دوشنبه, 25 آذر 1398 ساعت 09:00
کد خبر: 65246

نقد وزیر آموزش و پرورش به نظام تعلیم و تربیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آرمان‌ها و اهداف و در عین حال نقدهای جدی و موثری به نظام تعلیم و تربیت کنونی داریم گفت: برای دستیابی به آرمانها نیارمند پژوهش هستیم.

محسن حاجی میرزایی در آیین بزرگداشت روز ملی پژوهش و تجلیل از معلمان پژوهنده و پژوهشگران برگزیده که در تالار فرهنگ برگزار شد گفت: از نگاه بنده اگر بخواهیم ارزیابی واقع بینانه و منصفانه‌ای از جریان پژوهش داشته باشیم باید ببینیم کدام مسائل را حل کرده‌ایم؟.
وی افزود: در شرایطی هستیم که با منابع محدود، فرصت گذرا و انتخابهایی که انتخابهای بعدی مارا محدود می‌کند، مواجه هستیم. دائم تصمیم می‌گیریم و با هرکدام بخش‌هایی از جامعه را متاثر می کنیم.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آرمانها و اهداف و در عین حال نقدهای جدی و موثری به نظام تعلیم و تربیت کنونی داریم گفت: برای دستیابی به آرمان ها نیارمند پژوهش هستیم و باید هرسال به مدد هرکدام از پژوهش ها یک گام جلوتر برویم. دائم در تغییر و پویایی مستمر جامعه هستیم که توازنها را برهم می‌زند و روشها را متاثر می‌کند. باید درک روشنی از تغییرات و آینده پیش رو داشته باشیم.
حاجی میرزایی افزود: پژوهش باید این مجال را به ما بدهد که نسل آینده را چگونه پرورش دهیم. نسبت آموزش و پرورش با تحقیق و پژوهش نسبت جدی و اساسی است؛ موظفیم افراد را پژوهنده بار بیاوریم.
وی افزود: وقتی به سپهر سیاسی کشور می نگرم و برخی مناظرات سیاسی و... اندیشه می‌کنم افسوس عمیقی در من ایجاد می شود که تا چه حد گفتارها بی‌پایه و اساس مطرح می‌شوند. حتی در برخی محافل علمی اینگونه است. پژوهشگری می آموزد که سنجیده سخن بگوییم.
وی تاکید کرد: تصمیمات ما باید متکی بر پژوهشها باشد. خروجی آموزش و پرورش بابد تربیت انسانهای پژوهش محور باشد. کنکور باید قادر باشد این ظرفیت را بسنجد. تا وقتی وزنی برای این مهم قائل نباشیم صحبتها و شعارهای ما راه به جایی نمی برد.
حاجی میرزایی با بیان اینکه در تمام کشور و تمام مسائل و مشکلات هیچ عرصهای غنی تر از آموزش و پرورش برای اندیشیدن، تفکر و خلاقیت وجود ندارد اظهار کرد: امروز رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش اعلام کرد که ۴۲ هزار معلم پژوهنده در سال جاری داشتیم که زیبنده آموزش و پرورش نیست. اگر ۷۰۰ هزار معلم داریم باید ۷۰۰ هزار اقدام پژوه داشته باشیم.
وی افزود: هیچ شغلی غنی تر و پربارتر از معلمی نیست. معلمی رفیعترین شغل هستی است. از ظواهر و حواشی و شعارها فاصله بگیریم و عمیقتر شویم که چگونه می‌توان نظام تعلیم و تربیتی بهتری داشته باشیم و به کمک این نظام بیاییم و مسائل اصلی آن را به مدد تجربیات و پژوهش ها حل کنیم.

راه‌اندازی تشکل معلمان پژوهنده

همچنین دراین مراسم فرهاد کریمی رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش به ارائه گزارشی از عملکرد پژوهشگاه مطالعات پرداخت و گفت:  بالغ بر ۳۵ پرونده پژوهشی به ستاد هفته پژوهش ارائه شد که در نهایت امروز یک فناور و دو پژوهشگر معرفی می شوند.
وی افزود: ۴۱ هزار معلم امسال شرکت کردند و از بین ۱۴۲ اقدام پژوهی برگزیده استانی، ۱۳ مورد انتخاب شدند که امروز تقدیر می شوند.
کریمی درباره اظهارنظر مطرح شده‌ای مبنی بر وجود ۲۵۳ پژوهشکده آموزش و پرورش گفت: در آموزش و پرورش دو پژوهشکده رسمی دارای مجوز هستند و مابقی عناوین افتخاری دارند. ۶۵۰ پژوهشسرا زیرمجموعه آموزش و پرورش فعالیت می کنند و امروز سه مدیر برتر آنها معرفی می‌شوند.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه تولیت پژوهش در وزارت آموزش و پرورش بر عهده پژوهشگاه است اظهار کرد: فعالیت‌های دامنه داری را در این حوزه شروع کرده‌ایم و عمده مسئولیت ما پاسخگویی به نیازهای آموزش و پرورش است. شناسایی نیازها را نیز انجام می دهیم.
وی افزود: به تدوین مدل مدرسه پژوهنده ورود جدی کرده‌ایم. ارتباط مستقیم با مدارس نیز در دستورکار قرار گرفته و تشکل معلمان پژوهنده را به زودی محقق خواهیم کرد. آیین نامه مربوطه تدوین شده است.
وی به برگزاری تورهای اقدام پژوهی که در دست انجام است نیز اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم دست معلمان پژوهنده را در دست هم قرار دهیم از آثار و برکات این تعاملات بهره‌مند می‌شویم.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش افزود: نمایشگاه دائمی از آثار پژوهشی در استان فارس خواهیم داشت. نیازمند برداشتن گامهای اساسی هستیم و چالشهایی داریم که اعتبارات از آن جمله است. به ساختار پژوهشگاه هم باید توجه بشود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط