یکشنبه, 17 آذر 1398 ساعت 17:08
کد خبر: 64923

حمایت وزیر نفت از شرکت های دانش بنیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: وزیر نفت گفت: شرکت های دانش بنیان می‎توانند به جز مسائل فنی و مهندسی، در بسیاری از زمینه های دیگر نیز به صنعت نفت کمک کنند و کار را جلو ببرند. این آغاز کار است و پایان راه نیست و من نیز به طور قاطع از این روند حمایت می کنم.

بیژن زنگنه روز یکشنبه در آیین گشایش نخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف صنعت گاز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در جمع مدیران ارشد صنعت گاز و شرکت های دانش بنیان، گفت: راه اندازی رویداد توسعه فناوری نیازمند اراده جدی مدیریت هاست، زیرا در صورتی که مدیریت ها خودشان اهتمام کنند، پیگیر باشند و وقت بگذارند بیش از ۷۰ درصد از کار انجام می شود.
وی با اشاره به همکاری شرکت ملی گاز ایران با صندوق نوآوری و شکوفایی برای توسعه فناوری و خودکفایی افزود: کاری که شرکت ملی گاز ایران انجام داده، بسیار مهم است و من از مدیران و کارکنان این شرکت سپاسگزارم و امیدوارم این کار را با جدیت ادامه دهند و به نتیجه برسانند.
وزیر نفت از جدیت در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان خبر داد و اظهار کرد: من امسال وقت زیادی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها گذاشته ام، قرار شد یک شهرک بزرگ در منطقه ری ایجاد کنیم. آنجا منطقه وسیعی داریم که اکنون ۲۵ هکتار آن را به استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان اختصاص داده ایم، البته یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم تا بتوانیم اکوسیستم شرکت های دانش بنیان در حوزه صنعت نفت را راه اندازی کنیم این است که حتما به پشتیبانی مالی از سوی آنها (دانش بنیان ها) نیاز داریم تا صندوق نوآوری را تشکیل دهیم و به زودی باید تقاضای این صندوق نوآوری را ارائه دهیم.
زنگنه ادامه داد: هفته گذشته تاسیس صندوقی با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی را تایید کردیم که سهامدارانش نیز مشخص شدند و این هفته باید مدارکش را آماده کنیم و برای تصویب به هیئت یا شورایی که در این محل هست (صندوق توسعه نوآوری و شکوفایی) ارائه دهیم. من متوجه شدم آدم های فهیم و عاقلی در این حوزه کار می کنند که همه زنجیره ها را درست شناخته اند و از آنها استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: باید در این زمینه (توسعه فناوری و شرکت های دانش بنیان) کار کرد تا مجموعه های فناورانه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها رشد کنند و آن قدر این کار از نظر من مهم است که تصمیم دارم هفته ای چند بار وقت بگذارم تا به استارت آپ ها کمک کنم و از همکاران خودمان هم تقاضا کنم بیایند و به استارت آپ ها کمک کنند، زیرا وقتی ما وارد کار می شویم وضع خیلی فرق دارد. ما خرید می کنیم و بازار را از سوی تقاضا می شناسیم و در این زمینه کارهای خوبی انجام شده است.
وزیر نفت یادآور شد: پیش از این نیز ما درهای پژوهشگاه نفت را به روی استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان باز کرده بودیم. نخستین قدم کار نیز باید از محیط فیزیکی پژوهشگاه صنعت نفت باشد تا پس از آن به سراغ منطقه ری برویم، زیرا ممکن است (راه اندازی منطقه ری) کمی طول بکشد.
وی درباره تقاضاهای مطرح شده در حوزه استارت آپ ها و دانش بنیان ها توضیح داد: در این سه روزی که نخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف صنعت گاز برگزار می شود، بیشتر روی اقلام پرمصرف بحث خواهید کرد، اما این ساده ترین شکل نیاز ما است. یک سری اقلام را از خارج می خریم یا به هر ترتیبی به آنها دسترسی پیدا می کنیم که باید در داخل کشور ساخته شوند. این اقلام بیشتر به عنوان قطعه یدکی هستند، وگرنه زمانی که ما قصد ساختن یک پالایشگاه گازی را داریم تقریبا هیچ قطعه ای از آن را نمی خریم، بلکه در قالب یک قرارداد ای پی سی، تامین کالا و نصب و راه اندازی را به پیمانکار واگذار می کنیم، بنابراین ما طرف خرید نیستیم، فقط زمانی که پالایشگاه ساخته و به شرکت ملی گاز ایران تحویل شود از آن پس شرکت گاز اقدام به خرید کالاهای مورد نیاز می کند، در نتیجه اگر شرایط عادی را در پیش بگیریم سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه گذاری می شود که مقدار کمی از این رقم مربوط به قطعات یدکی است و بخش مهمی از این گردش مالی به مسائل فنی ربطی ندارد.
