چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 65058

اطلاعات تکميلي

  • سفیر چین مطرح کرد؛

۲۰ میلیارد دلار حجم تجارت ایران و چین در ۸ ماه گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سفیر چین در ایران ضمن بیان اینکه علیرغم تحریم‌ها، چین روابط تجاری خود با ایران را گسترش داده است، گفت: حجم تجارت دوجانبه دو کشور در ده ماهه نخست سال جاری میلادی به ۲۰ میلیارد دلار رسیده است.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چانگ هووآ، سفیر جمهوری خلق چین در تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این دیدار، روابط دوجانبه ایران و چین را روابطی استثنایی در همه جوانب اقتصادی و سیاسی عنوان کرد و گفت: بر این اساس اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، توسعه روابط اقتصاد با چین را در برنامه قرار داده و معتقد هستیم ظرفیت‌های موجود دو کشور امکان افزایش مبادلات را میسر می‌کند.
شافعی با بیان اینکه در این مسیر، نقش سفرای دو کشور بسیار سازنده است، ابراز امیدواری کرد: سفیر جمهوری خلق چین در تهران برای حل مشکلات فعالان اقتصادی ایران در همکاری با چین کمک کند.
وی مسائل بانکی و بیمه‌ای را یکی از مشکلات فعالان اقتصادی ایران در همکاری با چین دانست و گفت: باوجود مذاکراتی که در این زمینه انجام شده، همچنان مشکلاتی وجود دارد که باید مرتفع شود.
انحصار بانکی در مبادلات ایران و چین رفع شود
شافعی با اشاره به سفر خود به کشور چین و گفت‌وگو با وزیر بازرگانی این کشور، افزود: در آن جلسه انحصاری بودن روابط بانکی دو کشور به بانک کونلون مطرح و درخواست شد زمینه ورود بانک‌های بیشتری به روابط ایران و چین مهیا شود که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.
رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در مناطق مختلف ایران داشته‌اند، گفت: این همکاری‌ها می‌تواند باهدف ورود به بازارهای منطقه‌ای توسعه پیدا کند.
شافعی، بندر استراتژیک شهیدی بهشتی چابهار را یکی از نقاط مهمی عنوان کرد که می‌تواند مورد توجه شرکت‌های سرمایه‌گذار چینی واقع شود و افزود: فعالیت بندر اقیانوسی چابهار می‌تواند در ترانزیت منطقه نقش قابل‌توجهی داشته باشد و با توجه به تسهیلات ویژه‌ای که برای سرمایه‌گذاری در این منطقه مدنظر قرار گرفته، شرایط ورود شرکت‌های چینی نیز به این بندر فراهم است.
رئیس پارلمان بخش خصوصی درباره برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی با چین، گفت: اتاق ایران با استفاده از امکاناتی که برای توسعه روابط دارد، تلاش می‌کند بیش‌ازپیش برای افزایش مبادلات با کشور چین برنامه‌ریزی کند و ضمناً اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز در این حوزه بسیار فعال است که می‌تواند به دستاوردهای جدیدی برای توسعه روابط دست یابد.
شافعی با بیان اینکه ارزش مبادلات ایران و چین از 37 میلیارد دلار در سال گذشته به 35 میلیارد دلار در سال جاری کاهش یافته است، افزود: ظرفیت و زمینه‌های همکاری اقتصادی دو کشور بیش از این ارقام است و روسای جمهور دو کشور نیز با استناد به همین ظرفیت‌ها، افزایش ارزش مبادلات در بلندمدت را هدف‌گذاری کرده‌اند.
چین قاطعانه با تحریم‌های ایران مخالف است
چانگ هوا سفیر کشور چین در ایران ضمن اشاره به مشترکات فرهنگی و اجتماعی دو کشور و سابقه دیرینه آن، اظهار کرد: من شش ماه است که سفیر چین در ایران شده ام و در این مدت سعی کردم تا روابط دوجانبه دو کشور و مشارکت راهبردی که در دستور کار دولت قرار دارد و در اجلاس سران شانگهای نیز مطرح شده است را گسترش دهم.
وی ضمن اشاره به تحریم‌های آمریکا گفت: علیرغم تلاش آمریکا، روابط اقتصادی دو کشور در حال گسترش است و مقامات مختلف چینی بارها بر این امر تاکید کردند. ما اقدامات آمریکا را در جهت محدود کردن فعالیت‌های اقتصادی ایران محکوم می‌کنیم و تصمیم داریم بدون توجه به آن، همکاری‌های خود را گسترش دهیم. در سال 2016 تا 2017 حجم معاملات دو کشور از 27 میلیارد دلار به 31 میلیارد دلار رسیده است و در هشت ماه اخیر نیز دو کشور 20 میلیارد دلار تبادل تجاری داشتند. این اعداد نشانگر عزم دو کشور برای گسترش همکاری‌ها است.
وی با اشاره به توافق هسته‌ای گفت: برجام یک‌شبه ایجاد نشد بلکه حاصل ماه‌ها مذاکره بین قدرت‌های بزرگ جهانی بود و راه‌حل جامع در ابعاد بین‌المللی است و چین عقیده دارد که باید آن را حفظ و اجرا کرد.
وی ادامه داد: شرایط در خلیج فارس روز به روز بدتر می‌شود بر همین اساس وزیر خارجه چین راه‌حلی به اسم ابتکار چینی برای کاهش تنش‌ها مطرح کرده است که امیدواریم با اجرای آن، این منطقه پراهمیت آرام شود.
چانگ هوا با اشاره به رشد اقتصاد چین گفت: حجم اقتصاد ما در 10 سال گذشته 450 برابر افزایش داشته و از نیم میلیارد دلار به 130 تریلیون دلار رسیده است و اکنون بزرگترین کشور صنعتی و تجاری هستیم. ذخیره ارزی چین بسیار قدرتمند است و رشد اقتصادی آن 30 درصد است و توانسته از اقتصاد دنیا سهم 16 درصدی داشته باشد.
وی افزود: ما همچنان از سیاست دربِ باز حمایت می‌کنیم و از کشورهای دوست دعوت می‌کنیم تا به طور فعال در اقتصاد چین مشارکت داشته باشند. ما تمایل داریم که بازارهای خود را برای جهان باز کنیم زیرا جذابیت بین‌المللی این سیاست رو به گسترش است. در نمایشگاه بین‌المللی چین 3800 شرکت حضور داشتند و 500 هزار نفر از آن بازدید کردند.
سفیر چین در ایران در پایان اظهار کرد: علیرغم زورگویی غیرقابل انکار آمریکا تلاش برای توسعه همکاری‌های دو کشور و بهبود روابط اقتصادی و رفع مشکلات اقتصادی ایران تلاش می‌کنیم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط