سه شنبه, 19 آذر 1398 ساعت 08:49
کد خبر: 64993

بهترین فرصت برای تدوین یک بودجه واقعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

درحالی که صحبت از یک بودجه فارغ از نفت می شود و لایحه ای که به مجلس تقدیم شده است به جبر تحریم های خارجی در عمل کمترین منابع قابل تصور را از محل صادرات نفت و فراورده خواهد برد به نظر می رسد که دولت برای نخستین بار مجبور است به دور از هر نوع بازی آماری بوجه ای مبتنی بر داشته های غیر نفتی کشور تدوین کند.

اما برای حصول به چنین بودجه ای چند نکته قابل تامل باید مورد تاکید قرار گیرد و مجلس تلاش کند در این چارچوب به تصویب بودجه همت گمارد. اول آنکه برای جایگزینی منابع کاهش یافته نفتی به بازبینی جدی معافیت های مالیاتی بپردازد، نهادهای مصون از مالیات و صنایع عظیمی مانند پتروشیمی و فولاد که در بحرانی ترین شرایط دست دولت را از منابع ارزی خالی کردند ضرورت دارد در سال 99 حداقل جبران مافات کرده و با پرداخت مالیات حقه بخشی از زیان حاصل از کاهش ارزش پول ملی را جبران کنند.
عنوان می شود معافیت مالیاتی صنایع پتروشیمی و فولاد رقمی حدود 30 هزار میلیارد تومان است که اگر این اتفاق بیفتد به طور حتم بخش زیادی از مشکلات تامین منابع دولت در سال 99 بدون نیاز به نفت مرتفع خواهد شد. در وقاع می توان گفت وضعیت کسری تحمیلی بودجه بهترین اهرم برای دولت است تا از معافیت های غیر قابل توجیه مالیاتی عبور کند.
دومین نکته در مورد بودجه بحث ساماندهی یارانه های نقدی است دولت در سال 92 از فرصت پیش آمده برای عبور از بحران ناشی از بار یارانه نقدی به هر دلیلی استفاده نکرد در حالی که اگر این اتفاق در سال 92 رخ داده بود بسیاری اتفاقاتی که امروز به عنوان مشکلات اقتصادی از آن یاد می شود رخ نمی داد؛ امروز اما دوباره فرصتی در اختیار دولت است تا یارانه اقشار پر درآمد را حذف کند و در سال آتی باید این اقدام با جدیت دنبال شود وحتی در مورد یارانه معیشتی نیز دولت باید حداکثر دقت را صورت دهد تا اتفاقی که در مورد یارانه نقدی رخ داد در سال 99 دوباره تکرار نشود.
نکته سوم آنکه، متاسفانه دولت به رغم تمامی تلاشها و قوانین بالا دستی در زمینه انضباط مالی نتوانسته است موفق عمل کند ولی کمبودهای فعلی می تواند به منزله فرصتی برای دولت در بازنگری هزینه های جاری و حذف هزینه های غیر ضرور است.
نکته چهارم آنکه دولت در سال 99 بهترین ابزار خود جهت ساماندهی بازارهای مصرف را باید به کار گیرد، جای تعجب دارد که چرا دولت با وجود ابعاد سنگین تحریم ها و فشارهای ناشی از آن هنوز از کوپنی کردن اقلام اساسی احتراز می کند در حالی که سهمیه بندی ارزاق عمومی در شرایط جنگ اقتصادی امری ضروری و جدی است که با توجه به جامعه هدفی که در حال حاضر یارانه نقدی دریافت می کنند قابل احصاء است و تبعات آن از توزیع یارانه نقدی نیز به مراتب قابل کنترل تر خواهد بود و در شرایطی که دولت از لحاظ تمین منابع بودجه ای خود تحت فشار است از این طریق می تواند توزیع دقیق تری را برای یارانه ها ساماندهی کند.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399