زنگنه خطاب به شرکت های دانش بنیان گفت: همیشه به دوستان توصیه می کنم که نفت را از جایگاه های بالا ببینید، ایده بگیرید و دنبال کسب وکار باشید، زیرا این موضوع خیلی مهم است که زمینه های جدید شناخته شوند. شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز باید در راهی که شرکت ملی گاز ایران پیش قدم شده، وارد شوند. این مسیر فقط بحث دولت نیست، بلکه موضوعی ملی است. زمینه های متعددی است که شرکت های دانش بنیان می توانند به آن وارد شوند و کار کنند.
وزیر نفت ادامه داد: در زمینه پیمایش می گفتند باید ۶۰۰ دلار بدهیم تا دستگاه جی پی اس بسازیم، اما بعد دیدیم که تنها سه دلار نیاز است که ساخته و روی همه خودروها نصب شود تا مشخص شود چقدر پیمایش می کنند و به چه میزان سوخت نیاز دارند، زیرا موضوع اصلی قاچاق در زمینه گازوئیل است.
وی افزود: در سال های اخیر که میزان صادرات و واردات کم شده، اما میزان مصرف سوخت شناورها افزایش یافته است به چه معناست؟ معلوم است این وسط یک اتفاقاتی رخ می دهد. می توان میلیاردها دلار از هدر رفتن ثروت ملی جلوگیری کرد که اینجا دیگر موضوع ساخت تجهیزات نیست، بنابراین زمینه های بازرگانی و سیستم هایی که به کار می گیریم و کنترل پروژه ها مسائل خیلی مهمی برای ما هستند.
زنگنه درباره توزیع سوخت اظهار کرد: برای توزیع سوخت نیز می خواستیم سیستمی مثل تاکسیرانی اینترنتی راه بیندازیم، برخی مخالفت کردند و گفتند این مثل یک بمب ساعتی است، اما برای آنها توضیح دادیم و فکر کنم قانع شدند. ما در تهران دیگر نمی توانیم جایگاه درست کنیم. از میانه تهران به بالا قیمت زمین بسیار گران است، دولت هم زمینی ندارد که برای ساخت جایگاه اختصاص دهد، اما با راه اندازی سوخت رسانی سیار هم مردم و هم توزیع کنندگان نفع می برند. این کار هم اشتغال زا و هم درآمدزا است.
وزیر نفت درباره دیگر جنبه های قابل بررسی برای شرکت های دانش بنیان در صنعت نفت گفت: بهداشت و درمان صنعت نفت در اختیار ما است که سالانه چند صد میلیارد تومان هزینه می شود، اما هنوز سیستمی نداریم که پرونده پزشکی، روند درمانی و داروهای مصرفی همه کارکنان و خانواده هایشان مشخص باشد. با این حال، همه دفترچه های درمانی هنوز به قوت خودش باقی است. یک نفر ممکن است صد بار یک دارو را بگیرد، یا هر اتفاق دیگری بیفتد، اما هیچ چیزی از آن نمی دانیم، بنابراین موضوعات مهمی در صنعت نفت وجود دارد که برای شرکت های دانش بنیان قابل توجه است، از دور هم خیلی کارها را می توان انجام داد. این برای ما خیلی مهم است. غیر از مسائل فنی و مهندسی، روش های مدرن و نوینی است که شرکت های دانش بنیان می توانند در این زمینه ها به ما کمک کنند و کار را جلو ببرند. این آغاز کار است و پایان راه نیست و من نیز به طور قاطع از این کار حمایت می کنم.
وی درباره راه اندازی منطقه ری توضیح داد: ما مزیت های زیادی برای منطقه ری در نظر گرفته ایم؛ نخست آنکه تبدیل به یک پارک با همه مزایایی که پارک ها دارند می شود. دوم آنکه از حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند خواهند شد و تلاش می کنیم حداکثر سفارش ها از شرکت های تابع صنعت نفت باشد و نیز امکان استفاده از تسهیلات نخستین خرید را داشته باشند.
