چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 08:51
کد خبر: 65063

افشاگری، حجاب فسادهای بزرگ نشود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

وزیر اقتصاد از تشویق و حتی اعطای جایزه به کسانی که به افشای فساد در این وزارتخانه بپردازند، خبر داده است. صرف نظر از اینکه دلیل این اظهار نظر دژپسند چه بوده است، به بهانه آن بار دیگر طرح سوت زنی مطرح شد. طرحی که با نام «Whistleblowers» در کشورهایی مثل انگلستان و آمریکا اجرا شده و بر اساس آن از افشاگران فسادهای کوچک و بزرگ حمایت های قانونی می شود. حتی در برخی از کشورها به این افراد جایزه نقدی هم می دهند. این جایزه نقدی درصدی از ارزش فساد کشف شده است. مدتی است در ایران هم بر اجرای آن تاکید می شود.

 اما واقعا به این راحتی می توان در ایران چنین طرحی را اجرا کرد؟ باید دید هدف از اجرای این طرح واقعا کمک به افشای فساد و مفسدین اقتصادی است یا بهانه ای برای سلب مسئولیت و شانه خالی کردن از مبارزه با دانه درشت های فساد اقتصادی است.
از منظر اسلام حدیث «كُلُّكُم راعٍ وَ كُلُّكُم مسؤول عَنْ رَعيتِه» از پیامبر اکرم(ص) تکلیف را مشخص کرده است که تمام افراد به منزله حافظ و نگهبان و شبان ديگران هستند و همه نسبت به خودشان مسئولند.
قطعا طرح سوت زنی یا افشاگری فساد می تواند فرصت های بسیار ویژه ای برای مبارزه با فساد ایجاد کند اما تجربه اجرای همه طرح های نو در کشور ما ثابت کرده است که بدون ساز و کار دقیق و نظارت قوی می تواند نتیجه ای عکس داشته باشد یا به روال حل المسائل های دیگر، رانت های جدیدی از قبل آن ها ایجاد شود.
از آنجایی که اساسا مساله مبارزه با فساد اقتصادی امری فرا قوه ای و فرا حزبی بوده و بدون همکاری همه دستگاه ها و مسولان در همه سطوح و  امکان پذیر نیست، شاید یکی از راهکارها، تصویب این طرح و جزئیات ساز و کار آن در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه باشد تا حضور و نظارت همه نگاه ها و جناح های صاحب قدرت را به همراه داشته باشد که در بستن روزنه های رانت احتمالی کمک خواهد کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399