شنبه, 16 آذر 1398 ساعت 11:36
کد خبر: 64744

صنایع نورچشمی دولت حمایت می شوند، پوشاک نه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

افتخاری در مورد مغفول ماندن صنعت پوشاک توضیح داد: دولت یک سری صنایع نورچشمی که مورد توجه اند و به صنعتی مانند پوشاک توجهی ندارند و دنبال حمایت از صنایعی هستند که جریانهای قوی پشت آنها قرار دارند.

نشست خبری همایش کارآفرینان و برندهای صنعت پوشاک روز گذشته در محل اتحادیه برگزار شد.
نایب رئیس اتحادیه تولید، صادرات، نساجی و پوشاک ایران در مورد هفتمین نمایشگاه پوشاک که قرار است از 18 ماه جاری برگزار شود گفت: اولین دوره این نمایشگاه در سال 91 استارت خورد و به عنوان اولین فستیوال پوشاک با حضور 30 برند ایرانی برگزار شد و امسال هفتمین دوره آن با حضور 134 برند ایرانی در فضایی بالغ بر 7400 متر برگزار می شود.
نامی اهمیت برپایی این نمایشگاه را این چنین توصیف کرد: در سالیان گذشته یکی از بیشترین آمار ورود قاچاق به کشور پوشاک بوده است که طبق آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، 2 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است و طبق همین آمار واردات قانونی آن بالغ بر 60 میلیون دلار برآورد شده است. اهمیت این نمایشگاه در این است که مسئولین و مردم از توانایی صنعت پوشاک داخلی مطلع شوند و توانمندی های ما در این نمایشگاه نمایان شود.
وی ادامه داد: اصلاح ذهنیت مردم بعد بعدی اهمیت برپایی این نمایشگاه است.  مردم ما باید بدانند که با وجود تحریم های سالهای اخیر و مشکلات به وجود آمده برای این صنعت، ما راه رشد و توسعه را پیموده ایم.
عضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک در تایید صحبت های نامی گفت: قصه پوشاک، قصه صنعتی است که سالیان سال بدون هیچ کمک و حمایتی با تکیه بر توانایی های خود روی پای خود ایستاده است و با کمترین کمک های بانکی فعالیت و اشتغالزایی بالایی داشته است .
مجید افتخاری ادامه داد: ما در جنگ اقتصادی قرار داریم و منافع ما در تولید داخل است، اما مواد اولیه که ابزار این جنگ است ماهها در گمرک می ماند و روند تولید را دچار مشکل می کند. مگر می شود در جنگ مهمات را ماهها دیر به دست رزمنده رساند؟
وی ادامه داد: با توجه به نامگذاری این سال به نام سال رونق تولید امیدوار بودیم در حمایت از این صنعت گامهایی برداشته شود، اما دریغ از یک حمایت .
دولتمردان روز اول نمایشگاه برای افتتاحیه و گرفتن عکس ها به نمایشگاه سری می زنند و می روند و دیگری خبری از حمایت نیست.
وی تامین مواد اولیه و نقدینگی را دو مشکل عمد تولیدکننده پوشاک عنوان کرد و گفت: دولت در این دو مورد هیچ کاری نکرده است و با مصوبات عجولانه و شتابزده کمر تولیدکننده را شکسته است و استرس، چالش و ... روزانه به صنعت وارد می شود .
افتخاری در مورد میزان اشتغال این صنعت گفت: ما 300 هزار اشتغال مستقیم در کشور ایجاد کرده ایم و اگر مزاحمتی برای ما ایجاد نشود می توانیم این میزان را سه برابر کنیم .
در ادامه محمدنامی در مورد سند راهبردی که در مرداد ماه تدوین شد، گفت: ما در سالهای گذشته هم شاهد تدوین سندهای راهبردی مختلفی بوده ایم، ولی هیچ کدام اجرایی نشده اند و به نظر می رسد هدف از تدوین این سندها تهیه رزومه و سوابق کاری است و آنها تنها جلد شده اند و به جاهای مختلف ارسال شده اند، ولی از عملیاتی شدن آنها خبری نیست.
وی افزود: یکسال و نیم پیش برای حل مشکلات این صنف با کمک تشکل های بخش خصوصی ، دانشگاه امیرکبیر، وزارت صمت این سند کلید خورد، اما مسکوت ماند و در اوایل امسال دوباره از سر گرفته شد، ولی فقط نوشته شد و اجرایی نشد .
وی علت اجرایی نشدن این سند را نبود نقشه راه دانست و افزود: برای اجرا شدن این سندها باید نقشه راه وجود داشته باشد ولی متاسفانه چنین چیزی تعریف نشده است . ما در یک جنگ اقتصادی هستیم و باید نقش و جایگاه دولت مشخص شود، ولی مشخص نیست. جوابهای دولت در علل نتوانی اجرایی نشدن این سندها به درد بخش خصوصی نمی خورد.
افتخاری در توضیح سند راهبردی که مرداد ماه تدوین شد گفت: چرا باید بخش خصوصی سند راهبری بنویسد. ما فقط باید نقش مشورتی داشته باشیم . تدوین کار ساده ای است ولی باید دید در عمل چقدر اجرا می شود . سخنگوی دولت ادعا کرد که دولت شاهراه اتصال صنعت پوشاک را به بازارهای جهانی فراهم کرده است؛ در حالی که ما حتی یک جاده هم ندیدیم . جز ایجاد مشکلات و موانع ما چیز دیگری ندیدیم.