زنگنه گفت:  ایده من این است که یکی سری از کالاها را تایید کنیم تا خرید تضمینی برای آنها داشته باشیم و نگذاریم هر خریدی الزاما به یک خریدار وصل شود. همان طور که گندم را خرید تضمینی می کنیم در صنعت نفت نیز یک سری اقلام را تضمین کنیم که هر کسی از آنها (دانش بنیان ها و استارت آپ ها) نخرید، ما خریداری کنیم. این سبب می شود که خیلی از مشکلات حل شود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، ما در وزارت نفت کاری کنیم هر کالایی که به تولید داخلی رسید دیگر از خارج کشور خریداری نشود. می توانیم این مشکلات را حل کنیم. انجمن نفت به هر کالایی که گواهی کیفیت داد آن کالا باید از داخل کشور خریداری شود، بنابراین سودی که در مجموع از ایجاد اشتغال و رونق تولید می بریم قابل توجه است.
وزیر نفت افزود: تسهیلات اعتباری، دسترسی به امکانات آزمایشگاهی و امکانات پژوهشگاه صنعت نفت از جمله مزایایی است که در اختیار دانش بنیان ها قرار می گیرد و همه اینها اقدام هایی است که برای کشور انجام می دهیم.
زنگنه گفت: هر زمان با این جوانان (فعال در شرکت های دانش بنیان) صحبت می کنم از آنها روحیه می گیرم و اکنون با جدیت و عشق و علاقه دنبال این هستیم که کسب وکارها برای حال و آینده کشور فعال شود و آینده کشور با ابتکارات این جوانان رقم بخورد.
وی همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: قاچاق بنزین بسیار کم است، قاچاق گازوئیل هم با اینکه وجود دارد، اما عدد آن زیاد نیست.
زنگنه درباره اینکه چرا برخی اصرار دارند موضوع قاچاق را که مربوط به نفت گاز است به بنزین ارتباط دهند، گفت: از همان برادران بپرسید دلیلشان چیست؟ واقعیت این است قاچاق بنزین بسیار کم است، گازوئیل هم با اینکه قاچاق وجود دارد، اما عدد آن زیاد نیست و از ارقامی که عنوان می کنند، خیلی کمتر است.
وی درباره نیت افرادی که این ارقام را اعلام می کنند، اظهار کرد: نیتشان قربة الی الله است.  
وزیر نفت درباره اهمیت استفاده از محصولات داخلی اظهار کرد: مهم تر از محصولات موجود در این نمایشگاه، ظرفیت های ارزشمند جوانان است که وجود دارد. جوانان می توانند در حوزه نفت و گاز کشور کارهای بزرگی انجام دهند، اما نیاز است برای این ظرفیت تقاضا به وجود آوریم.
وی همچنین در خصوص منابع صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت افزود: به زودی این صندوق در صورت تایید از سوی صندوق پژوهش  ریاست جمهوری با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون تومان راه اندازی می شود تا به این واسطه از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های این حوزه حمایت شود.
زنگنه با بیان اینکه تسهیلات این صندوق نه تنها به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری ری اختصاص می یابد، بلکه به همه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نفتی تخصیص خواهد یافت، گفت: این شرکت ها از اجزای زیست بوم فناوری هستند و ما باید شرایط مناسبی را برای آنها ایجاد کنیم.
زنگنه در پاسخ به اینکه شما عنوان کردید در صورت داشتن وقت به عنوان منتور در کنار تیم ها قرار خواهید گرفت، اظهار کرد:  بله حتما این کار را انجام می دهم، زیرا فکر می کنم یکی از وظایف ما کمک به جوانان در حوزه کسب وکار است.
وزیر نفت درباره دغدغه شرکت های دانش بنیان برای خرید محصولات آنها اظهار کرد: خیلی روی این موضوع فکر و با همکارانم نیز در این زمینه مشورت کردم، خرید تضمینی راهی است که به ذهن مان رسیده است.
وی با بیان اینکه دو مقوله کیفیت و زمان در ساخت محصولات برای ما دارای اهمیت است، در توضیح خرید تضمینی گفت: خرید تضمینی یعنی اینکه شرکت های دانش بنیان محصولی را تولید کنند و در صورت دریافت استاندارد از مرجعی که صنعت نفت معرفی می کند، اگر مشتری پیدا نکردند، صنعت نفت با قیمتی که از قبل توافق می کند، آن محصول را خریداری کند.
