دوشنبه, 25 آذر 1398 ساعت 08:52
کد خبر: 65242

مجوز اجاره ای پدیده ای در مدارس غیردولتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: انتشار اخبار متعدد از اتفاقات ناگوار در تعدادی از مدارس غیردولتی که موجی از انتقادات و گلایه‌های عمومی را درپی داشته، دغدغه والدین و نگرانی از چگونگی تأیید صلاحیت مدیران و معلمان شاغل در این قبیل مدارس را قوت بخشیده است.

افرادی هم که با مجوز خریداری شده یا اجاره‌ای عهده دار راه اندازی و اداره مدرسه می‌شوند، هرگز صلاحیتشان آن طور که باید و شاید از سوی دستگاه‌های مربوط مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد و در نتیجه مدت زمانی پس از فعالیت آن‌ها شاهد وقوع حوادث و اتفاقات ناگواری در برخی از این مدارس هستیم.
این درحالی است که در حالت عادی برای گرفتن مجوز راه اندازی و پروانه فعالیت مدرسه غیردولتی، پس از انتظاری طولانی در صف متقاضیان، باید از هفت خوان گزینشی عبور کرد؛ اما افرادی که بعداً مجوز را خریده یا اجاره می‌کنند و یا به عنوان مدیر یا معلم در این مدارس مشغول به کار می‌شوند، هیچ کدام از این مراحل را طی نمی‌کنند.
به گفته برخی کارشناسان، براساس رویه‌ای که تاکنون جاری بوده، مجوز مدارس غیردولتی علاوه براشخاص حقوقی، به برخی افراد بازنشسته و نورچشمی‌های آموزش و پرورش داده می‌شود؛ که در بسیاری از موارد، این افراد توان یا اراده‌ای برای راه اندازی و اداره مدرسه را نداشته و مجوز خود را در قبال دریافت مبالغی، به افراد دیگر واگذار می‌کنند.
گردانندگان این مدارس بدون انتظار و معطلی و تنها پس از اندک زمانی تحقیق و پرس و جو، دارندگان مجوز تأسیس را شناسایی کرده و با آن‌ها وارد معامله شده و سپس با دور زدن قانون مدرسه خود را دایر کرده‌اند.
در همین رابطه رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تخلفاتی مبنی بر واگذاری مجوز تاسیس مدارس غیردولتی با انگیزه تجاری گفت:‌ با متخلفینی مواجه شده‌ایم که مجوز مدرسه را واگذار می‌کنند. به عنوان مثال یک همکار فرهنگی که حائز شرایط بوده آمده و مجوز تاسیس مدرسه گرفته اما آن را به یک سرمایه‌گذار واگذار کرده است و آن سرمایه گذار هم انتظار سوددهی دارد.
مجتبی زینی‌وند، افزود: هرچند مدارس با توجه به وضعیت اقتصادی که از حیث اجاره، حق التدریسها، هزینه بیمه معلمان و غیره وجود دارد به سوددهی نمی‌رسند، اما متاسفانه آنها که این اقدام را انجام می‌دهند نهایت دو سه سال کار می‌کنند و اگر هم مدرسه به علت تخلف تعطیل شوند برایشان چندان مهم نیست.
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی با اشاره به برخی مشکلات مدارس غیردولتی گفت: به عنوان مثال موسس باید ماهانه به ازای هر معلم حدود ۵۰۰ هزار تومان حق بیمه بپردازد. اجاره بها و نگه داری از تاسیسات و تامین تجهیزات مدرسه را هم در نظر بگیرید. با وجود این مشکلات، مثلا یک فرد بازاری رفته مجوز تاسیس مدرسه را اجاره کرده و می‌خواهد پول فضای خوبی که اجاره  کرده به علاوه سود آن را از شهریه در بیاورد.
زینی وند ادامه داد: یکی از برنامه‌های جدی ما برخورد با اینگونه موارد است. تخلفاتی داشته‌ و حکم به توقف فعالیت مدرسه هم داده‌ایم. در آیین نامه اجرایی قانون تاسیس مدارس غیردولتی نیز پیشنهاداتی برای تشدید برخورد با این مدارس داشته‌ایم.
وی درباره اجازه مجوز تاسیس مراکز آموزش از راه دور نیز گفت:‌ آموزش از راه دور سود زیادی ندارد و مشکلی که الان داریم در مدارس غیردولتی است.
واگذاری مجوز مدرسه غیردولتی بدون انجام مراحل قانونی خلاف است
چندی پیش نیز رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش در همین رابطه گفت: طبق ماده 7 آیین نامه اجرایی استقرار مدارس غیردولتی، هیچ گونه اجازه برای واگذاری مجوز تاسیس مدرسه به هیچ موسسی داده نشده و این موضوع باید طی فرایند قانونی انجام شود.
مرضیه گُرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش افزود: طبق ماده 7 آیین‌نامه اجرایی استقرار مدارس غیردولتی، هیچ‌گونه اجازه برای واگذاری مجوز تاسیس مدرسه به هیچ موسسی داده نشده است و یقیناً اگر هر موسسی بدون هماهنگی وزارت آموزش و پرورش به این کار اقدام کند، هم مجوز این فرد از سوی شورای نظارت مرکزی باطل می‌شود و هم کسی که از این مجوز استفاده کرده است.
وی با تاکید بر اینکه واگذاری مجوز مدارس غیردولتی به فرد دیگر بدون طی مراحل قانونی خلاف است، گفت: ممکن است یک موسس در حین فعالیت به هر دلیلی امکان فعالیت مدرسه‌داری را نداشته باشد که قانونگذار، در این راستا شرایطی را معین کرده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: موسس می‌تواند تقاضای توقف فعالیت حتی یک‌ساله داشته باشد و در خصوص وضعیت ملک توسط آموزش و پرورش طبق شرایط کاربری تصمیم‌گیری می‌شود.
وی ادامه داد: اگر ملک مدرسه کاربری آموزشی باشد، مادام‌العمر آموزشی باقی خواهند ماند و آموزش و پرورش یا راساً مدرسه را اداره می‌کند و یا اینکه به موسسان واجد شرایط واگذار می‌کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395