دوشنبه, 02 دی 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 65506

کناره‌کشی در وقت اضافه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مائده شیرپور

درست در روزی که قرار بود همه رمزهای دوم کارت‌های بانکی از بین برود و رمز پویا اجبارا همگانی شود، بانک مرکزی اطلاعیه‌ای منتشر کرد و تاکید کرد: «رمز دوم ایستا برای هموطنانی که تاکنون رمز دوم پویای خود را فعال نکرده‌اند، همچنان قابل استفاده است و همچنین برای بالا بردن ضریب نفوذ طرح در آغاز اجرا، استفاده از «سرویس پیامک» برای دریافت رمز دوم پویا از هفته دوم دی‌ماه جاری آغاز می‌شود و به تدریج با اتصال بانک‌های مختلف تا انتهای دی‌ماه به انجام می‌رسد.»

اما به نظر می‌رسد مشکلاتی که زیرساخت‌های برخی بانک‌ها برای پاسخ فوری به مشتریانشان داشتند و کندی شبکه‌های اینترنتی که باعث می‌شود روند پویا در 60 ثانیه قابل استفاده نباشد از دلایلی است که باعث شده علی‌رغم تاکیدات فراوانی که بانک مرکزی بر اجرای اجباری رمز پویا از ابتدای فصل زمستان داشت، حداقل دو هفته به تعویق بیفتد.
سیستم امنیتی بانک مرکزی عملکرد مثبتی را از خود به جای گذاشته بود اما با پیشرفت تکنولوژی انگار این سیستم نتوانست از پس هکرها و فیشینگ‌ها برآید و طبق اعلام پلیس فتا پرونده‌های فیشینگ روز به روز بیشتر شد. تا جایی که خود بانک مرکزی هم قبول کرد که دستبرد به اطلاعات مشتریان بانک‌ها بسیار زیاد شده است و این موضوع را اعلام کرد. همانطور که مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی طی مصاحبه‌ای با اشاره به تعداد کلان پروند‌ه‌های فیشینگ گفت: «روزانه ۸۰۰ پرونده جدید در پلیس فتا ثبت می‌شود که بسیاری از آن‌ها مربوط به فیشینگ است و حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ عدد از این پرونده‌ها مربوط به پایتخت است.»
با افزایش تعداد پرونده‌های مربوط به فیشینگ اجباری شدن پویا به عنوان چاره مبارزه با فیشینگ‌ها معرفی شد اما با توجه به عدم زیرساخت‌های کافی در برخی از بانک‌ها، کندی خطوط اینترنتی و از طرفی عدم آشنایی همگانی مردم با این خدمات ویژه و فقدان دسترسی برخی مشتریان بانک به ابزار الکترونیکی و گوشی هوشمند این طرح در روز نخست برای برخی متوقف شد.
بانکی که زیرساخت‌های لازم جهت ارائه رمز دوم پویا را داراست و صد درصد می‌تواند به مشتریان خود خدمات در این زمینه را ارائه کند، قطعا از امروز رمز دوم پویا را فعال‌سازی و اجرا خواهد کرد اما اگر بانکی این زیرساخت‌ها را دارا نیست و نمی‌تواند کامل این خدمات را به مشتریان خود عرضه کند، دیرتر رمز دوم پویا را اجباری خواهد کرد، ولی در نهایت به صورت مرحله‌ای این طرح برای همه بانک‌ها اجباری خواهد شد. پس برای اجرای صد درصدی هم آمادگی بانک‌ها و هم آمادگی ابزاری مردم لازم است، شاید لازم بود قبل از تعیین ضرب‌الاجل توسط بانک مرکزی برآوردی از زیرساخت‌ها و درصد خطاهای این امر صورت می‌گرفت تا در روز نخست اجباری شدن رمز یکبار مصرف؛ پویا در هاله‌ای از ابهام قرار نگیرد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399