سه شنبه, 12 آذر 1398 ساعت 09:37
کد خبر: 64703

اطلاعات تکميلي

  • جهانگیری در همایش روز ملی صادرات مطرح کرد؛

افزایش ۱۶ درصدی وزن صادرات در ۶ ماهه نخست سال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور گفت: صعودی‌ها و امریکایی‌ها تلاش بسیاری برای ایجاد آسیب در اقتصاد کشور می‌کنند، اما شما صادر کنندگان توانستند از نظر وزنی ۱۶ درصد افزایش صادرات داشته باشید.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور روزگذشته در همایش روز ملی صادرات ضمن تشکر از افرادی که در عرصه صادرات تلاش می‌کنند، اظهار کرد: هر کس امروز برای کشور صادرات انجام دهد فرد شریفی است که نیاز کشور را در این مقطع زمانی درک کرده است.

آمریکا به دنبال بهانه برای تغییر دولت ایران

او با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع صادرات گفت: حدود ۲ سال از فشار جدید دولت آمریکا علیه ملت بزرگ ایران می‌گذرد؛ آمریکایی‌ها بعد از توقف برجام و ایجاد فضای مناسب برای گسترش تعاملات بین‌المللی با بهانه تغییر رئیس جمهور به توافقات و برجام پشت پا زدند که فشار سنگین و بی‌سابقه‌ای بر ملت وارد کردند. با صراحت اعلام کردند که این جنگی اقتصادی علیه ایران است و فشار مضاعفی به ملت ایران وارد خواد کرد.
جهانگیری گفت: دشمنان انتظار داشتند این جنگ به فروپاشی اقتصاد ایران منجر می‌شود و هر روز که گذشت فشار‌ها افزوده می‌شد؛ در بازه‌ای ۲ ساله آمریکا و تمام هم پیمانان او از هر آنچه که می‌توانستند ایران را تحریم کردند. حتی زمانی که متوجه شدند سازمانی برای تحریم باقی نمانده با موضوع جدید به نام تروریست بانک مرکزی را مجدد تحریم کردند.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: تمامی زمینه‌هایی که می‌توانست در اقتصاد ایران تعیین کننده باشد از جمله نفت مورد تحریم قرار گرفت و حتی کشور‌های دوست ایران جرات خرید مستقیم نفت از ایران را ندارند و ما به ناچار به روش‌های دیگری برای فروش نفت دست می‌بریم؛ تمام حوزه‌های مربوط به نفت و پتروشیمی تحت تحریم قرار گرفتند.
او تصریح کرد: فلزات و صنایع معدنی سرمایه بعدی ما بود که امریکایی ها روی آن دست گذاشتند؛ الکترود‌های گرافیتی از جمله معدود بخش‌های وارداتی در حوزه فولاد بود که تحریم شد؛ صنعت حمل و نقل و تمامی بخش‌های مربوط به آن مثل بیمه حمل و نقل تحریم شد؛ بانک‌ها و تعاملات مالی ما تحریم شد و همه گلوگاه‌های تعاملات اقتصادی مصدود شد.
معاون اول رئیس جمهور افزود: صعودی‌ها و امریکایی‌ها تلاش بسیاری برای ایجاد آسیب در اقتصاد کشور می‌کنند اما شما صادر کنندگان توانستند از نظر وزنی ۱۶ درصد افزایش صادرات داشته باشید؛ درصد منفی ارزشی به دلیل شرایط خاص کشور است اما بیش از ۸۸ میلیون تن کالا از کشور صادر شده است و این نشان از موفقیت ایران و صادرکنندگان دارد.
او تصریح کرد: شرایط امروز طبقه متوسط و پایین جزو سخت‌ترین شرایط زندگی در دوران بعد از انقلاب است؛ این شوک دومی بود که بر کشور وارد شد و تورمی که به وجود آورد کاهش قدرت خرید برای مردم را به همراه داشت. ما باید هم اقتصاد، تولید، صادرات و اشتغال کشور را مورد توجه قرار دهیم که به لطف خدا شرایطی بهتر از تصور دشمنان ما دارد و هم به وضع معیشتی مردم رسیدگی کنیم.
جهانگیری تصریح کرد: مشکلات اقصادی صادرکنندگان را قبول داریم؛ الان تمام سازمان‌ها وظیفه دارند سنگی از جلوی پای صادر کنندگان بردارند و اگر غیر از این باشد به فکر کشور نیستند؛ تمام بخش‌های کشور هزینه دارد و برنامه ریزی نامناسب می‌تواند کصور را وادار به دست بردن در بودجه بانک مرکزی و درنهایت ایجاد تورم و مشکل برای مردم شود.

