شنبه, 16 آذر 1398 ساعت 09:46
کد خبر: 64797

چینی ها نبض بازار زعفران را گرفتند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک عضو شورای ملی زعفران گفت: دلالان چینی در قالب توریست‌ با استقرار در مغازه‌های شهر‌های بزرگ تولید زعفران مانند مشهد بدون پرداخت عوارض و مالیات اقدام به خرید زعفران ایرانی با قیمت‌های پایین در حجم بالا می‌کنند و معلوم نیست این حجم از زعفران چگونه از کشور خارج می‌شود.

علی حسینی با بیان اینکه بی‌نظمی در بازار زعفران پای دلالان خارجی را بیش از گذشته به بازار این محصول باز کرده است، اظهار کرد: در گذشته دلالان خارجی به طور پنهان اقدام به دخالت در بازار زعفران می‌کردند، اما در سال جاری بدون هیچ ابایی در بازار ظاهر شده‌اند.

وی ادامه داد: امسال بیش از سال‌های گذشته شاهد حضور بی‌پرده دلالان چینی در بازار زعفران و دخالت آن‌ها در قیمت‌گذاری‌ها هستیم.

حسینی با تاکید بر اینکه دلالان چینی در قالب توریست وارد کشور شده و در مغازه‌های شهرهای بزرگ عرضه کننده زعفران مستقر می‌شوند، افزود: آن‌ها آنچنان در بازار زعفران احساس امنیت می‌کنند که فقط در مغازه‌های شهر مشهد روزانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم از این محصول را خریداری می‌کنند.

به گفته وی؛ دلالان چینی مبلغی را به صورت کارمزد به مغازه‌داران داده و زعفران را با قیمت پایین و غیرمنصفانه از کشاورزان می‌خرند.

حسینی دلیل تمایل کشاورزان برای فروش محصول خود به دلالان چینی را پرداخت نقدی بهای محصول عنوان کرد و افزود: هر دلالال چینی مستقر در مغازه‌ها تعداد زیادی کارت بانکی دارد که بهای محصول را به محض دریافت به صورت نقدی پرداخت می‌کند.

حسینی دلیل این اتفاق را بی نظمی در بازار این محصول مهم و مزیت دار کشور دانست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حضور سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان بازوی دولتی در نظم بخشیدن به بازار زعفران نتیجه نداشته است،‌ گفت: تعاون روستایی زعفران را با قیمت مناسب از کشاورزان خریداری می‌کند، اما پرداخت بهای آن با تاخیر انجام می‌شود در حالی که با توجه به شرایط اقتصادی، کشاورزان نیازمند دریافت نقدی بهای زحمات خود هستند.

حسینی قیمت خرید هر گرم زعفران توسط تعاونی روستایی را ۸ هزار و ۲۰۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان کرد.

این عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه دلالان چینی در حال پس زدن تجار واقعی زعفران هستند، گفت: تجار علاوه بر پرداخت عوارض باید مالیات نیز پرداخت کنند، اما دلالان چینی بدون پرداخت آن‌ها محصول را خریداری و بدون داشتن کارت بازرگانی از راههای غیرقانونی از کشور خارج می‌کنند.

حسینی یادآور شد: البته ورود زعفران ایرانی به چین با عوارض بالا همراه است و احتمالا این محصول به چین نیز به صورت قاچاق وارد می‌شود.

گفتنی است که پیشتر کشور اسپانیا طلایه دار خرید زعفران فله ای در ایران بود؛ حالا چینی ها با استقرار در بازار مبدا و خرید نقدی جایگزین اسپانیا شده اند.

خرید نقدی چینی ها در مقابل خرید تاخیری تعاونی ها به ظاهر به سود کشاورز است، ولی نتیجه منفی آن خروج بازار این کالای مزیتی از دستان ایران است و این نتیجه اهمال تجار ایرانی در بازاریابی و صادرات این کالای سودآور به دیگر کشورها و ضعف درنظارت بر بازار توسط دستگاههای نظارتی است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399