شنبه, 16 آذر 1398 ساعت 09:16
کد خبر: 64790

رافت اسلامی استحکام بخش پایه های حکومت دینی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

نامه ها و خطبه  های امام علی (غ) سرشار از نکات نغز و آموزه های حکومت داری و مملکت داری است و چه بسا اگر با نگاه پندآموزی به آن مراجعه شود، برای بسیاری از مشکلات و مسائل لاینحل جامعه، پیدا کردن راه حل و چاره اندیشی امکان یابد.

از جمله توصیه ها و تاکیدات امیرالمومنین(ع) که در نامه 53 نهج البلاغه نیز به آن اشاره شده ایجاد اعتماد و محبت در جامعه نسبت به زمامداران است تا با تسخیر قلب های مردم به واسطه محبت و رافت اسلامی، مهم ترین و بزرگترین سرمایه و پشتوانه هر دولت و حکومتی یعنی همان اعتماد مردمی را برای حفظ پایه های یک حکومت مردم سالار و البته تشرع بخشی به آن، حفظ کنند چرا که هیچ قدرتی نمی تواند جایگزین این سرمایه مردمی شود.
دکتر ابوالقاسم مردمی، استادیار دانشگاه و عضو انجمن سلامت اداری که بر اساس توصیه ها و نامه های نهج البلاغه به استخراج و تبیین دستورالعمل هایی برای رفتار و منش مسولان با مردم در جامعه اسلامی پرداخته است، به درستی اشاره می کند که از منظر امام علی (ع) در حکومت داری، مردم به عنوان رکن اصلی و اساسی تلقی شده و در حقیقت پشتوانه حاکمیت محسوب می شوند که از طریق برقراری عدالت در جامعه؛ وابستگی قلبی شان نسبت به حاکمیت به وجود می آید که برای هر نظامی به عنوان سرمایه اجتماعی محسوب می شود. حاکمیتی که مناسبات صحیح و درستی با مردم نداشته باشد، مردم را نامحرم بشمارد، تصمیم گیری هایش صرفا بر حفظ قدرت حاکمیت متمرکز باشد، حقوق مردم در آن نادیده گرفته شود، حرمت و کرامت آنها رعایت نگردد، نباید انتظار وفاداری از مردم داشته باشد.
امام علی (ع) به عنوان امیر مومنان و حاکم اسلامی هیچ گاه رابطه یک طرفه را در حاکمیت و مدیریت اسلامی قبول نداشته و مقبولیت مردمی در حاکمیت اسلامی را از اصول و ضروریات استقرار این حاکمیت می داند و حکومت های بدون مقبولیت و پشتوانه مردمی را که مردم در تصمیمات خود نامحرم شمرده می شوند، محکوم به زوال و فروپاشی می داند.
راهبرد یکطرفه در حاکمیت از دیدگاه امام علی (ع) حاکمیت و مدیریت اسلامی نیست. استقرار حاکمیت و تداوم موفق آن در مدیریت علوی با رعایت حقوق متقابل بین حاکمیت و مردم امکان پذیر است که در آن هم حاکمیت مقبولیت مردمی پیدا می کند و در منظر مردم ارجمند شمرده می شود و هم مردم در منظر حاکمیت محترم و ارجمند به حساب می آید.
شاید نزدیک ترین مثال در این خصوص در روزهای اخیر تاکید مقام معظم رهبری باشد بر رافت مسئولین در برخورد با موضوع تشنج های اخیرو امید که این سرمشق با جدیتی بیش از پیش در دستور کار مسئولین و سیاست گذاران کشور قرار گیرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399