشکل ها و حضور همه جانبه اتحادیه های ملی و تخصصی سازمان مرکزی تعاون روستایی باید بیشتر شود.
وی گفت: آنچه مسلم است باید هدف گذاری کنیم خطوط و حدود کار تنظیم کنیم و رفتارهایمان را جهت تحقق این مهم اصلاح کنیم از طرفی با توجه به اینکه هر یک از گروه های مرتبط با وظایف امور دام دارای وظایف مشترکی هستند، پیشنهاد می شود تا اتحادیه های تخصصی موضوع به صورت جداگانه بنشینند و مذاکره کنند.
در ادامه این جلسه دکتر کشاورز مدیر عامل اتحادیه مرکزی روستایی ایران گفت: مشکل اصلی تشکل های بخش کشاورزی این است که وحدت، هم گرایی و مطالبه گری آنها کمرنگ است.
وی گفت باید تشکل های تحت پوشش وزارت جهاد کشاورزی انتخاب اول معاونت امور دام باشد. معاونت امور دام در تعامل با تشکل ها رو یکرد بازرگانی دارند و بدون حضورو نظر خواهی از نمایندگان تشکل ها تصمیم گیری می کنند امیدوارم با برگزاری این جلسات تعامل با تشکل های بخش کشاورزی مطلوب تر و تخصصی تر گردد.

خرید حمایتی زعفران به پایان رسید

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از توقف خرید حمایتی زعفران این طلای سرخ ایرانی از کشاورزان خراسان خبر داد.
به گزارش پات، دکتر حسین شیرزاد اظهار کرد: در راستای اجرای سیاست های حمایتی دولت و در اجرای ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی این سازمان به منظور حمایت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان اقدام به خرید زعفران تولیدی سال ۱۳۹۸ از کشاورزان نمود .
دکتر شیرزاد افزود: تاکنون بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال از بهاء محصول به کشاورزان خراسان رضوی که سهم عمده ای از میزان خرید را داشته اند در مرحله اول پرداخت شده است و اقدامات لازم جهت تامین اعتبار و پرداخت مابقی بهای زعفران درحال انجام است .
رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران توقف روند نزولی و رشد معقول و منطقی قیمت این محصول در بازار را از دستاوردهای این طرح برشمرد و تصریح کرد: اگر این ورود هدفمند اتفاق نمی افتاد الان شاهد سوء استفاده خریداران عمدتآ خارجی بودیم که قیمت ها را مانند سال ۹۶ به پایین تر از قیمت تمام شده تنزل داده بودند.
وی علت توقف خرید را ایجاد تعادل نسبی قیمت به نفع تولیدکننده و مصرف کننده در بازار اعلام و تصریح کرد: درصورتی که به هردلیل این تعادل دچار آسیب گردد سازمان مرکزی تعاون روستایی با هماهنگی وزارت متبوع تدابیر لازم جهت تعدیل قیمت به نفع تولیدکنندگان را اتخاذ و اجرا خواهد کرد.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطر نشان کرد: قیمت جهانی این محصول در بازار کشورهای جهانی متفاوت و از ۱.۳ تا ۳ دلار در هرگرم است.
وی درخصوص سوال خبرنگار مبنی بر زمان و چگونگی عرضه زعفران خریداری شده اعلام کرد: تعاون روستایی در شرایط فعلی بازار به هیچ وجه قصد عرضه زعفران خریداری شده را ندارد و سیاست عرضه و فروش درحال حاضر در دستور کار نمی باشد.

تقویت و توسعه فعالیت تعاونی های روستایی زنان در اولویت برنامه های این سازمان قرار گرفت