حمایت تسهیلاتی ویژه از صادرکنندگان

معاون اول رئیس جمهور افزود: شرکت‌هایی که قصد صادرات دارند بدون شک در اولویت برای ارایه تسهیلات قرار می‌گیرند؛ ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق حمایت مطرح شده است؛ این طرح در چند روز اتی توسط وزارت صمت ارایه شده و درباره ان تصمیم‌گیری خواهد شد.
او با تاکید بر اهمیت توجه به گردشگری و شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: همسایه‌های کشور اولویت ما برای صادرات هستند و باید ان‌ها را مهم بدانیم؛ واردات ما به افغانستان از مجموع صادرات ما به اروپا بیشتر است؛ روابط با کشور‌های همسایه باید وسعت بیشتری پیدا کنند. اوراسیا را با شرایط خاص برای صادرات پذیرفته شده است و اگر صادرکنندگان در این حوزه عملکرد مناسب را نداشته باشند زیان خواهیم دید؛ سهم مورد نظر برای دستیابی در کشور‌های عضو اوراسیا باید از هم اکنون برنامه ریزی شود تا به سمت برند‌های بزرگ صادراتی حرکت کنیم و سهم بیشتری از بازار‌های خارجی داشته باشیم.

شافعی: متولی صادرات مشخص نیست

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن انتقاد از مشخص نبودن متولی امر صادرات گفت: در حوزه صادرات، نهادهای زیادی تصمیم‌گیری می‌کنند، اما یک پاسخگو وجود ندارد؛ در این زمینه لازم است جایگاه سازمان توسعه تجارت به عنوان متولی تجارت کشور باید بازتعریف شود.
غلامحسین شافعی در مراسم روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: روز ملی صادرات فرصتی است برای گرامیداشت کسانی که در شرایط استثنایی تحریم‌ها و در کنار مشکلات خودساخته توانستند کیان اقتصادی ایران را در بازارهای جهانی حفظ کنند.
وی امسال را سالی متفاوت برای قدردانی از صادرکننندگان دانست که در این شرایط و علیرغم مشکلات در یک سال و نیم گذشته دانست و افزود: صادرکنندگان که به نادرستی از سوی بعضی افراد مورد اتهام قرار گرفتند، امروز ثابت کردند چقدر به کشور علاقه‌مند بوده و به اخلاق حرفه‌ای کسب‌وکار مقید هستند.
وی معتقد است در چند ماه گذشته تغییر رویکرد در سیاستگذاری‌ها مشهود است و وضعیت صدور بخشنامه‌های ناگهانی، متعادل‌تر شده است.
رییس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: باید در هر نوع تصمیم‌گیری اقتصادی، تبعات و تاثیرات آن بر سایر موئلفه‌های اقتصادی سنجیده شود چرا که گاهی ضررهای آن تصمیم بیش از منافع آن است.
شافعی با اشاره به مالیات ارزش افزوده صادرات افزود: قبلا تعیین شده بود که مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان طی یک ماه به آن‌ها بازگردانده شود که هیچگاه اجرایی نشد؛ در لایحه بودجه تصمیم گرفته شد تا صادرکنندگان ارز را برنگردانند مالیات ارزش افزوده آن‌ها پرداخت نشود. اکنون گفته می‌شود دو هزار تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان پول صادرکننده در سازمان امور مالیاتی است .
شافعی همچنین پیشنهاد داد: با الحاق صندوق ضمانت توسعه و بانک توسعه صادرات، می‌توان در ایران اگزیم بانک تاسیس کرد تا صادرات را از این وضعیت نجات دهیم.

