دوشنبه, 25 آذر 1398 ساعت 10:11
کد خبر: 65256

منافع ملی ، قربانی جدال بر سر قدرت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در شرایطی که به انتخابات نزدیک می شویم متاسفانه تنور رقابتهای سیاسی بیش از حد در حال داغ شدن است، این حرارت نیز تنها مربوط به کاندیداها و غیر کاندیداها نیست بلکه جریان های سیاسی در نهادهای اجرایی و تاثیر گذاری که در اختیار دارند به جان هم افتاده اند و این روند که بیش از رقابت به جنگ شباهت یافته، در عرصه های گوناگون منافع ملی را تحت تاثیر قرار داده است.

متاسفانه جریان های قدرت در کشور ما هیچ هویت شفافی را بر نمی تابند و در رقابتهای سیاسی خود زمین اقتصاد را لگد مال کرده، حیطه های فرهنگی را تخریب می کنند و حتی حاضر می شوند به معضلات اجتماعی در کشور دامن بزنند تا بتواند با سوار شدن بر امواج افکار عمومی از رقبا پیشی گرفته، برنده انتخاباتهای پیش رو باشند و یا حتی در عرصه ای وسیع تر به نوعی تمامیت خواهانه عمل می کنند.
اما در این میان رقابتها دیگر رنگ و بوی مردمی خود را از دست داده است و طی انتخابات های اخیر به نوعی رقابت منفی رسیده ایم که تلاش دارد با به ستوه آوردن مردم و به بن بست کشاندن زندگی عامه در افکار عمومی جریان سازی کنند. در این روند تنها انتقاد صورت نمی گیرد بلکه کار شکنی و حتی تخریب نیز چاشنی رقابت ها می شود.
طی شش سال اخیر شاهد هستیم جریانهای مختلفی در درون و بیرون دولت تلاش دارند، هر آنچه می تواند به بهبود معیشت مردم کمک کند را متوقف کنند و هر سیاستی که می تواند کمی حال و هوای اقتصاد کشور را بهبود بخشد را ارجازه ندهند در گرودنه اجرا موفق شود.
تمامی تلاش های صورت گرفته برای گشایش فضای تبادلات خارجی از یک سو و به نتیجه رسیدن طرحهای معیشتی داخلی در سوی دیگر یک بن بست کلان برای اداره کشور ایجاد کرده است که افق ترسناکی پیش روی مردم ترسیم می کند.
در این فضا متاسفانه جریانات سیاسی و قدرت تا جایی پیش می روند که بسیاری از خبرگان نسبت به نتایج این نوع رقابت های منفی هشدار داده و ابراز نگرانی می کنند، اینبار دیگر موضوع بر سر این دولت و یا آن دولت نیست بلکه نگرانی ها متوجه شاکله نظام و جمهوری اسلامی است.
بنابراین باید پیش از آنکه رقبایی این چنین منافع ملی را بی مهابا قربانی کنند حدیقفی برای ایشان تعریف و جلوی این روند مخرب گرفته شود. نکته اینجاست که متاسفانه جریانات سیاسی بی توجه به نتایج میان مدت دست به اقداماتی می زنند تا در لحظه رقیب را از پای در آورند ولی متوجه نیستند حتی اگر پیروز این رقابت بوده و در آینده بتوانند نهادی به نام دولت یا مجلس را در اختیار بگیرند برای جبران نتایج اقدامات خود مجبور به پرداخت چه هزینه هایی خواهند بود، هزینه هایی که صد درصد باید از جیب مردم پرداخت شود یعنی از محل بیت المال، دارایی که توجه به آن و جلوگیری از اتلاف آن جایگاهی ویژه در شعائر دینی ما دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399