یکشنبه, 24 آذر 1398 ساعت 10:12
کد خبر: 65185

اطلاعات تکميلي

  • مونسان در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش:

پژوهشگاه میراث‌فرهنگی باید نقطه اتصال با استارت‌آپ‌ها باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: یکی از موضوعاتی که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری باید به آن توجه کند، تقویت ارتباط با استارت‌آپ‌هاست.

روز گذشته علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش که با حضور جمعی از مسئولان و پژوهشگران، نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی و مدیران‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌های مختلف در سالن آمفی‌تئاتر موزه ملی ایران برگزار شد، تصریح کرد: در خصوص اهمیت پژوهش صحبت‌های زیادی شده؛ به‌عنوان مثال گفته‌اند پژوهش ارزش‌آفرین است و چندین برابر هزینه‌ای را که برای آن انجام می‌شود، برمی‌گرداند و هر کشوری که به پژوهش اهمیت داده، پیشرفت‌های خوبی داشته است.
وی گفت: پژوهش مسیر را مشخص می‌کند و ما را برای گام برداشتن به هدف نهایی راهنمایی می‌کند و از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری خواهد کرد. خوشبختانه در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز کارهای خوبی انجام شده است. البته به این بخش از وزارتخانه اعلام کرده‌ام که پژوهش‌ها باید کاربردی باشد و در کنار حوزه میراث‌فرهنگی به حوزه گردشگری نیز توجه شود.
مونسان افزود: پژوهش‌ها باید هدفمند باشد و یک زنجیره واحدی را طی کند تا به نتایج خوبی برسد و شاهد نتایج ارزشمند پژوهش‌ها باشیم؛ از این رو یکی از کارهایی که باید انجام دهیم هدف‌گذاری برای پژوهش‌ها با هدف دست‌یابی به نتایج ارزشمند است.
وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری می‌تواند به وزارتخانه کمک کند، مشارکت در برنامه‌ریزی و تقویت هم‌افزایی با سایر بخش‌هاست.

تقویت همکاری‌های پژوهشگاه در سطح بین‌المللی

مونسان در ادامه گفت: باید بتوانیم ارتباطات بین‌المللی خود را افزایش دهیم و این بسیار خوب است که بتوانیم با سازمان‌های بین‌المللی نیز پژوهش‌های مشترک انجام دهیم ضمن این که بررسی کنیم که پژوهش‌های ما تا چه حدی مورد توجه پژوهشگران در سطح بین‌المللی قرار گرفته است.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع استارت‌آپ‌ها اشاره کرد و افزود: پژوهشگاه باید نقطه اتصال ما با استارت‌‌آپ‌ها باشد؛ از این رو درخواست من این است که پژوهشگاه با شتاب‌دهنده‌ها ارتباط برقرار کنند تا شاهد نتایج بسیار بهتر باشیم.
مونسان در ادامه افزود: «امروز در جلسه‌ای که با استارت‌آپ‌ها داشتم موضوعات مختلفی را مطرح کردند که برخی از این موضوعات می‌تواند از سوی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به‌صورت کاربردی دنبال شود.»

توجه به کیفی‌سازی انتشارات

وی اضافه کرد: تعداد زیادی انتشارات در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام می‌شود که به نظر می‌رسد در خصوص کیفیت این انتشارات باید بازنگری‌هایی انجام شود و موضوع کیفی‌سازی این انتشارات را در دستور کار قرار دهیم.
مونسان خاطرنشان کرد: امید دارم در سال 99 شاهد پژوهش‌های کاربردی باشیم و نتایجی که از پژوهش‌ها به دست می‌آید نتیجه بخش باشد.

عملکرد دوبرابری با 2 برابر شدن اعتبارات پژوهشگاه

بهروز عمرانی - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری - نیز در صحبت‌هایی اظهار کرد:‌ سعی کردیم پژوهش‌های این پژوهشگاه را همان‌طور که وزیرِ وزارتخانه درخواست کرده، کاربردی کنیم، به عنوان مثال اگر دشت لوت در سال ۲۰۱۶ ثبت جهانی شد دستورالعمل بهره برداری پایدار از آن را مورد بررسی قرار  دادیم این موضوع در مورد ثبت جنگل‌های هیرکانی نیز اتفاق افتاد.
وی با اشاره به مطالعه‌ی  ۲۸۷ مورد به عنوان مقصد گردشگری اظهار کرد: ۱۱۰۰ مورد اطلاعات در مورد آیین‌های مردم‌نگاری که می‌تواند در اطلس رویدادها قرار گیرد از استان خراسان جنوبی استخراج و در سامانه «ساترا» به روزرسانی شده است.
او اما سال آینده‌ کاری پژوهشگاه را سالی سخت‌تر دانست و افزود:‌ اگر اعتبارات سال ۹۹ ما به اندازه اعتبارات سال ۹۸ باشد در سال آینده دو برابر عملکردی که در استان خراسان جنوبی داشته‌ایم را در کل کشور ارائه می‌دهیم.

انسان و دریا هم به موزه ملی ایران می‌رسند

جبرئیل نوکنده مدیر کل موزه ملی ایران نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت پژوهش گفت: موزه ملی ایران به‌عنوان موزه مادر با موزه‌های مختلف کشور همکاری‌هایی در حوزه پژوهش دارد.
او افزود: موزه ملی ایران ۱۰ دپارتمان پژوهشی دارد و در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های خوبی برای همکاری‌های موزه ملی ایران و  موزه‌های مختلف در استان‌های گوناگون کشور وجود دارد.
وی با اشاره به افتتاح نمایشگاه «انسان و دریا» در موزه ملی یک‌شنبه ۲۴ آذر، از نمایش ۱۶۰ شی تاریخی از دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی تا دوره‌های متاخرتر اسلامی خبر داد و گفت: این نمایشگاه با موضوع مروری بر هزاران سال ارتباط انسان و دریا با  مشارکت موزه ملی ایران و سازمان بنادر و دریانوردی گشایش می‌یابد، همچنین برای نخستین بار نمایشگاهی با موضوع فرهنگ دریایی و ارتباط انسان و دریا با تکیه بر یافته‌های باستان‌شناسی تدارک برگزار می‌شود که سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی امر مهم حمل و نقل دریا گامی ارزشمند و تعاملی دوسویه را برای نمایش رابطه هزاران سال انسان و دریا برداشته است .
در ادامه با حضور امیر حسین خانی - نماینده حوزه انتخابیه فردوس و طبس در خراسان شمالی - از چند نفر از فعالان پژوهش، موسیقی و مرمت تجلیل شد و در نهایت نمایشگاه صنایع دستی و میراث ناملموس از استان خراسان جنوبی توسط مونسان افتتاح شد. این نمایشگاه تا پایان روز یکشنبه ۲۴ آذرماه جاری در محل موزه ملی ایران برپا خواهد بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395