وزیر صنعت: اتاق بازرگانی متولی روز ملی صادرات شد

در ادامه رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: امسال برگزاری روز ملی صادرات با کمی تاخیر روبرو شده، هرچند در ماهیت آن تفاوتی ایجاد نکرده است.
وی درباره دلایل این تاخیر توضیح داد: نخست اینکه روز ملی صادرات با دهه آخر ماه صفر همزمان شده بود؛ دوم اینکه ماه‌های قبل به سازمان توسعه تجارت اعلام کردم اتاق بازرگانی باید متولی روز ملی صادرات باشد. در آن زمان این مساله جدی نگرفته شد و امروز هم خواسته ام ۱۰۰ درصد محقق نشده است.
وزیر صنعت خاطرنشان کرد: سیاست دولت این است که تشکل‌ها در محوریت باشند و گفته بودم در این برنامه برایم زمان سخنرانی لحاظ نکنند؛ زیرا یکی از راه های غلبه بر تحریم، حضور مردم و فعالان اقتصادی است.
وزیر صنعت خطاب به رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: برگزاری مراسم روز ملی صادرات از سال آینده بر عهده اتاق بازرگانی ایران قرار خواهد گرفت و وزارت صنعت هم از این امر پشتیبانی می کند.
رحمانی افزود: روزانه ۴۴ قلم کالای تولیدی کشور و همچنین ۱۰۰ قلم کالای پر مصرف روزمره مردم در سطح بازار رصد می‌شود. این ۴۴ قلم کالای تولیدی در هفت ماه گذشته غیر از دو گروه خانواده خودرو و آلومینیوم ، روند افزایشی داشته است. گروه خودرو، تولید وانت و نیسان رشد مثبت داشته است.
وزیر صنعت خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در این مراسم گفت: دوره‌های پیش که جهش نرخ ارز رخ داد، زیرساخت‌ها برای افزایش صادرات مهیا نبود و لازم است این زیرساخت‌ها را هرچه سریع‌تر تقویت کنیم.
رحمانی با بیان اینکه موانع قانونی برای صادرات وجود ندارد، تاکید کرد: توسعه صادرات در شمار هفت محور دستور کار وزارتخانه محسوب می شود و از جمله صادرات به کشورهای همسایه نیز دنبال خواهد شد.

اختصاص کارت ویژه دریافت خدمات از دولت به صادرکنندگان نمونه

همچنین محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق ایران با بیان اینکه هنوز ادبیات صادرات غیرنفتی و توجه آن برای پیشبرد اهداف توسعه اقتصادی در ایران شناخته شده نیست، گفت: یک کار مشترک برای رونق تولید در تمامی کشورهایی صورت گرفته که آن هم، توجه به توسعه صادرات غیرنفتی است؛ در حالیکه در ایران هنوز از راهکارهایی استفاده نشده تا صادرات کشور توسعه یابد.
وی تصریح کرد: با ۱۰۰ میلیون دلاری که سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران است، نمی توان در دنیا حرف برای رقابت در شرایط سخت جهانی زد، این در حالی است که هم اکنون ضمانتنامه گرفتن از صندوق ضمانت صادرات ایران، جواهر شده است؛ این در حالی است که اگر جایی از کشور نمی توانیم از سرمایه های بلوکه شده خود استفاده کنیم، می توانیم با افزایش سقف سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران کار را برای صادرکنندگان هموار کنیم.
به گفته انصاری، اگر به دنبال این هستیم که صادرات را رونق دهیم، باید سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران را افزایش دهیم، این در حالی است که ترکیه و عربستان به ترتیب ۲ میلیارد و ۴ میلیارد دلار را بعنوان سرمایه صندوق ضمانت صادرات خود قرار داده اند، این در حالی است که با مصوبه مجلس قرار بر این بود که یک درصد از حقوق ورودی کالاهای وارداتی غیراساسی به عنوان مشوق صادراتی اختصاص یابد، اما بعد از مصوبه مجلس که چیزی حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان را برآورد کرده بود، اما متاسفانه بعد از گذشته چند سال هنوز عملیاتی نشده است.
وی با اشاره به اینکه جایزه صادراتی تاثیر مناسبی بر روی صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته است، اظهار داشت: رشد ۴۵ درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی که با عنوان شدن جایزه ۸ درصدی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی رخ داد، مرهون اختصاص این مشوق بوده است که متاسفانه هم اکنون این روند متوقف شده است، این در حالی است که مجلس مصوب کرده و بودجه آن نیز تا ۶۰۰ میلیارد تومان نیز دریافت شده؛ اما به دلیل اینکه متاسفانه نتوانستیم آن را هزینه کنیم، دوباره به خزانه برگشت.
رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خاطرنشان کرد: وقتی که ایرانی بیرون از کشور ۸۰۰ میلیارد دلار را در یک شرکت مدیریت می‌کند، چرا در ایران نمی تواند توسعه اقتصادی داشته باشد، این در حالی است که در همین شرایط سخت، صادرکنندگان در حال صادرات هستند. این در حالی است که باید پشت سر ۸ هزار صادرکننده ایستاد، آنها را حمایت کرد و اجازه دهند که صادرات غیرنفتی کرده و ارز آن را به کشور برگردانند.
وی با استقبال از دریافت کارت ویژه برای صادرکنندگان نمونه که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران طراحی و از امروز به صادرکنندگان نمونه اختصاص می‌یابد، گفت: وزارتخانه ها باید این کارت را قبول کنند و پشت صادرکنندگان بایستند تا آنها صادرات را رونق دهند.
نایب رئیس اتاق ایران با تاکید بر اینکه دولتمردان تمام قد باید در حمایت از صادرکنندگان و توسعه صادرات غیرنفتی کشور گام بردارند،خطاب به اعضای کابینه گفت:نترسید و پشت سر صادرکنندگانتان بایستید. این در حالی است که اکنون بسیاری از اعضای دولت یا کارمندان دولتی می ترسند که به صادرکنندگان نمونه و بزرگ کشور، خدمات بدهند چراکه به شدت فضای سنگینی در ادارات دولتی حاکم است و برخی می ترسند که برای حمایت از صادرکنندگان، زیر سوال بروند.

