سه شنبه, 26 آذر 1398 ساعت 13:02
کد خبر: 65311

اطلاعات تکميلي

  • حذف دلالان فیش های حج

حذف دلالان فیش های حج

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: پس از سال‌ها نفوذ دلال‌ها و واسطه‌ها در مبادله فیش حج و تخلفات متعددی که پرونده قضایی آن‌ها همچنان باز است، سازمان حج سرانجام سامانه‌ای را راه‌اندازی کرد تا ضمن اطلاع‌رسانی درباره اولویت و زمان سفر حج، نقل و انتقال فیش‌ها نیز از طریق آن انجام شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، محمدتقی قادری ـ مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان حج و زیارت ـ درباره سامانه‌های نقل و انتقال اولویت حج تمتع و فراخوان به‌روزرسانی اطلاعات ودیعه‌گذاران حج تمتع، اظهار کرد: از اردیبهشت امسال سامانه‌ای به آدرس tasharof.haj.ir راه‌اندازی شده است تا کسانی که قصد واگذاری یا دریافت اولویت حج تمتع را دارند به آن مراجعه کنند.
او افزود: در گذشته در این رابطه خلأ وجود داشت، چرا که برخی افراد بنا به دلایلی قصد واگذاری اولویت حج تمتع خود را داشتند و از طرفی برخی افراد مستطیع نیز درخواست دریافت اولویت حج تمتع را داشتند اما یک سامانه جامع، متمرکز و تحت نظارت سازمان وجود نداشت که این افراد را به هم وصل کند و در برخی موارد افراد سودجو و دلال نیز در این حوزه حضور می‌یافتند. خوشبختانه با راه‌اندازی سامانه «تشرف» شاهد یک نظم و انسجام برای واگذاری و دریافت اولویت‌های حج تمتع هستیم.
مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان حج و زیارت با بیان این‌که سامانه tasharof.haj.ir ارتباطی دوسویه و مستقیم بین واگذارکنندگان و متقاضیان، بدون واسطه‌گری افراد سودجود و دلال برقرار می‌کند، گفت: متقاضیان (واگذرکنندگان و دریافت‌کنندگان اولویت حج تمتع) ابتدا با مراجعه به درگاه اینترنتی ذکرشده به ثبت اطلاعات و درخواست خود می‌پردازند و سپس بعد از احراز هویت و تایید مراحل، به یکی از دفاتر خدمات زیارتی معرفی می شوند تا کارهای واگذاری قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع صورت گیرد.
قادری ادامه داد: هیچ نقل و انتقالی بدون مراجعه به سامانه tasharof.haj.ir و طی کردن مراحل  پیش‌بینی‌شده انجام نمی‌گیرد و واگذارکنندگان و دریافت‌کنندگان اولویت نیز از مراجعه به افراد واسطه‌گر و خرید و فروش به صورت وکالتی یا... پرهیز کنند؛ چراکه تنها ملاک واگذاری و دریافت اولویت، سامانه ذکرشده خواهد بود.
به گفته او، از ابتدای راه‌اندازی سامانه tasharof.haj.ir تا کنون بیش از ۱۳ هزار انتقال و واگذاری اولویت حج تمتع انجام شده است.
مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان حج و زیارت درباره فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان قبض ودیعه‌گذاری حج تمتع توضیحاتی داد و افزود: فراخوان تکمیل اطلاعات که باید از سوی ودیعه‌گذاران انجام شود به منظور به‌روزرسانی اطلاعات و ارتباط دوسویه با آن‌ها، برای برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت حج تمتع و تخصیص سهمیه به استان‌ها برای اعزام و سایر امور اجرایی خواهد بود.
او اضافه کرد: به منظور سهولت متقاضیان درگاه اینترنتی به آدرس reserve.haj.ir طراحی شده تا افراد هرچه سریعتر به آن مراجعه داشته باشند.
قادری با تاکید بر این‌که تمام دارندگان قبض ودیعه‌گذاری حج تمتع باید اطلاعات خود را به‌روزرسانی کنند، گفت: اعزام، برنامه‌ریزی‌ها و حتی واگذاری اولویت حج تمتع در سامانه tasharof.haj.ir منوط به حضور در فراخوان تکمیل اطلاعات است.
مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان حج و زیارت با بیان این‌که حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در نوبت تشرف به حج تمتع قرار دارند، یادآور شد: سامانه طراحی‌شده فقط برای افرادی که در اولویت تشرف قرار دارند طراحی نشده، بنابراین ضروری است تا همه دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع به آن مراجعه کنند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399