سه شنبه, 12 آذر 1398 ساعت 22:00
کد خبر: 64740

اطلاعات تکميلي

  • وزیر اقتصاد اعلام کرد

درآمد 160هزار میلیارد تومانی از مالیات ها در بودجه 99

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به پیش بینی های مالیاتی و ارزی در لایحه بودجه 99 گفت: درآمدهای مالیاتی سال 98 حدود ۱۰۹ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۹۹ به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد داشت و با توجه به اینکه در بودجه ۹۹ بیشتر ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص می‌یابد، نرخ ارز تغییر خاصی نمی‌کند.

فرهاد دژپسند روز سه شنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت روز حسابدار در جمع خبرنگاران درباره محاسبه نرخ ارز در لایحه بودجه سال ۹۹، افزود: نرخ ارز هیچگاه در لایحه بودجه تعیین نمی‌شود و نرخ ارز کالاهای اساسی هم در دولت، دوشنبه شب چهار هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد.
وی درباره بررسی حساب‌های بانکی نیز گفت: یکی از معیارهای محاسبه نرخ مالیات بررسی حسابهاست.
دژپسند درباره معافیت مالیاتی هنرمندان، گفت: معافیت‌های مالیاتی مشروط به تصویب مجلس است و هرگونه وضع و یا معافیت مالیات باید به تصویب مجلس برسد.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: بحث معافیت مالیاتی به شکل جامع در وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال بررسی است و کمیته‌ای در این باره تشکیل شده که پس از تصویب، قانون را در اختیار دولت قرار می‌دهد که دولت نیز در نهایت پیشنهادات خود را به مجلس ارائه می‌کند.
وی درباره معافیت مالیاتی هنرمندان از مالیات گفت: معافیت های مالیاتی مشروط به تصویب مجلس است و هرگونه وضع و یا معافیت مالیات باید به تصویب مجلس برسد.