کسب ۱۲ میلیارد دلار سود با افزایش یک درصدی سهم ایران در صادرات به کشورهای همسایه

همچنین مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در حاشیه بیست و سومین سالروز ملی صادرات با اشاره به اینکه سهم ایران از صادرات به 15 کشور همسایه تنها 2 درصد است، گفت: اگرچه با 15 کشور همسایه هستیم اما متاسفانه تنها دو درصد از سهم صادرات به این کشورها را به خود اختصاص داده ایم.
افروز بهرامی افزود: در صورتی که ایران بتواند سهم خود را تنها با یک درصد بیشتر به 3 درصد افزایش دهد می تواند 12 میلیارد دلار بیشتر از این بازار را عاید خود کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه از میان 15 کشور ذکر شده 7 کشور با رتبه 7 دارای بالاترین ریسک کشوری به لحاظ صادرات هستند، اظهار داشت: از آنجایی که صادرات به این کشورها و به دست آوردن سهم صادراتی آنها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است به صادرکنندگان پیشنهاد می‌کنیم تا از خدمات صندوق ضمانت صادرات استفاده کنند.
وی افزود: در صورت استفاده صادرکنندگان از خدمات این صندوق تمام ریسک‌های تجاری آنها پوشش داده می‌شود.
بهرامی با اشاره به برنامه دولت برای تقویت صادرات به کشورهای همسایه گفت: در راستای این دستور و مصوبه هیأت وزیران برای حمایت از صادرکنندگان به 7 کشور پرخطر نرخ کارمزهای آنها نیز به نصف کاهش می یابد.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به شرایط کنونی عراق اظهار داشت: کشور عراق برای بازسازی خود حداقل به میزان 100 میلیارد نیاز دارد و اگر ایران حتی 10 درصد در این بازسازی سهم داشته باشد می تواند به میزان 10 میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی به این کشور صادر کند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه عراق جزو کشورهایی با ریسک 7 است در صورتی که صادرکنندگان مایل به انجام صادرات به این کشور باشند می‌توانند با برخورداری از مزیت کارمزدهای که به نصف کاهش یافته است در شرایط انتخاب مشابه با کشورهایی قرار گیرند که دارای ریسک 2 هستند.

پیگیری برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت

زادبوم گفت: صادرات به بسیاری از کشور‌ها در حال گسترش است و پی‌گیر پیوستن به سازمان جهانی تجارت هستیم
حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت در بیست و سومین همایش روز ملی صادرات اظهار کرد: در فرآیند انتخاب صادرکننده نمونه علاوه بر فعالیت‌های صورت گرفته تلاش شد تا به سمت فرآیند الکترونیکی حرکت کنیم؛ در این دوره بیش از ۳۰۰ نفر در بیش از ۷۰ گروه کالایی و خدماتی ثبت نام کردند که در این بین از ۴۴ صادرکننده تجلیل خواهد شد. ۹ نفر از آن‌ها از بخش کشاورزی، ۹ نفر در بخش خدمات و مابقی از حوزه‌های صنعت و معدن هستند.
او تصریح کرد: توجه ویژه‌ به محصولات های‌تک (HITAKE) شد و اظهارات صادرکنندگان به صورت الکترونیکی Lورد ارزیابی قرار گرفت؛ محصولات و شرکت های دانش بنیان با همراهی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد ارزیابی قرار گرفتند تا از آن‌ها تجلیل شود.
زادبوم گفت: بر اساس کارشناسی‌های صورت گرفته بیش از ۶۶ درصد صادرات را کالاهایی با ارزش افزوده پایین به خود اختصاص داده‌اند و امیدواریم با بهبود فرآیند تولید این میزان افزایش پیدا کرده و در بازار ارزش جهانی حضور پیدا کنیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399