دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 14:47
کد خبر: 64691

اطلاعات تکميلي

  • مدیر عامل شرکت مادر تخصصی میراث فرهنگی خبر داد؛

لغو روادید سفر گروهی روسیه به ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت مادر‌تخصصی توسعه ایران‎گردی و جهان‎گردی گفت: در حال حاضر لغو روادید با روسیه را در دست داریم چنانکه قرار است برای گروه‌های با بیش از پنج نفر توریست که از روسیه وارد ایران می‌شوند، لغو روادید را محقق کنیم و درآمد حاصل از آن را در روسیه برای تبلیغات ایران هزینه کنیم.

روز گذشته نشست خبری خشایار نیکزاد، مدیر عامل شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور تشریح عملکرد شش ماهه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
نیکزاد اظهار کرد: وظایف و دستورالعمل‌هایی برای این شرکت در نظر گرفته شده است که حسب قانون آن‌ها را اجرایی می‌کنیم. در مدت شش ماه گذشته با حمایت دکتر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موفق به انجام کارهای بزرگی شده‌ایم و اقدامات مهمی را نیز در دستور کار داریم که یکی از آن‌ها با توجه به موضوع لغو روادید با روسیه برای گروه‌های ورودی پنج نفر به بالا و معرفی ایران در روسیه است که این مهم بر عهده این شرکت قرار گرفته است.
وی افزود: یکی از اقدامات مهم که بر عهده این شرکت قرار گرفته است، موضوع مشارکت شرکت ایران‌گردی و جهان‌گردی در برگزاری  نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی امسال است که بهمن‌ماه امسال در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در خصوص وضعیت سرویس‌های بهداشتی که به این شرکت واگذار شده است، گفت: براساس مصوبات ۱۰۰۰ سرویس بهداشتی در راه‌های مواصلاتی قرار بود راه‌اندازی شود که تاکنون ۵۵۰ سرویس بهداشتی مکان‌یابی آنها انجام و احداث شده است و اکنون ۴۰۰ سرویس بهداشتی آماده بهره‌برداری است. آنچه که سبب شد طی این سالها احداث و بهره‌برداری این سرویس‌های بهداشتی به تعویق بیفتد عدم اختصاص اعتبارات بود چنانکه در سالهای گذشته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار دریافت کردیم و این اعتبار امسال به ۱۹ میلیارد تومان افزایش یافته است. سعی ما بر آن است تا سرویس‌های بهداشتی را به چهار دسته تقسیم کنیم. اکنون ۲۷ سرویس، بیش از ۷۰ درصد پیشروی داشتند اما از آنجایی که سالهاست قرارداد آنها تمدید شده است، بهره‌برداری از آنها با مشکل روبه‌رو شد از این رو مشاور گرفتیم تا تکلیف قراردادها و سایر سرویس‌های بهداشتی در مناطق مختلف کشور مشخص شود.
به گفته نیکزاد، ساماندهی بلیت‌های الکترونیک نیز برعهده مجموعه شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی است چنانکه از سال ۸۶ با همکاری بخش خصوصی ساماندهی بلیت‌‌های الکترونیک طراحی شده و تاکنون ۷۵ کاخ‌موزه و اماکن تاریخی پربازدید مجهز به دستگاه‌های صدور بلیت‌ الکترونیک شده‌‌اند و قرار است تعداد آنها تا پایان سال به ۸۰ واحد برسد.
وی درباره وضعیت خانه مسافرها نیز گفت: در حال حاضر ۳۰۰ هزار خانه مسافر داریم که بیشتر آنها ساماندهی نشدند و از این رو سامانه الکترونیکی پرداخت کردیم که هر کس می‌خواهد عضو آن شود. می‌توان گفت تاکنون ۲۴ هزار واحد ساماندهی شده‌اند. همچنین قصد داریم عملیات تک‌پنجره‌ای و الکترونیکی کردن تمام امور اجرایی از جمله ارائه تسهیلات، مجوزها و غیره را به صورت الکترونیکی در این سامانه محقق کنیم.
