شنبه, 23 آذر 1398 ساعت 09:32
کد خبر: 65107

ضرورت برخورد امنیتی با تهدید امنیت غذایی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در هفته گذشته خبری که مدتی قبل سر زبان ها افتاده بود به صورت یک موج انفجاری منتشر شد، پیدا شدن قرص در کیک و شیرینی های صنعتی و بسته بندی شده است که مصرف کننده اصلی آن کودکان هستند.

اهمیت این خبر از این جهت است که از یک سو با امنیت روانی جامعه ارتباط پیدا کرده و از سوی دیگر یکی از بزرگترین صنایع کشور را که تضمین کننده امنیت غذایی است، هدف قرار داده است. از این رو تکذیب های صورت گرفته از سوی دستگاههای اجرایی توان کافی برای اغناء افکار عمومی را نداشته و می تواند تبعات سنگینی برای اقتصاد کشور منتهی شود.
سلب اعتماد مردم از صنایع غذایی که براساس آمارهای رسمی حدود 16.5 درصد از اشتغال کارهای صنعتی کشور را به خود اختصاص می دهند به معنی تشدید موج بیکاری است. جالب آنکه صنایع غذایی به خصوص در شاخه شیرینی و شکلات در  سالهای اخیر دستاوردهای بسیار زیادی داشته اند و توانسته اند در بازارهای خارجی نیز سهم به سزایی برای خود کسب کنند. صادرات فراوان و استقبال محصولات با کیفیت این حوزه به خصوص در بازار کشورهای همسایه در شرایطی که تحریم ها به شدت اقتصاد ایران تحت تاثیر قرارداده اند به عنوان یکی از نقاط اتکاء برای اقتصاد ملی محسوب می شود.
اما می بینیم در فضای آسیب دیده افکار عمومی انتشار چنین اخباری هزینه بسیار گزافی برای اقتصاد کشور به دنبال دارد. البته این موج اول خبر نیست بلکه مدتی قبل نیز چنین اخباری به صورت جسته و گریخته در کشور منتشر شد ولی مورد توجه قرار نگرفت ولی اینبار با انتشار مستندات تصویری و پیگیری های صدا وسیما در عمل یک انفجار خبری را شاهد هستیم که از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تکذیب شده است ولی آیا می توان این تکذیب ها را کافی دانست؟
همانطور که اشاره شد در این زمینه تکذیب کافی نیست و با توجه به حساسیت موضوع باید چین اتفاقی از سوی دستگاههای امنیتی با جدیت و به سرعت پیگیری شود زیرا اگر چنین اقدامی صحت داشته باشد در عمل تهدیدی جدی برای سلامت جامعه ایرانی محسوب می شود و اگر صحت نداشته باشد و فقط یک توطئه باشد این توطئه همانطور که اشاره شد یکی از حساس ترین صنایع کشور را هدف قرارداده است و اگر در بر خورد با عاملین چنین اتفاقی مسامحه صورت گیرد به زودی شاهد موج های تخریبی بزرگتر و صد البته باور پذیر تر برای افکار عمومی خواهیم بود.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399