شبکه تعاونی های روستایی زنان با ۳۴۲ تعاونی و ۶۲ هزار عضو در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی,صنایع دستی و روستایی بومی ,پرورش محصولات کشاورزی و دامی مشغول به کار هستند.
به گزارش پات : دکتر حسین شیرزاد رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این خصوص گفت : با توجه به منابع اعتباری متعدد در حوزه توسعه روستایی نظیر صندوق حمایت از بخش کشاورزی و ردیف های مصوب وزارت جهاد کشاورزی در حو.زه زنان روستایی و نیز حمایت های اعتباری نهاد ها و سازمانهای ذیربط, پیگیری لازم جهت اخذ منابع اعتباری در دستور کار سازمان قرار گرفت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: با برخورداری از ظرفیت های تعاونی های روستایی زنان برنامه ریزی لازم جهت واگذاری مباشرت ها و خرید های حمایتی و تضمینی به تعاونی های روستایی انجام پذیرفته و در دستورالعمل ها به این موضوع به صورت ویژه توجه شده است.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر بازاریابی و بازار رسانی تولیدات تعاونی های روستایی زنان به منظور بهره مندی از فرصت ها و امکانات نهاد های ذیربط در ایجاد فضای نملیشگاهی و عرضه تولید اظهار کرد :
در حوزه فنی و اجرایی, متناسب با ظرفیت تعاونی های روستایی زنان ،؛زیر ساخت ها و امکانات و اعتبارات لازم, راه های افزایش برخورداری تعاونی زنان از ظرفیت موجود بررسی و عملیاتی می گردد .
وی در پایان گفت : با توجه به مناسبت های پیش رو پیشنهاد دادیم با همکاری کلیه معاونت ها و مدیریت های سازمان, جشنواره تولیدات روستایی با حضور نمایندگان تعاونی های روستایی زنان از استانها در یکی از مکانهای عمومی شهر تهران برگزار گردد تا از این فرصت جهت معرفی ظرفیت ها و توانمندی های این تعاونی ها به مسئولان و دست اندرکاران متولی حوزه زنان روستایی در سطح وزارت جهاد کشاورزی و سایر نهاد های استفاده شود.

تشکیل اتحادیه ملی شرکت های تعاونی زعفران کاران ایران

تاکنون حدود ۲۵ شرکت تعاونی زعفران کاران به عنوان یک تشکل کشاورزی در ۶ استان کشور تشکیل شده است.
به گزارش پات دکتر حسین شیرزاد رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعلام این خبر گفت: مهمترین نقشی که این تشکل ها می توانند در زمینه توانمند سازی زعفران کاران ایفا کنند پیگیری مطالبات کشاورزان از بخش دولتی و سایر بخش ها است و همچنین در تعامل با سایر بخش های اقتصادی کشور به رفع مشکلات، موانع و چالش های پیش روی زعفران کاران بپردازند.
دکتر شیرزاد افزود: در همین چارچوب و به منظور دفاع از حقوق و منافع تولیدکنندگان زعفران، پشتیبانی از زنجیره تامین و تولید و ارزش صنعت زعفران تشکیل اتحادیه ملی یک ضرورت قطعی است. این تشکل به ویژه در بازاریابی، ایجاد تعادل و تنظیم بازار زعفران می تواند مؤثر باشد.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی اتحادیه شرکت های تعاونی زعفران کاران تشکلی است با رویکرد اقتصادی و اجتماعی که در چارچوب قوانین و مقررات و اساسنامه خود می تواند اقدام به ساماندهی شرکتهای تعاونی کشاورزان زعفران کار جهت حصول منافع مشروع آنها با در نظر گرفتن اصول قانون تعاون مصوب سال ۱۳۵۰ کند.
دکتر شیرزاد ادامه داد: از سوی دیگر این اتحادیه در همکاری و تعامل با بخش های دولتی و غیردولتی می تواند اقداماتی از قبیل آموزش و انتقال اطلاعات علمی روز به زعفران کاران، پیگیری جهت دسترسی آسان به نهاده های کشاورزی، تلاش جهت بازاریابی بهتر محصول زعفران، ارتباط با دولت و تأثیر بر سیاست گذاری های حوزه زعفران و در نهایت توانمند ساختن کشاورزان زعفران کار را پیگیری کند.
دکتر شیرزاد در بخش دیگری از سخنانش افزود: مطابق تجارب سایر اتحادیه های ملی در حوزه کشاورزی و روستایی، اتحادیه ملی شرکتهای تعاونی کشاورزی زعفران کاران در امر بازار رسانی زعفران قطعاً از قدرت تعامل و هماهنگی و چانه زنی بالاتری نسبت به فرد فرد زعفران کاران و حتی شرکتهای تعاونی برخوردار خواهد بود. و به این لحاظ می تواند در فروش محصول با قیمت واقعی تر به زعفران کاران کمک کند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در چند سال اخیر سازمان تعاون روستایی کشور در جهت واقعی تر کردن قیمت خرید زعفران از کشاورزان و حذف و کم کردن دلالان و واسطه ها از بازار زعفران اقدام به خرید توافقی (غیر تضمینی) کرده است اظهار کرد: به طور کلی هدف سازمان تعاون روستایی در خرید توافقی محصولات کشاورزی، ایجاد تعادل، تنظیم بازار و جلوگیری‌ از نوسانات شدید قیمت محصولات کشاورزی و عرضه تدریجی آن است.
وی در پایان گفت: اتحادیه ملی و شرکت های تعاونی زعفرانکاران میتوانند علاوه بر اینکه با سازمان تعاون روستایی به ایجاد تعادل و تنظیم بازار زعفران کمک شایانی کند، میتوانند در اعمال سیاست‌های کشت زعفران و مسایل فنی و تولید و بهره‌برداری این محصول استراتژیک به بخش های تخصصی و از جمله معاونت امور باغبانی نقش مهمی را ایفا نمایند.

سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نماد کل تولید کشاورزی کشور است

جلسه مدیران سازمان مرکزی تعاون روستایی و مدیران عامل اتحادیه های شبکه تعاونیهای روستایی و تشکل های ملی کشاورزی با سرپرست وزارت جهاد کشاورزی روز گذشته برگزار شد .
به گزارش پات، در ابتدای جلسه دکتر حسین شیرزاد رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ضمن تشکر از برگزاری این جلسه گفت: شأن ایجابی این جلسه ناظر براین است که تشکل های سازمان در این برهه زمانی حساس و تاریخی باید تحت یک سیاست مدیریتی واحد قرار گرفته و حال این مدیریت بر عهده شخصیتی است که ۴۰ سال در فراز و نشیب های کشاورزی کشور فعالیت نموده است.
وی افزود: این فعالیت های جدید و نوآورانه می تواند نوید بخش روزهای خوش بخش کشاورزی کشور در آینده باشد، ما از نسلی هستیم که در مقاطع تحصیلی مختلف جهت کسب بورسیه توسط مهندس کشاورز گزینش شدیم و این مرحله نیز در واقع استمرار شاگردی ما نزد ایشان است.
در ادامه دکتر بیابانی قائم مقام خانه کشاورز کشور در جمع حاضران گفت:در ارتباط با اهمیت جایگاه کشاورزی، استنباط خانه کشاورز این است که آقای مهندس کشاورز در ارتباط با تخصص هایی که در کشاورزی دارند بهترین گزینه برای تصدی پست وزیر جهاد کشاورزی و حل مسائل کشاورزان است.
امیدوار هستیم همه گروه های وابسته کشاورزی که تفکر کشاورزان را رهبری می کنند از این ظرفیت نهایت بهره برداری را نمایند.
در ادامه مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت : اگر سابقه تشکل ها را بررسی کنیم متوجه می شویم بعد از اصلاحات اراضی مدیریت در کشاورزی حذف شد ، مدیریت یکی از ارکان مهم در تولید است . سیستم در آن موقع به این فکر افتاد که برای مدیریت تولید جانشین انتخاب کند به همین دلیل شرکت های تعاونی و اتحادیه ها تشکیل و اساسنامه سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز تدوین شد.
مهندس کشاورز در سخنانش تصریح کرد: توسعه کشاورزی اروپا از تعاونیها می باشد،به عبارتی کشاورزان برای ساده ترین کار خودشان از ظرفیت تعاونیها استفاده می کنند.
وی خاطر نشان کرد :از نظر من سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران نماد کل تولید کشور است اعم از یک تولید کننده ی کوچک یا بزرگ.
مهندس کشاورز با بیان اینکه کشاورزی ما با اقتصاد غریبه است اشاره نمود که توسعه از کانال ایجاد سرمایه عبور می کند و ایجاد سرمایه در هیچ جا در دست دولت نیست،بنابراین آنچه که نمی تواند از کشاورزی ما تفکیک شود سیاست های اقتصادی است . بخش بازار کشاورزی تقاضا محور است و روش بهینه مدیریت آن نیز کشاورزی قراردادی است چون هر تولیدی که براساس تقاضا نباشد محکوم به زیان است.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تأکید برایجاد و سازماندهی خدمات فنی برای کشاورزان گفت : ما باید موجبات خدمات را برای کشاورزان ضعیف فراهم کنیم و نارسایی های اعضا را مرتفع کنیم . فعالیت های کشاورزان اگرچه عمومی است ولی در مواردی تخصصی هم هست، یک عده در زعفران و برخی روی کشمش و پنبه فعالیت دارند. این ها هر کدامشان یک تعاونی تخصصی و خاص خود را می خواهند ، ساماندهی این گروه ها با سازمان تعاون روستایی است.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: یک شبکه اطلاع رسانی درست کنید که یک طرف میزان کشت و تولید را رصد کند و طرف دیگر به کشاورزان بگوید سهم شما از این میزان کشت و تولید چقدر است ،به دنبال تقویت مالی اعضا باشید. پول ارزان بگیرید ، باید امکانات و روشی درست کنیم که بنیه مالی اعضا بالا برود.
وی در پایان خطاب به حاضرین گفت: شرایط کشور ایجاب می کند که خیلی مواظب تولید باشید. انتظار من از شما این است که با روحیه ی مثبت، با امید و رعایت اخلاق این امور انجام شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395