وی ادامه داد: سامانه راه‌اندازی تصویب و استانداردسازی هتل‌ها از دیگر برنامه‌هایی است که در نظر داریم تا بتوانیم استانداردسازی را شاهد باشیم. این سامانه از اواخر آذر ماه بارگذاری می‌شود. در عین حال قرار است مراسم شب یلدا را در کاخ نیاوران برگزار کنیم.
تطبیق و استانداردسازی هتل‌ها، مأموریت جدید شرکت
این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: تطبیق و استانداردسازی هتل‌ها نیز یکی از موضوعاتی است که از طریق معاونت گردشگری کشور به شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی واگذار شده است. این موضوع پیش از این توسط یک شرکت خصوصی انجام می‌شد اما این کار اکنون به ما واگذار شده و خوشبختانه اقدامات خوبی را در این خصوص در دست اقدام داریم.
نیکزاد در ادامه به فرارسیدن شب یلدا و برنامه مخصوصی که برای این شب در نظر گرفته شده اشاره کرد و گفت: امسال به مناسبت شب یلدا برنامه ویژه‌ای را در محل کاخ نیاوران برگزار خواهیم کرد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی در ادامه گفت: یکی از موضوعات دیگری که از سوی این شرکت به‌صورت جدی دنبال می‌شود، تقویت مشارکت بخش خصوصی است که چندی پیش با مشارکت این بخش باشگاه گردشگری تفریحاتی را راه‌اندازی کردیم که برنامه‌های بسیار خوبی را در دست اقدام دارد.
وی ضمن اشاره به نقدهایی که از سوی فعالان گردشگری عمان درخصوص توسعه گردشگری سلامت ایران مطرح شده است، گفت: نقدهایی به قیمت‌های نامناسبی که به گردشگران سلامت ارائه می‌شود مطرح شده است. در این میان بر اساس بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم رانندگان تاکسی در فرودگاه امام گردشگران را به جاهای نامعتبر می‌برند و بعضا قیمت‌های گران از گردشگران سلامت دریافت می‌کنند. از این رو برآن شدیم تا دلال‌های گردشگری سلامت را که امروزه تبدیل به شغل شده است، ساماندهی کنیم. در گمرک آستارا و بیله سوار دو دفتر پیش‌بینی شده است تا ساماندهی این حوزه را انجام دهند. ساماندهی گردشگران سلامت عراقی برای ما رویاست. متولی گردشگری سلامت مشخص نیست. بیماران گرجستان و تاجیکستان به ترکیه می‌روند چراکه قیمت‌های ایران برایشان گران بود و پای دلالان در میان است.
شرکت ایران‌گردی و جهان‌گردی دولتی می‌ماند
نیکزاد در ادامه صحبت‌های خود و در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره واگذاری شرکت ایران‌گردی و جهان‌گردی به بخش خصوصی بر اساس اصل 44 گفت: این شرکت برای وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یک ظرفیت بالقوه است ازاین‌رو دکتر مونسان در نامه‌ای به وزیر اقتصاد درخواست کرده است تا این شرکت به‌عنوان یک شرکت دولتی باقی بماند.
وی درخصوص چرایی بازپس‌گیری برگزاری نمایشگاه‌های خارجی از کانون اتومبیل‌رانی و جهانگردی گفت: برگزاری فیتور اسپانیا، MATB و ITB‌ را به ما واگذار کردند البته با توجه به آنکه حدود دو ماه به برگزاری برخی از این نمایشگاه‌ها باقی مانده درصدد آن هستیم تا کارها را تا جایی که کانون اتومبیلرانی پیش برده، ادامه دهیم.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایران‌گردی و جهان‌گردی در ادامه در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص چگونگی تبلیغات ایران در روسیه گفت: تبلیغات ایران برای عموم مردم روسیه است و محدود به طیف خاصی نیست. بااین‌حال با توجه به علاقه‌مندی روس‌ها به اسکی و کوهنوردی به دنبال تبلیغ ظرفیت‌های گردشگری ایران در این دو حوزه هستیم.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395