سه شنبه, 19 آذر 1398 ساعت 15:45
کد خبر: 65052

اطلاعات تکميلي

  • روزجاری رخ داد؛

دو نیمه متفاوت بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد: با وجود این که امروز نیز نظیر یک هفته گذشته بازار سرمایه روند صعودی را تجربه کرد. اما در نیمه دوم زمان معاملات چهارمین روز، فشار عرضه ها سبب شد که آخرین قیمت نمادها با قیمت ابتدایی و پایانی فاصله معناداری پیدا کند؛ به عبارت دیگر امروز دو نیمه متفاوت بورس را شاهد بودیم.

شاخص کل بورس در نیمه اول معاملات روز جاری (ساعت 11 صبح) ابتدا با افزایش 4 هزار و 941 واحدی در سطح 340 هزار و 733 واحدی ایستاد؛ اما در نیمه دوم زمان معاملات (تا ساعت 12 و نیم) فشار عرضه ها از سوی فروشندگان که به دلیل شناسایی سود توسط معامله گران صورت گرفت که سبب افت هزار و 299 واحدی شاخص کل از تراز 340 هزار واحدی شد. در مجموع افت و خیز روز جاری، شاخص کل با ثبت رشد 3 هزار و 642 واحدی در سطح 339 هزار و 434 واحدی آرام گرفت.

علی قاسم نژاد، کارشناس بازار سرمایه در خصوص تحولات روزجاری بورس به «عصر اقتصاد» گفت: روند صعودی بازار سرمایه در یک هفته گذشته و عبور از سطح 330 هزار واحد توسط شاخص کل سبب شد که فعالان بازار سرمایه روزجاری به شناسایی سود اقدام کنند که همین امر سبب شکل گیری موج عرضه ها شد.

به گفته وی، رفتار سهامداران برای شناسایی سود امری عادی و طبیعی است که معمولا پس از یک رالی صعودی صورت می گیرد و نباید انتظار داشت که روندها بدون نوسان و اصلاح باشند.

قاسم نژاد، رشد انتظارات آتی به سبب افزایش نرخ ارز و تورم را مهمترین دلیل صعود بورس در یک هفته گذشته خواند و  افزود: دلار در قیمت 13 هزار و 800 تومانی دارای مقاومت است و در صورت عبور از این مقاومت تا 15 هزار تومان نیز می تواند افزایش یابد.

وی در مورد افزایش بهره مالکانه تصریح کرد: از آنجا که شرکت های معدنی توانایی افزایش قیمت را ندارند، رشد بهره مالکانه سبب افزایش هزینه و به تبع آن سودآوری این گروه را کاهش می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان یادآور شد: شاخص کل می تواند تا سطح 350 هزار واحد رشد کند، اما با تعادل و کاهش قیمت ارز در روزهای آینده، دوباره احتمال اصلاح در بازار وجود دارد.

شایان ذکر است، فراز و فرود شاخص کل که همراه با افت و خیز قیمت نمادها در بازار سرمایه سبب تشکیل واگرایی در قیمت های پایانی و آخرین قیمت معاملات اکثریت شرکت ها شد، چراکه اولین معاملات به دلیل صف خرید بودن در قیمت های حداکثری مثبت صورت گرفت، اما عرضه های رخ داده از سوی فروشندگان برای شناسایی سود، نه تنها سبب ناپدید شدن صف های خرید و تعادل عرضه و تقاضا شد؛ بلکه نمادهایی به دلیل حجم بالای عرضه، صف فروش را تجربه کردند.

در ادامه برای تصمیم گیری فعالان بازار جداول شاخص های بورس، بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند)، سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی، برترین گروه های صنعت و... آمده است.

 

شاخص ها:

شاخص ها نمایانگر چگونگی نوسانات گروه های موجود در بورس هستند که به نوعی نشان دهنده اقبال فعالان بورس به یک گروه است.

جدول بازدهی 55 شاخص موجود در بورس را نشان می دهد که رتبه اول بازدهی شاخص ها امروز به دستگا های برقی تعلق گرفت.

 دو نیمه متفاوت بورس

 

بیشترین استقبال حقیقی ها (پول هوشمند):

میزان اقبال معامله گران حقیقی (پول هوشمند) از نمادها یکی از مواردی است که امروزه مورد استفاده گروهی از فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد این گروه بر این باورند که افزایش حجم و ارزش ریالی معاملات به نوعی نشان دهنده حرکت سیال نقدینگی است لازم به ذکر است از این ورود و خروج نقدینگی به پول هوشمند نیز تعبیر می شود.

 دو نیمه متفاوت بورس

 

سهام خریداری شده با حجم بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی:

این جدول معاملات نمادهای با حجم های بالاتر از 40 میلیون سهم توسط حقیقی ها است که به نوعی تمایل حقیقی ها را با حجم های بالا در  نمادهای بورس را نشان می دهد.

 
دو نیمه متفاوت بورس

برترین گروه های صنعت:

رتبه اول برترین ارزش معاملات گروه های صنعت امروز با 2 هزار و 480 میلیارد ریال در حالی به گروه شیمیایی تعلق گرفت این در حالی است که رتبه اول ارزش معاملات روز گذشته به گروه خودرو اختصاص داشت.

برترین گروه های صنعت: جدولی است که در آن بیشترین گروه های موجود در بورس به همراه میزان ارزش معاملات آورده شده است وجود ستون مرتب بودن صعودی ارزش معاملات  نشان دهنده رتبه و ستون درصد از کل ارزش معاملات گویای میزان حجم آن صنعت است.

 دو نیمه متفاوت بورس

 

خروج نقدینگی (معکوس ورود پول هوشمند):

بر خلاف جدول ورود پول هوشمند که به نوعی نشان دهنده حضور پرقدرت خریداران حقیقی در حجم بالا و تعداد کم است. جدول خروج نقدینگی نشان دهنده خروج فروشندگان با حجم های بالا و تعداد اندک است به عبارت دیگر رابطه تعداد و حجم خریداران معکوس است یعنی اگر فرض کنیم که خریداران هوشمند که دارای سرمایه های بالا هستند وقتی وارد سهمی می شوند در واقع به دلیل تعداد کدهای این گروه کاهش اما حجم معاملات افزایش پیدا می کند که همین امر می تواند یکی از معیارهای تصمیم گیری برای فعالان بازار سرمایه واقع شود.

جدول خروج نقدینگی معکوس ورود پول هوشمند است و اکثر سهام این گروه یا با صف فروش همراه است یا با حمایت خوب حقوقی ها.