تشکیل کمیته ویژه برای بررسی معافیت های مالیاتی

دژپسند اضافه کرد: بحث معافیت مالیاتی به صورت جامع در وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال بررسی است و کمیته‌ای در این باره تشکیل شده که پس از تصویب قانون را در اختیار دولت قرار می‌دهد که دولت نیز در نهایت پیشنهادات خود را به مجلس ارائه می‌کند.
وزیر اقتصاد در مراسم گرامیداشت روز حسابدار با بیان اینکه همواره حلقه‌ مفقوده‌ای در جامعه تخصصی حس می‌شد که این حلقه مفقوده جامعه حسابداران هستند، گفت: تاکنون به نقش جامعه حسابداران در شفافیت و پاسخگویی و سالم‌سازی و حکمرانی خوب توجه لازم نشده است و این در حالی است که حسابداران و حسابرسان نقش بسیار پراهمیتی در این حوزه ها دارند.
وی ادامه داد: وقتی گاه‌گاهی از بروز نابسامانی‌ها و فسادهای مالی گزارش‌هایی داده می‌شود به این موضوع پی می‌بریم که این پدیده نامیمون به دلیل عدم توجه به جایگاه حسابداران در سلسله مراتب اداری است.
وزیر اقتصاد با اشاره به اعتبار حسابداران گفت: در گزارش‌های حسابرسی اولین توجه ما به امضای آن حسابدار است که بر اساس اعتبار آن حسابرس یا حسابدار گزارش موجود را بررسی می‌کنیم. باید حسابداران از چنان اعتباری برخوردار باشند که با دیدن امضای آنها تردیدی در آن گزارش نداشته باشیم.
دژپسند با تاکید بر اینکه اولین لازمه استقلال این حرفه گفت: استقلال حرفه‌ای لزوما مواجهه با دولتی‌ها و رقبا نیست استقلال حرفه‌ای آن است که حسابداران و حسابرسان حرف حق را بگویند حتی اگر برخلاف منافع خود و هم‌صنفی‌های خود باشد.
وی تاکید کرد: اگر این جامعه خود را به منافع سیاسی گره بزنند به طور قطع این استقلال از بین خواهد رفت.
وزیر اقتصاد و دارایی تاکید کرد: امضای یک حسابدار یا حسابرس آنچنان باید قوت داشته باشد که جای تاملی در آن گزارش نماند.
وی با بیان اینکه درخواست من از سازمان حسابرسی داشتن استقلال حرفه‌ای است، گفت: خوشبختانه این روحیه امروز در سازمان حسابرسی وجود دارد که  ذره‌ای از نظرات کارشناسی خود کوتاه نمی‌آیند و امربر وزیران و مدیران بالادستی نیست.
دژپسند ادامه داد: حرمت امامزاده را باید متولی داشته باشد و حرمت این جامعه حسابداران را هم باید خود افراد حفظ کنند.
وی با اشاره به لزوم حضور کمیته حسابرسی داخلی تاکید کرد: بنده می‌دانم وجود حسابرسی داخلی چطور می‌تواند معجزه‌ای در گزارشگری‌های مالی ایجاد کند البته عده‌ای وجود کمیته‌های حسابرسی داخلی را رقیب کاری خود می‌دانند اما این کمیته می‌تواند بسترساز نقش حسابرسان و حسابداران در سایر دستگاه‌ها باشند.
وزیر اقتصاد تا کید کرد: آمارهای مختلف نشان می‌دهد با حضور حسابرس‌های داخلی فساد در دستگاه‌ها تا 50 درصد کاهش پیدا می‌کند بنابراین باید از پویایی این کمیته و نهادینه شدن آن در دستگاه‌ها استقبال کرد.
وی با بیان اینکه گزارشگری مالی را به عنوان اجزای اجتناب ناپذیر حکمرانی خوب می‌دانیم گفت: هر چند از برخی از گزارش‌ها ابراز ناراحتی‌ می‌کنیم اما این ناراحتی به عملکرد خودمان در دستگاه‌ها برمی‌گردد و نه عملکرد حسابداران و حسابرسان.
وزیر اقتصاد تاکید کرد:‌ جامعه حسابداران و حسابرسان بدانند اگر از مراقبت ویژه این جامعه غافل شوند ممکن است مبتلا به سرطان شوند و این سرطان می‌تواند ما را زمین بزند و نشانه‌های آن هم افزایش پرونده‌های تخلف است.
وی افزود: ما به شما حسابداران به عنوان فرشته‌های نجات نگاه می‌کنیم و شما را دلسوز ، هشیار و عادل می‌دانیم.
دژپسند تاکید کرد: حسابداران باید جایگاهی مانند طبیبان داشته باشند طبیبان امین مردم هستند و حسابداران هم با تدوین گزارش‌های دقیق همین نقش را در جامعه ایفا می‌کنند.
دژپسند اظهار داشت: امروز وقتی حرف از فساد مالی زده می‌شود باید این حس مطالبه‌گری در مردم وجود داشته باشد که حتما از جامعه حسابداران به خوبی استفاده نشده که شاهد چنین فساد مالی هستیم.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه متاسفانه در برخی از گزارش‌های مالیاتی حسابداران و حسابرسان حفره‌هایی می‌بینیم گفت: با توجه به تکرار وجود حفره در گزارش‌‌های حسابداران به شدت به دنبال این هستم که حسابرس‌های شرکت‌ها را دوره‌ای تغییر دهم.
دژپسند گفت: به امضای معتبر حسابداران و حسابرسان باور دارم اما وقتی اختلال در گزارش‌ها تکرار می‌شود نمی‌توان به این جریان اعتماد کرد بنابراین نسبت به تغییر مستمر حسابرسان اقدام می‌شود.
وی با انتقاد به برخی از اقدامات در جریان خصوصی‌سازی‌ها گفت: ما در ارزش‌گذاری‌ها به گروه قیمت‌گذاری اعتماد می‌کنیم و با اعتماد به این گروه بر تصمیم آنها تکیه می‌کنیم اما برای قیمت‌گذاری‌ها باید فسفر سوزاند و این اقدامی نیست که با دورکاری بتوان انجام داد.
وی با تاکید بر نقش حسابداران در بودجه‌ریزی کشور گفت: ما در حال گذار از بودجه سنتی به سمت بودجه عملیاتی هستیم و بهترین گروهی که می‌توانند در بودجه‌ریزی به ما کمک کنند حسابرسان و حسابداران هستند.