زنگنه ادامه داد: این موضوع سبب می شود سازنده لزوما با خریدار نهایی مواجه نباشد، بلکه تولید می کند و ما به خریداران، محصولات داخلی را معرفی می کنیم. این کاری است که باید انجام شود، البته به بررسی بیشتر نیاز دارد.
وی با بیان اینکه دولت تسهیلاتی برای خرید بار نخست در نظر گرفته، اما کفایت نمی کند و راه حل آن خرید تضمینی است، گفت: مثلا در دانه های روغنی به این صورت است که دولت می خرد، حتی اگر مازاد نیاز باشد. این در دنیا مرسوم است برای اینکه آن صنعت بتواند تولید خودش را داشته باشد.
وزیر نفت درخصوص استقرار نخستین استارت آپ های نفتی در پارک فناوری منطقه ری با بیان اینکه راه اندازی این پارک فناوری آغاز شده، به طوری که طراحی و معماری داخلی آن در حال انجام است، تصریح کرد: امیدواریم نخستین استارت آپ ها قبل از پایان امسال در پارک فناوری منطقه ری مستقر  شوند. در این پارک شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های حوزه نفتی می توانند فعالیت کنند.
حسن منتظرتربتی، مدیر عامل شرکت گاز نیز در آیین گشایش نخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف صنعت گاز گفت: خودکفایی و تولید داخل فرآیندی است که به راحتی به دست نمی آید، اما در سال های اخیر آن را با جدیت دنبال کرده ایم.
وی افزود: مهندس زنگنه از ابتدای امسال تاکنون به صورت جدی موضوع استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان را پیگیری کرده اند و اکنون نیز با جدیت این موضوع را دنبال می کنند.
معاون وزیر نفت در امور گاز از خودکفایی در صنعت گاز خبر داد و گفت: ما در صنعت گاز تا میزان قابل توجهی به خودکفایی نزدیک شده ایم و از آنجا که این صنعت پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته است، اکنون بالاترین میزان خودکفایی را دارد.
منتظرتربتی با بیان اینکه تحریم ها همیشه گریبانگیر صنعت گاز بوده است، اظهار کرد: ما بیشترین حجم تولید داخل را داریم و حداکثر نیاز خود را داخلی سازی کرده ایم، تا جایی که اکنون دو برند توربوکمپرسور در داخل کشور فعال هستند و بخش اعظم نیاز صنعت گاز در توربوکمپرسورها را رفع می کنند؛ در بخش پالایشگاهی نیز این اتفاق افتاده است.
معاون وزیر نفت در امور گاز تاکید کرد: یک حلقه از اقلام باقی مانده هنوز داخلی سازی نشده است، اما باید آنها را نیز به مرحله بومی سازی و تولید داخل برسانیم.
تربتی تصریح کرد: حدود ۲ هزار میلیارد تومان از خریدهایمان را امروز در نمایش توانمندی های شرکت های دانش بنیان انجام می دهیم و دیگر خریدها را به حضور در محیط پالایشگاه ها و دیگر محیط های صنعت گاز موکول می کنیم تا شرکت ها نیز با فرآیند کار در صنعت گاز آشنا شوند.
علی وحدت، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز در آیین افتتاحیه نخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف صنعت گاز گفت: در سال های اخیر شکل دهی اکوسیستم نوآوری در کشور موقعیت بهتری پیدا کرده است، تا جایی که اکنون نزدیک به ۶ هزار استارت آپ در سراسر کشور داریم و توانسته ایم به ۳۰ صندوق پژوهش و فناوری نیز مجوز دهیم.
وی افزود: اکنون مراکز نوآوری و کارخانه های نوآوری نیز در حال شکل گیری هستند، البته تامین مالی این حوزه ها شرایط خاص خود را دارد، اما باید توان آنها را بسنجیم تا ببینیم در حل مسائل تا چه اندازه توانمند هستند.
رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری تاکید کرد: هدف از برگزاری این رویدادها این است که شرکت ها را در زمینه تخصصی مانند صنعت گاز گردهم آوریم و توان مالی برای پشتیبانی از آنها را ارائه دهیم.
وحدت ادامه داد: ما به شرکت های دانش بنیان فارغ از دولتی یا خصوصی بودن، تسهیلات مختلفی ارائه می دهیم.
وی از وزیر نفت خواست با ارائه توصیه های لازم و دیدار از نمایش توانمندی های شرکت های دانش بنیان گامی بلند در توسعه مهم ترین صنعت کشور یعنی صنعت نفت و گاز بردارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399