دوشنبه, 09 دی 1398 ساعت 08:37
کد خبر: 65760

زنده نمایی پرونده های بسته شده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در جریان رقابت های انتخاباتی با توجه به حساسیت زیاد افکار عمومی نسبت به مباحث مرتبط با مفاسد اقتصادی شاهد تلاش جهت سوء استفاده از این نوع پرونده ها برای تخریب رقبا هستیم.

واقعیت این است که اگر خبررسانی در مورد جریان برخورد با مفاسد اقتصادی به صورتی دقیق و بدون حواشی سیاسی صورت گیرد می تواند به تقویت سرمایه اجتماعی در کشور منجر شود ولی در صورت برخورد جناحی و سوء استفاده از این پرونده ها ضمن ایجاد اختلال در فرایند رسیدگی و به حاشیه کشاندن جریان کلی مبارزه با فساد موجب می شود افکار عمومی از روند رسیدگی اقناع نشده و در نهایت باعث بی اعتمادی و افزایش نارضایتی شود.
در حال حاضر به نظر می رسد هرچه تنور انتخابات و رقابتهای انتخاباتی داغ تر می شود تلاش برای رو کردن پرونده های جدید افزایش می یابد و در این جریان می بینیم زنده نمایی برخی از پرونده های مربوط به دهه های گذشته نیز رخ می دهد که این خود نتایج بسیار تلخی می تواند به دنبال داشته باشد.
رقبای سیاسی که ساده لوحانه با نگاهی کوتاه مدت تلاش دارند رقبای خود را از گرفتن سهم آرای داخل صندوقهای انتخاباتی محروم کنند و برای نیل به این هدف با استفاده از هر اتفاقی حتی بلایای طبیعی برگی را برای تخریب رقیب رونمایی می کنند. در این رابطه موج سواری بر سیل آب خوزستان و باز کردن پرونده ای که به نظر می رسد در دهه هشتاد رخ داده، رسیدگی شده، احکام آن صادر و حتی مجرمین آن به مجازات رسیده اند؛ بدون توجه به واقعیت ها همراه با زنده نمایی، بزرگنمایی و تبدیل اتفاق به یک مطالبه جهت استفاده در رقابت های انتخاباتی مثالی زنده و تلخ از این نحوه غلط رقابت های انتخاباتی محسوب می شود. این پرونده اگر چه شاید بتواند برای طراحانش برگ برنده ای محسوب شود ولی در کلان و بلند مدت با توجه به ابعاد ملی موضوع، باعث سلب اعتماد مردم نسبت به کل ارکان نظام می شود و متاسفانه به نظر می رسد در جریان رقابتهای سیاسی در کشور هیچ یک از رقبا ابائی از آسیب زدن به منافع ملی ندارند و در نتیجه آنچه حاصل انتخابات است نمی تواند به ارتقاء مردم سالاری و دموکراسی دینی در کشور کمکی کند.
زیر پا گذاشته شدن اخلاق در روند انتخابات یکی از آسیب هایی است که متاسفانه به شکلی فزاینده در انتخابات های مختلف شاهد آن هستیم و در صورتی که برای حل این مشکل اجماعی بین جریانات سیاسی کشور شکل نگیرد این بی اخلاقی ها می تواند کل جمهوریت نظام اسلامی را تحت الشعاع قرار دهد و برای این کار باید براساس مشی رهبری که به شدت با هر نوع بی اخلاقی در جریان انتخابات ها برخورد کرده و می کنند این آلودگی ها در رقابت های انتخاباتی نیز از سوی جریانهای سیاسی اصلاح شوند.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399