حسابدار مستقل فرشته نجات دولت است

 وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم بزرگداشت روز حسابدار با اشاره به اهمیت حسابداری در شکل‌گیری حکمرانی خوب و شفافیت اضافه کرد: زمانی که حسابداران حرفه‌ای و شناخته شده پای گزارشهای مالی را امضا می‌کنند، باید همه به نظرات آنها احترام بگذارند.
 دژپسند با تاکید بر لزوم رعایت استقلال حرفه ای حسابداران افزود: حسابداران چنانچه به ضرر صنف هم باشد، باید حقیقت را بیان کنند.
وی تصریح کرد: چنانچه ارزیابی صورت‌های مالی و عملکرد حسابداری و حسابرسی به منافع سیاسی، گروهی، صنفی و فردی گره بخورد، گزارش های تهیه شده آنها آسیب خواهد دید.
 وزیر اموراقتصادی و دارایی پیرامون اهمیت حسابرسی داخلی شرکت ها گفت: گاهی احساس می‌شود که شماری از حسابداران، حسابرسان داخلی را به عنوان رقیب خود تلقی می‌کنند، اما این امر درست نیست.
 به گفته وی، بر اساس ارزیابی نهادهای بین المللی حسابرسی داخلی می‌تواند تا ۵۰ درصد فساد و تخلف را در دستگاه‌ها کاهش دهد و برلزوم استقلال عملکرد حسابداران تاکید کرد.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار:

بالاترین تعداد افشای اطلاعات در سطح دنیا را داریم

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر گفت: با پیگیری‌های انجام شده امروز 91 درصد شرکت‌ها افشای به موقع اطلاعات دارند، هشت درصد با تا خیر نسبت به افشا اقدام می‌کنند و یک درصد هم شرکت‌های بدون افشای اطلاعات داریم.
شاپور محمدی در مراسم گرامیداشت روز حسابدار با بیان اینکه در ماده 2 قانون اوراق بهادار، توسعه بازار شفاف مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: پایه توسعه بازار شفاف حسابداران و حسابرسان هستند.
وی ادامه داد: 650 نهاد مالی و 400 شرکتی که بورسی نیستند اما به موجب اصل 44 قانون اساسی باید افشای اطلاعات در سامانه کدال داشته باشند که با حضور حسابداران و حسابرسان اقدام به این کار می‌کنند.
محمدی ادامه داد: اینکه عموم مردم در یک لحظه و در شرایط یکسان در سامانه کدال به اطلاعات شرکت‌ها دست پیدا می‌کنند نقش حسابداران و حسابرسان را نشان می‌دهد.
رئیس سازمان بورس اوراق بهادار تاکید کرد: شرکت‌ها در ایران چهار بار نسبت به افشای اطلاعات اقدام می‌کنند که در این زمینه بالاترین تعداد افشای اطلاعات در سطح دنیا را داریم.
محمدی با اشاره به وضعیت افشای اطلاعات در سال 95 نسبت به امسال اظهار داشت: در سال 95 که بنده مدیریت سازمان بورس را بر عهده گرفتم 43 درصد شرکت‌ها افشای به موقع اطلاعات داشتند، 23 درصد با تاخیر نسبت به افشای اطلاعات اقدام می‌کردند و بقیه هم صورت‌های مالی خود را افشا نمی‌کردند.
 وی افزود: در این مدت با پیگیری‌های انجام شده امروز 91 درصد شرکت‌ها افشای به موقع اطلاعات دارند هشت درصد با تا خیر نسبت به افشا اقدام می‌کنند و یک درصد هم شرکت‌های بدون افشای اطلاعات داریم.
محمدی ادامه داد: به طور قطع این بهبود روند نقش حسابرس‌ها و حسابداران و مدیران مالی را نشان می‌دهد اما ما به دنبال کیفیت افشای اطلاعات هستیم و از حسابداران و حسابرسان می‌خوهیم در افزایش کیفیت افشای اطلاعات به ما کمک کنند.
رئیس دیوان محاسبات:

تنها ۱۰درصد از اسناد شرکت‌های حسابداری بصورت الکترونیکی است

رئیس دیوان محاسبات اظهار داشت: امروز در داخل دیوان محاسبات تمام رسیدگی‌ها از صفر تا صد آی‌تی پایه است.
عادل آذر در مراسم گرامیداشت روز حسابدار با بیان اینکه دیوان محاسبات در چارچوب ارزشی شعار نظارت مستمر، پیشگیرانه و هدایت‌کننده را دنبال می‌کند، گفت: آرزوی ما کاهش پرونده‌های تخلف در دیوان محاسبات است.
وی ادامه داد: بحث پیگشیری را در آموزش و هدایت‌گری را در مشاوره دنبال می‌کنیم.
رئیس دیوان محاسبات تاکید کرد: ما به مدیران اعتماد داریم و قاطبه مدیران افراد باشرفی هستند و برخی از این تخلفات به دلیل عدم اشرافیت مدیران به قوانین است و قصدی در انجام این تخلفات وجود ندارد.
آذر با بیان اینکه حسابداران نقش بسیار مهمی در نظام نظارتی کشور دارند، گفت: ما به کنتر‌ل‌های داخلی معتقد هستیم و اگر حسابدار و حسابرس ما مهارت حرفه‌ای، اخلاقی و بررسی را داشته باشد می‌توانیم به انضباط مالی حسابرس و پاسخگویی برسیم.
رئیس دیوان محسابات کشور با اشاره به ارتباط سیستمی بین واحدهای حسابرسی و حسابداری در داخل دستگاه‌ها اظهار داشت: قانون دیوان محاسبات می‌گوید یک حسابدار داخلی می‌تواند گزارش تخلف و جرم را مستقیم به رئیس دیوان ارائه دهد و رئیس دیوان مکلف است به هیات مستشاری ارجاع دهد بنابراین در این میان حلقه دادسرایی را نداریم و این اهمیت نقش حسابرس داخلی را نشان می‌دهد.
آذر با اشاره به اهمیت آی تی پایه بودن عملکرد شرکت‌ها اظهار داشت: در حال حاضر فقط 10 درصد از اسناد را می‌توانیم به صورت الکترونیکی از شرکت‌های حسابداری دریافت کنیم و درخواست من این است که شرکت‌ها به سمت توسعه فناوری حرکت کنند چرا که در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام شده و امروز در داخل دیوان محاسبات تمام رسیدگی‌ها از صفر تا صد آی‌تی پایه است.
وی همچنین درباره تعیین قیمت تمام شده حسابرسی در کشور گفت: 120 سال است که در این حوزه وقت گذاشتیم و این موضوع را پگیری می‌کنیم اما پیشرفت قابل توجهی در آن نداریم.

