چهارشنبه, 11 دی 1398 ساعت 08:59
کد خبر: 65861

اطلاعات تکميلي

  • سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:

اجتهادی: شناسه کالا، طرحی به سود مردم، تاجران و کاسبان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی کشور شناسه دار کردن کالاها را منجر به منفعت بردن مصرف کننده، تاجر و کاسب دانست. سید عبدالمجید اجتهادی با اشاره به تفاوت اصلی طرح شناسه دار شدن کالا با طرح هایی مانند شبنم و غیره اظهار کرد: ویژگی بارز کد رهگیری و شناسه کالا این است که یک مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی است اما برچسب اصالت دارو و یا طرح شبنم الزام و منشأ قانونی ندارند.

وی"طرح ریجستری موبایل" را به عنوان یک نمونه بارز و موفق این طرح در سالهای اخیر مثال زد و متذکر شد: البته شاید این طرح در لوازم صوتی و تصویری با برخی اقلام لوازم خانگی و یا پوشاک متفاوت باشد اما ضوابط اجرایی این طرح با مطالعات کافی در دولت تدوین شده و در بخش های مختلف هم انجام گرفته است.
مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی کشور گفت: قانونگذار این طرح را در فصل پیشگیری "قانون مبارزه با قاچاق" به عنوان یک راه حل پیشگیری و از طریق شفاف سازی ورود کالا، حمل و انبار کالا و در سطح عرضه ارائه کرده و از طرفی نفع مصرف کننده، تاجر و کاسب هم در ایجاد این شفاف سازی است.
این مقام مسئول تأکید کرد: کالاهایی که کد بین المللی دارند از همان کدها استفاده می کنند و نیازی به شناسه دار شدن ندارند.
در ادامه مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی کشور از نبود زیرساخت ها برای اجرای طرح شناسه دار شدن کالاها انتقاد و بیان کرد: از طرفی زیرساخت های فنی لازم را نداریم و از طرف دیگر بازار هم باید کنترل شود تا با کمبود و گرانی مواجه نشویم.
وی با اشاره به ورود اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی کشور به اجرای این طرح در دو ماه اخیر اظهار کرد: این طرح می تواند طرح بسیار خوب و موثری باشد، اما به شرطی که نقایص آن برطرف شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی کشور عنوان کرد: شهروندان در هنگام خرید کالا می توانند #7777*4*را شماره گیری و گزینه استعلام کالا را انتخاب کنند تا از مشخصات کالای مورد نظر مطلع شوند البته ۹۹ درصد مردم از کدهای مختلفی که در این سامانه گذاشته شده اطلاعی ندارند.
میری اجرای صحیح این طرح را در جلوگیری از قاچاق و تقلب موثر خواند و گفت: ما هم به تدریج وارد این طرح می شویم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395