یکشنبه, 08 دی 1398 ساعت 13:19
کد خبر: 65731

در‌ مجمع عمومی جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران چه گذشت؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دکتر مریم محمدپور

روز چهارشنبه مورخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸ شاهد رخداد مبارکی بودیم که به اعتقاد بنده در آینده ای نه چندان دور منشاء تأثیرات شگفت‌انگیزی در عرصه گردشگری سلامت ایران خواهد بود.

 بعد از حدود ۲ سال دوندگی هیئت موسس، بالاخره تاریخ اولین مجمع مشخص شد. در میان بیم و امیدی همگانی، که آیا استقبال چندانی از این نشست خواهد شد یا نه، نمایندگان حدود  100 شرکت گردشگری سلامت از چهار گوشه ایران حضور به هم رساندند.
‌‎همکارانی که امیدوار و با انگیزه گروه گروه از استان‌های مختلف سر می‌رسیدند. تهرانی‌ها زود آمدند، اردبیلی ها از همه زودتر رسیده بودند، اما تا غذایی صرف کنند و خستگی در کنند، زمان برد، و جزء آخرین دسته های ورودی بودند. شیرازی ها قبل از ساعت ۲ با حضورشان فضا را پر از عطر بهار نارنج کرده بودند. کرمان از قافله عقب نمانده بود و نماینده اش حضور داشت. نماینده استان هرمزگان جهت انجام امور پایانی ثبت نام رایزنی میکرد. گلستان روی شمال کشور را سفید کرد و سرافراز آمد. اصفهانی‌ها، بدون کاندیدا، اما دلبرانه آمدند. کاندیدای خوزستان تنها آمد ولی دست خداوند بر شانه های او بود. دختر اراک نامزد انتخابات نبود، اما برای استفاده از حق رایش امده بود. نماینده ایلام پر غرور و خندان در گوشه ای ایستاده بود. نماینده جامعه بوم گردی آمده بود. فعالانی از تهران و شهرستان ها آمدند که حق رای هم نداشتند. اما آمدند تا این روز تاریخی را از دست ندهند. مشهدی ها هم جزو آخرین گروه ها بودند که ساک و چمدان به دست، بوی عطر حرم آوردند.
‌‎همکاران نازنین وزارت گردشگری، پرتلاش و وظیفه شناس و دقیق حضور پررنگ داشتند و البته بادی هم به غبغب انداختند از مشاهده جمعیتی که شاید پیش‌بینی نمی‌کردند.آنان که به دلیل نقص مدارک نتوانستند کاندیدا شوند، آمده بودند. آنان که از اساس از روز اول جامعه را قبول نداشتند آمده بودند. آنان که بیانیه دادند برای تعویق انتخابات، آمده بودند. حدود ۱۰۰ شرکت با سابقه و کم سابقه، دور و نزدیک، پر فعالیت و کم فعالیت، اما همه شیک و پیک و امیدوار و خندان!وارد سالن آمفی‌تئاتر که شدم از دیدن جمعیت، توی دلم به هیئت موسس آفرین گفتم و دو ثانیه بعد استرس گرفتم که با امید این جامعه پرانگیزه چه خواهیم کرد؟
‌‎سال بعد ۴ دی ماه که انشالله به مناسبت تولد جامعه گرد هم خواهیم آمد، آیا ۵۰ شرکت خواهیم بود، یا ۲۰۰ شرکت؟ آیا سایر وزارتخانه‌ها و سازمانها را هم با خود همراه خواهیم کرد یا حضور پررنگ وزارت گردشگری را هم از دست خواهیم داد؟
‌‎ابر روی سرم را که پر از این نگرانی‌ها بود زود پاک کردم و در آن گوشه موشه ها یک صندلی خالی پیدا کردم و نشستم.
‌‎جلسه شروع شد و به افتخار سرود ملی مان ایستادیم. مجری جوان تپق‌زنان آمد، اما زود به اوضاع مسلط شد!!
‌‎میزبانان خوش آمد ها گفتند و هیئت رئیسه تشکیل شد. اصولا هیئت رئیسه باید سنی می‌ بود، اما جوانان گوی سبقت را از مسن ترها  ربودند و بعضی صندلی‌ها را از آن خود کردند. دو سه صندلی هم از آن کسانی شد که باید می‌شد. بحث بر سر اساسنامه ای آغاز شد که بعضی از حاضرین از محتوای آن اظهار بی اطلاعی کردند. اساسنامه‌ای که با وجود مخالفت بعضی از همکاران، ۱۴ روز قبل از انتخابات در معرض دید همگان گذاشته شده بود و منتظر انتقادات و پیشنهادات بود و طی این ۱۴ روز تمام نظراتی که به ما می رسید، روی اساسنامه اعمال می‌شد. بگذریم از حرف و حدیث‌های تصویب اساسنامه و