زنگنه بین خوانده‌های پرونده وزارت نفت نیست

رئیس دیوان محاسبات اظهار داشت: پرونده وزارت نفت 12 خوانده دارد که آقای زنگنه جزو خوانده‌ها نیست.
آذر در جمع خبرنگاران درباره پرونده وزارت نفت در دیوان محاسباتی کشور اظهار داشت: تشکیل پرونده برای دستگاه‌های مختلف یک روال است که برای بررسی موضوعات انجام می‌شود. در این پرونده حسابرس ما تشخیص می‌دهد که یک تخلفی در وزارت نفت رخ داده و از این رو پرونده تشکیل شده است.
وی با تاکید بر اینکه این پرونده بحث تخلف است و نه جرم، گفت: نامه دادخواستی از سوی حسابرس دیوان محاسبات ارسال شده و بررسی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تخلفی در بحث بانکرینگ رخ داده است که ناشی از عدم رعایت قانون بوده است.
رئیس دیوان محاسبات تاکید کرد: وزارت نفت معتقد است که قانون رعایت شده است.
وی با بیان اینکه دادستان این تخلف را تایید کرده است، گفت: بعد از تایید دادستانی، موضوع به هیات مستشاری ارجاع داده می‌شود.
عادل آذر با تاکید بر اینکه این پرونده مربوط به حسابرسی‌های سال 94 است، گفت: تاکید می‌کنم که پرونده بحث تخلف است نه ارتکاب به جرم.
این مقام مسئول ادامه داد: این پرونده 12 خوانده دارد که آقای زنگنه جزو خوانده‌ها نیست.
وی همچنین با اشاره به گزارش نظام پرداخت ارز در گیرندگان ارز گفت: گروه‌ها، دسته‌بندی‌های مختلف شده‌اند و این گزارش به واسطه تفریغ بودجه سال 97 به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود. از جمله گیرندگان ارز دارویی، خوراک دام و غیره هستند. در حال حاضر به دنبال این هستیم که با تکمیل اطلاعات در هفته اول بهمن ماه این گزارش که مبتنی بر حسابرسی عملکرد پرداخت تنظیم شده، ارائه شود.
دبیر کل جامه حسابداران ایران:

دولت از تصدی گری دست بکشد

دبیر کل جامعه حسابداران ایران، در مراسم گرامیداشت روز حسابدار گفت: یکی دیگر از مهمترین راهکارهای مبارزه با فساد در این تنگنای مالی این است که دولت به جایگاه اصلی خود یعنی برج مراقبت برگردد و از کار تصدی‌گری دست بکشد.
محمد علوی با اشاره به جمعیت حسابداران کشور اظهار داشت: در حال حاضر 500 هزار دانشجوی حسابداری داریم که می‌توان در پاسداری از منافع عمومی و انضباط و شفافیت مالی از این ظرفیت استفاده کرد.
وی ادامه داد: هر چند که دولت با محدودیت‌های استخدامی و مالی مواجه است و نمی‌تواند این جمعیت حسابداران را به کار بگیرد اما بخش خصوصی به راحتی می‌تواند از این ظرفیت با حمایت دولت بهره‌مند شود.
دبیر کل جامعه حسابداران ایران ادامه داد: 300 موسسه حسابداری در سطح کشور وجود دارد که 15 هزار نفر در این موسسات مشغول به کار هستند.
علوی با اشاره به کاهش بحث فساد با توسعه حسابداری و حسابرسی گفت: امروز یکی از مشکلات کشور فساد و نحوه مبارزه با فساد است که می‌توان با توسعه حسابداری و حسابرسی و برون‌سپاری این خدمات نسبت به کاهش فساد در کشور اقدام کرد و دیوان محاسبات می‌تواند از این ظرفیت در کشور بهره‌مند شود.
علوی افزود: در سال رونق تولید ملی پیشنهاد جامعه حسابداران برای کاهش هزینه‌ها همزمان با نظارت‌های مالی بنگاه‌های اقتصادی است که می‌توان نظارت‌های حسابرسی مالی مالیاتی بیمه‌ای و حسابرسی دولتی را همزمان با آن انجام داد.
وی با تاکید بر اینکه حسابرسی در تمام دنیا پادزهر فساد است، گفت: اگر نظام حسابداری شکل بگیرد می‌توانیم جلوی سوء مدیریت‌ها و حیف و میل‌ها را بگیریم.
در پایان مراسم نیز از حسابداران شایسته تقدیر به عمل آمد.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399