سه شنبه, 19 آذر 1398 ساعت 09:02
کد خبر: 64998

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع پیشرفته خبر داد:

ایجاد 13 هزار فرصت شغلی در کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: رضانقی پور اصل گفت: تعداد تسهیلات اعطایی صندوق تاکنون 1733 طرح بوده است و  13 هزار فرصت شغلی در سال 97 ایجاد کرده ایم.

نشست خبری رضانقی پور اصل، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع پیشرفته و مهدی قربانیان، عضو هیات مدیره و سیدرضا بهبهانی، مشاور مدیرعامل با موضوع «تبیین برنامه ها و تشریح عملکرد آن صندوق» روز گذشته در وزارت صمت برگزار شد.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع پیشرفته در مورد تخصیص منابع به استانها و رعایت عدالت گفت: یک برنامه جامع استراتژی با همکاری اساتید فن و صاحب نظران را به وزیر وقت ارائه دادم. در آن برنامه تمرکززدایی اولین اصل آن بود و مقرر شد تا پایان سال جاری 10 نمایندگی در جهت تخصیص عادلانه منابع در کشور تشکیل شود و این نمایندگی ها در استانهای آذربایجان شرقی، هرمزگان، فارس تشکیل شده و در بوشهر، ایلام، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، اردبیل، خراسان رضوی در دست اقدام است.
رضا نقی پور اصل هدف از تشکیل این نمایندگی ها را نزدیک شدن به شرکت ها و ارتباط مستقیم با آنها عنوان کرد.
وی افزود: اگر شرکت یا افرادی خواهان استفاده از تسهیلات هستند؛ مخصوصا استانهای کمتربرخوردار ما خودمان پیش قدم در ارائه تسهیلات هستیم  واستانهایی هم که اعتراض دارند می توانند از طریق نمایندگی ها اقدام کنند.
نقی پور در مورد افزایش اعتبار این صندوق با توجه به جهش ارزی اخیر بیان کرد: یکی از دغدغه های ما افزایش سرمایه است و این مساله در دستور کار ما قرار دارد و در این زمینه دو خط اعتباری ایجاد کرده ایم : یکی از طریق معاونت اشتغال وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و دیگری صندوق نوآوری و شکوفایی است که بتوانیم 120 درصد افزایش سرمایه داشته باشیم و در این زمینه جلسه ای با سازمان فناوری اطلاعات داشته ایم که امیدواریم خط اعتباری 500 میلیاردریالی با آنها ایجاد کنیم.
رئیس هیات مدیره صندوق یکی از راههای منابع سرمایه شرکت را افزایش منابع بانکی صندوق عنوان کرد و توضیح داد: در این زمینه با مدیران ارشد بانک ملی جلساتی داشته ایم که امیدوارکننده بود.
وی ادر مورد نمایشگاههای تعمیق ساخت داخل و حمایت این صندوق از انها گفت: در دو نمایشگاهی که در استانهای آذربایجان شرقی و فارس تشکیل شد بیشتر شرکت هایی در آن حضور داشتند که با تسهیلات ما شروع به فعالیت کرده بودند.
نقی پور در مورد اجرای مسئولیت اجتماعی این صندوق اظهار کرد: در راستای مسئولیت اجتماعی خود از استارت آپ های حمایت کرده و می کنیم و یکی دیگر از این حمایت ها،کمک های بلاعوضی است که  به پایان نامه های که در مورد صنایع پیشرفته مخصوصا در مناطق محروم است اعطا می کنیم.
نقی پور در مورد معیارهای انتخاب شرکت ها برای ارائه تسهیلات گفت: در واحد ارزیابی مستقر در صندوق شرکت ها مورد ارزیابی قرار می گیرند . سقف تسهیلات ما تا یک ماه پیش 30 میلیارد ریال بود که آن را به 50 میلیارد ریال افزایش داده ایم و ضمانت نامه های ما سقف ندارند.
مدیرعامل صندوق حمایت از صنایع پیشرفته تعداد تسهیلات اعطایی تاکنون را 1733 طرح بیان کرد و گفت: 13 هزار فرصت شغلی در سال 97 ایجاد کرده ایم .
وی افزود: ما به شرکت ها و موسساتی کمک می کنیم که در دوران جنینی و پیش از بلوغ قرار دارند و هدف ما اعطای تورماهیگیری است و نه ماهی.
وی در مورد میانگین سود تسهیلات اعطایی گفت: میانگین آن بین 9 تا 10 درصد است و معمولا تسهیلات با 7 درصد اعطا شده است.
نقی پور تعداد پرداخت های این صندوق را 44 فقره به ارزش 400میلیارد ریال و تعداد ضمانت نامه ها را 103 فقره به ارزش 680 میلیارد ریال عنوان کرد.
وی در مورد تفاوت بین اساسنامه گذشته و جدید این صندوق این گونه توضیح داد: در اساسنامه جدید الکترونیک و حوزه الکترونیک و مسائلی چون نانو، مواد پیشرفته فلزات، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، هوا فضا ، انرژی های نو و .. را پوشش می دهیم و در این اساسنامه جدید سه وزیر به مجمع ما اضافه شده اند.
وی از کوتاه شدن فرایند اعطای تسهیلات و ضمانت نامه ها از  5 ماه به 45 روز خبر داد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399