بحث‌هایی که اتفاق افتاد و به تقابل قومیتی و استانی و غیره کشیده شد. اما وقت زیادی گرفت. آنقدر که برای معرفی کاندیداها که ماشالله هزار ماشالله کلی بودیم و انشالله خدا زیادترش کند، وقت زیادی نماند. آنقدر که، کم مانده بود پیشنهاد دهند اسامی را بخوانند و کاندیداها از هر گوشه سالن بلند شوند و بگویند حاضر!!! اما خوب دو سه دقیقه به کاندیداها فرصت صحبت داده شد. چند کاندیدا نیامده بودند. چند نفر هم انصراف دادند. تحت تاثیر حواشی اساسنامه، صحبتهای کاندیداهای حاضر اکثراً احساسی و غیر کارشناسانه و خارج از موضوع بود. خود بنده که چه آرزوها داشتم برای لحظه‌ای که میکروفون به دستم بیاید اما خلاصه شد در این حرف که "بابا! ایها الناس! جامعه از آن همه  شماست و همه ماست!!!" البته در نظر داشته باشید که این بحث و جدلها در جلسات مجامع عمومی تقریباً عادی است.رسیدیم به رای گیری و نفس ها در سینه حبس شد. تالاپ...تالاپ... تالاپ...( مثلا صدای ضربان قلب است برای بالا بردن هیجان متن!)نوشتیم و در صندوق شیشه ای انداختیم. خواندند و خواندند و شمردند و شمردند و تخته سفید را خط خطی کردند. و نتیجه شد آنچه که دیدید و شنیدید. خانم مریم محمدپور از استان تهران، آقایان حسین نیکونام، محمد جواد جلالیان و امیر حسین طلوع از استان خراسان، آقای محمد مهدی سیاوشی از استان فارس، آقای قاسم فرزانه از اردبیل و آقای میثم سعادتی از خوزستان به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره و آقای محمد هادی نیرومند از استان فارس و آقایان افشین عزیزی  و رضا خادم الرضا از تهران به عنوان اعضای علی البدل هیيت مدیره انتخاب شدند. آقای افشین صفا از کرمان و میثم هاونگی از خراسان به عنوان بازرسین اصلی و آقای مجتبی حسینی از استان گلستان به عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند. (از ترکیب منتخب هیئت مدیره و بازرسی، ۴ کرسی از آن دکتراهای پزشکی و داروسازی شد و ۵ کرسی متعلق به گروه متخصصان غیر پزشکی و این از نظر نگارنده خوب است). و در انتها عکس گرفتیم و نمایندگان استانها به سرعت برای رسیدن به پروازها و قطارشان سالن آمفی تئاتر را ترک گفتند.و ما ماندیم و شرمندگی از باب اینکه از مهمانان پذیرایی درستی نکردیم و بار سنگین مسئولیت، از قبل امیدی که حدود 100 شرکت را دور هم جمع کرد.آرا جالب بودند. بعضی فقط استانهای جنوبی کشور را نشانه رفته بودند، بعضی فقط و فقط اسامی کاندیداهای یک استان! و بعضی ها هم ترکیب چندین استان.آنچه حاصل شد، حضور ۶ استان در هیئت مدیره و بازرسی "جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران" بود.انصافاً عیب و  ایرادمان زیاد بود، اما آنچه باید سرمست آن باشیم، اعتقاد و اعتماد همکاران مان به این جامعه می‌باشد، که باعث شد چنین تنوع و تعدد فوق العاده ای را در این مجمع ببینیم. آنچه باید به آن ببالیم این است که این نشست با شکوه نشان داد امید به اصلاح در این صنعت زنده است و ما باید آن را زنده‌تر کنیم.

‌‎و تلنگر بسیار بسیار مهم این که:

‌‎اخذ مجوز بند (ب) و گردشگری سلامت از وزارت گردشگری توسط پزشکان و حضور تنی چند از شرکتهای تسهیلگر که از وزارت محترم بهداشت مجوز دارند، در جلسه ۴ دیماه و حتی حضور بعضی از دارندگان مجوز از وزارت بهداشت در بین کاندیداهای هیئت مدیره جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران، حامل این پیام بسیار مهم برای هر دو وزارت خانه است که:
 آقایان! ما برای رسیدن به هدف هر دوی شما را در کنار هم میخواهیم!
وزارت بهداشت! وزارت گردشگری! دستان این کودک نوپا را از دو طرف بگیرید تا درست راه برود...

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395