وی ادامه داد: طبق خبرها، در صورت مالی سال آینده دولت قصد دارد بودجه خود را بر مالیات بنا ندهد و این خبرها نگرانی برای تولیدکننده ایجاد می کند . دولت باید برای پر کردن خلا درآمدی خود راههای دیگری را در پی بگیرد.
در ادامه، نامی در مورد احداث شهرک صنعتی پوشاک گفت: این طرح هم یکی دیگر از طرحهای شتابزده و بدون برنامه بود که مربوط به حدود 5 سال پیش است و قرار بود 2 ساله به بهره برداری برسد و غیر از تولید، بخش خدمات و فروش مستقیم در آن پیش بینی شده بود، ولی متاسفانه با گذشت 5 سال به سرانجام نرسید.
وی در مورد شورای عالی برند بیان کرد: تحت نظر اتحادیه تولید، صادرات پوشاک، این شورا راه اندازی شد و تاکنون 170 برند در آن ثبت نام کرده اند و این طرح موجب شد که به میزان توانایی خود پی ببریم.
نامی ادامه داد: طرح ممنوعیت واردات، فضای خوبی برای صنعت ما فراهم کرد ولی برای رسیدن به جایگاه خود نیازمند حمایت دولت هستیم.
وی  هدف از تشکیل این شورا را حمایت از برندهای داخلی، آموزش، و پیشبرد اهداف برندینگ، نشان دادن و ترویج سبک زندگی ایرانی عنوان کرد.
افتخاری در مورد نظارت بر قیمت بالای برندهای خارجی تولید داخل گفت: در فضای رقابتی چنین نظارتی وجود ندارد و بهترین تنبیه چنین برندهایی خرید نکردن از آنهاست .
 در سالی که قانون منع واردات است ما شاهد گسترش فروشگاههای پوشاک خارجی هستیم و این نشان می دهد که این قانون به درستی اجرا نمی شود و تخلفاتی صورت می گیرد .
در دهه 70 با ممنوعیت واردات صنعت پوشاک توانست تقویت شود و بازار خوبی د اروپا به دست آوریم اما با ورود کالای خارجی نه تنها بازارهای خارجی را از دست دادیم که بازار داخلی هم نابود شد .
عضو هیات مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک  ادامه داد: اگر اکنون شاهد کاهش واردات هستیم به دلیل اجرای درست این طرح و فراهم بودن زیرساختهای حمایتی نیست؛ بلکه به دلیل افزایش قیمت ارز و نبود صرفه اقتصادی برای واردات است .
متاسفانه این برندهای خارجی از اتحادیه های زنجیره ای مجوز گرفته اند و بر انها نظارتی نمی شود  و با تخفیف های غیر منطقی و دروغین موجب متضرر شدن تولید کننده داخلی شده اند و تولیدکننده داخلی برای حفظ بازار، مجبور است با آنها هم سو شود.
افتخاری ادامه داد: پوشاک جز کالاهای ارزشی است و جز کالاهای نظارتی از لحاظ قیمت نیست .
وی در مورد مواد اولیه این صنعت اظهار کرد: مواد اولیه این صنعت عمدتا وارداتی است و مقدار داخلی آن مانند نخ پلی استر با 3 تا 5 برابر افزایش قیمت عرضه می شود.
وی از دیگر مشکلات این صنعت  این چنین گفت: در گذشته پرداخت ها به صورت مدت دار بودند، ولی اکنون باید نقدی و گاهی به صورت پیش خرید تهیه شوند . این عوامل باعث افزایش قیمت نهایی کالا می شود و واردات به هیچ عنوان ممنوع نشده است  و مانند ورود خودرو اجرایی نشده است .
افتخاری در مورد قیمت محصولات داخلی اظهار کرد: ما در کشور 20 هزار تولیدکننده داریم و فضا کاملا رقابتی است و به همین دلیل مجبور به ارائه کالا با قیمت پایین هستیم. ورود پوشاک به صورت چمدانی و مناطق آزاد راحت انجام می شود و به فروش می رسد. 
افتخاری در مورد طرح جمع آوری برندهای خارجی گفت: در زمان مبارزه با برندهای غیرقانونی چنان هجمه ای وارد شد و سنگ اندازی کردند  که بعد از کش و قوسهای بخش خصوصی تعدادی از این برندها بسته شد ولی تاثیر ناچیزی داشت .
وی ادامه داد: این طرح به صورت مقطعی و فقط در تهران و چند استان اجرا شد و دستهای پشت پرده و ذی نفعان اجازه مبارزه  و اجرای این طرح را  نمی دهند . قاچاق یک جریان سازمان یافته است و مانع پا گرفتن تولید می شود؛ چون پس از اجرا شدن ان مطالباتی در پی دارد و منافع گروهی اجازه تقویت تولید را نمی دهند.
افتخاری در مورد مغفول ماندن صنعت پوشاک توضیح داد: دولت یک سری صنایع نورچشمی و فرزندان خودی دارد که مورد توجه اند و به صنعتی مانند پوشاک توجهی ندارند و دنبال حمایت از صنایعی هستند که جریانهای قوی پشت آنها قرار دارند.
نامی در انتها گفت: 99 درصد صنعت ما خصوصی است و به هیچ عنوان هیچ وام و تسهیلاتی دریافت نکرده ایم و با سرمایه خودمان کار می کنیم.
انقلاب صنعتی در دنیا و در کشورهایی چون ترکیه، چین، ویتنام، آسیای میانه تماما با تولید و صادرات پوشاک شروع و توسعه یافته است، ولی در کشور ما به سراغ کار راحت تر یعنی واردات می روند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399