چهارشنبه, 20 آذر 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 65057

اطلاعات تکميلي

  • وزیر امور اقتصادی و دارایی مطرح کرد؛

اقتصاد هوشمند، رمز نجات اقتصاد ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن تاکید بر اینکه رمز نجات اقتصاد ایران حرکت به سمت اقتصاد هوشمند است گفت: شکل گیری اقتصاد هوشمند در یک سال گذشته به خوبی گسترش یافت و این کار به صورت مقدماتی در حوزه مالیات آغاز شده است و اظهارنامه‌های مالیاتی الکترونیکی و صندوق مکانیزه فروش از جمله این موارد هستند.

روز گذشته شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.
دژپسند در ابتدای نشست ضمن اشاره به روز جهانی مبارزه با فساد، گفت: شاید در مورد فساد خیلی صحبت شده اما میان احساس و ادارک فساد با خود فساد تفاوتی هست و به نظرم آنچه مانند سم، آسیب می‌رساند و اقتصاد ایران را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد، ادراک فساد است.
وی افزود: در واقع برنامه ما آن است که هر فردی بتواند فسادی را افشا کند که منجر به صدور حکم برای افشاکننده شود، از سوی وزارت اقتصاد مورد تشویق قرار خواهد گرفت.
وزیر اقتصاد گفت: مبارزه با فساد این گونه نیست که برای هر مامور، مامور دیگری گذاشت بلکه باید همه چیز را شفاف کرد. این اتفاق صورت نمی‌گیرد مگر با شکل‌گیری اقتصاد هوشمند که این بحث در یک سال گذشته به خوبی در حال گسترش است و می‌توان گفت تنها راه نجات اقتصاد ایران اقتصاد هوشمند است؛ در اقتصاد هوشمند امکان مذاکره وجود ندارد و ربات‌ها خودشان کار را انجام می‌دهند. حالا فرد در هر مقام و رتبه‌ای باشد باید همه به این سمت حرکت کنند و من از اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف می‌خواهم که هر چه زودتر این فرآیند را آغاز کنند. البته این کار به صورت مقدماتی در حوزه مالیات آغاز شده است و اظهارنامه‌های مالیاتی الکترونیکی و صندوق مکانیزه فروش از جمله این موارد هستند.
وی از تشکیل کریدور ویژه‌ای از سوی وزارت اقتصاد در خصوص مبارزه با فساد خبر داد و گفت: تمام تلاش وزارت امور اقتصادی و دارایی آن است که بتوان شرایط را برای عدم وقوع فساد فراهم کرد که بر این اساس در این وزارتخانه برای مبارزه با فساد، کریدور ویژه اختصاص خواهد یافت و به شدت راهکارهای جلوگیری از این پدیده شوم اقتصادی پیگیری خواهد شد.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه تا تحقق اقتصاد هوشمند نمی‌توان بیکار نشست گفت: تا زمان اجرایی شدن اقتصاد هوشمند باید با فساد مبارزه کرد ضمن اینکه فعالان اقتصادی هم باید مقاومت کنند، زیرا اگر مقاومت چند بار تکرار شود مفسدان راه به جایی نمی‌برند ما هم کریدور ویژه‌ای ایجاد کردیم و می‌توانیم با همکاری فعالان اقتصادی با مفسدان به‌صورت ویژه برخورد کنیم.
دژپسند افزود: تا تحقق اقتصاد هوشمند باید سیستم سوت زنی را راه اندازی کنیم یعنی هر بار که با درخواست فساد مواجه شدیم باید سوت بزنیم و همدیگر و نهادهای مسئول را آگاه کنیم.
بخشنامه جدید ارزی بانک مرکزی با مصوبات شورای گفت‌و گو همخوانی ندارد
در ادامه حسین سلاح ورزی، درباره دستور جلسات این شورا، گفت: در هشتاد و نهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی دو مصوبه خوب درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات به تصویب رسید و از طرف وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی تایید و ابلاغ شد؛ بنابراین به نظر می‌رسد بانک مرکزی در این رابطه دو بخشنامه صادر کند.
وی افزود: از آنجا که صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند و بر اساس تصمیم قبلی ۴ ماه بعد از بازگشت ارز حاصل از صادرات باید باقیمانده مالیات بر ارزش افزوده به آن‌ها استرداد شود، ولی در مصوبه جدید بانک مرکزی به این موضوع اشاره نشده و فقط تمدید مدت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات تا پایان دی ماه امسال عنوان شده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی برای این بند قانون که در دولت مصوب شده، با قانون مغایر است، اضافه کرد: امروز بند «و» تبصره ۵ قانون بودجه ۹۸ و نحوه اجرای آن با موضوع تهاتر بدهی‌های دولت با بخش
سلاح‌ورزی با اشاره به دستور دوم جلسه امروز شورای گفت و گو افزود: اجرای بند «خ» ماده ۴ آیین‌نامه تدوین معاملات دولتی با موضوع پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق‌های نوآوری و شکوفایی و صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز مورد بررسی قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه صندوق نوآوری شکوفایی و صندوق‌های پژوهشی موظف به ارائه تضمین هستند و این موضوع در آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی تصریح و از طرف سازمان برنامه و بودجه در سال ۹۵ ابلاغ شده است، اما شرکت‌های دانش‌بنیان گلایه می‌کنند که بسیاری از دستگاه‌ها از پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق‌های پژوهشی و نوآوری امتناع می‌کنند.
وی ادامه داد: آن‌ها معتقدند دستگاه‌های اجرایی در آیین‌نامه این موضوع را به صراحت ذکر نکرده؛ بنابراین در جلسه امروز مقرر شد تا از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی جلسه‌ای برگزار و موضوع بررسی شود.
مالیات تا پایان دولت دوازدهم الکترونیکی می‌شود
دژپسند در ادامه در جمع خبرنگاران، گفت: برای اینکه با فرار مالیاتی مقابله کنیم و جلوی فساد در سیستم مالیاتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بگیریم، بهترین روش استفاده از فناوری‌های نوین است؛ بنابراین باید به سمت هوشمندسازی سیستم‌ها حرکت کنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: این بدان معناست که گمرک، مالیات هوشمند شکل دهیم، زیرا در این صورت روابط رو در روی افراد به حداقل ممکن کاهش می‌یابد و فرایندها در محیط فناوری انجام می‌شود تا کارآیی بالا رود و بهترین نتایج را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشیم.
وی بیان کرد: امسال اظهارنامه‌های مالیاتی ما در محیط الکترونیکی صورت گرفته و حدس می‌زنم گمرک به صورت کامل تا هفته دولت سال 99 الکترونیکی شود و مالیات هم بر اساس برنامه‌های تدوین‌شده تا پایان دولت دوازدهم الکترونیکی می‌شود.
دژپسند افزود: در بحث مالیات یکی از مهم‌ترین مقوله‌ها صندوق‌های مکانیزه است و تیم مستقلی برای پیگیری اجرایی کردن آن گذاشته‌ایم.
وزیر امور اقتصاد در مورد پرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی اظهار داشت: این کار در حال انجام است و بدهی بخش خصوصی در حال تهاتر است و با طلبی که بخش خصوصی از ما دارد در مقابل اوراق تسویه، بدهی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تهاتر می‌کنیم.
وی همچنین در رابطه با مالیات موسسات و مدارس غیرانتفاعی گفت: ما درآمد و مصارف تمام بنگاه‌های شناسنامه‌دار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بررسی و مشمول وضع مالیات می‌کنیم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395