دوشنبه, 11 آذر 1398 ساعت 09:09
کد خبر: 64640

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتاق بازرگانی تهران:

تولید داخلی در محور صادرات تمرکز کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیلوفر فروهیده

 مسعودخوانساری در همایش تقدیر از واحدهای برتر استاندارد استان تهران گفت: با توجه به تحریم ها و شرایط فعلی کشور نیاز  دارد تولید در محور صادرات تمرکز کند تا بتوان موانع صادرات را برطرف کرد.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران در همایش تقدیر از واحد‌های برتر استاندارد استان تهران با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: سال ۹۷ و ۹۸ یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی کشور محسوب می شود مخصوصا سال گدشته که نوسانات نرخ ارز مشکلات زیادی را برای تولید کنندگان ایجاد کرد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: تحریم‌های خارجی و محدودیت‌های داخلی فشار زیادی را بر اقتصاد کشور تحمیل کردند.
خوانساری افزود: نکته مثبت در تحریم‌های داخلی اعتماد و توجه به پتانسیل‌های داخلی است.
به گفته وی؛ صنعت پوشاک، کاشی و سرامیک با وجود تحریم‌های بین المللی به رشد شکوفایی مناسبی رسیده است.
خوانساری بیان کرد: اتکای دولت به درآمد‌های نفتی، باعث عدم توجه به نظرات بخش خصوصی شده است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: ۱۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت سوبسید در بخش انرژی می‌بایست وارد چرخه تولید شود، اما به نحوه اجرای آن انتقادهای فراوانی وارد است.
وی بیان کرد: با وحود اعلام آمادگی بخش خصوصی برای همفکری با دولت، به دلیل عدم توجه دولت به نظرات بخش خصوصی به مشکلات اقتصادی کشور اضافه شده است.
خوانساری ابراز کرد: امروز تولید داخلی باید صادرات محور باشند که این موضع نیازمند برطرف کردن موانع تولید و محدودیت‌های بین المللی است.
 همچنین در این مراسم رئیس سازمان ملی استانداردگفت: ورود به فضای رقابتی جهانی با رعایت استانداردها امکانپذیر است
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: هرچند تحریم‌های ظالمانه بر پیکره اقتصاد کشور سایه افکنده است، اما با صبر و تحمل از آن عبور خواهیم کرد و آن زمان برای تداوم حضور در فضای رقابتی جهانی، ناگزیر از رعایت استانداردها هستیم.
نیره پیروزبخت در آیین تقدیر از واحدهای نمونه استاندارد استان تهران در محل هتل ارم افزود: جلسات متعدد شورای عالی استاندارد کشور به فواصل کم برگزار می‌شود که نشان‌دهنده اهمیت موضوع استاندارد و اهمیت دادن مسئولان به آن است.
وی خاطر نشان کرد: مباحث خودرو و تدوین سند یکپارچگی غذا در شورای عالی استاندارد به نتیجه رسید.
این مقام مسئول تاکید کرد: اگر بر حضور در سازمان جهانی استاندارد، کدکس، سازمان استاندارد کشورهای اسلامی و غیره اصرار داریم، به دلیل حفظ کیان اقتصادی کشورمان و جلوگیری از نفوذ اقتصادی بیگانگان است.
وی، رشد و توسعه اقتصادی کشورهای اروپایی در اواخر دهه ۹۰ میلادی را یادآور شد و گفت: در آن سال‌ها این کشورها برای رهایی از مشکلات زیست محیطی و آب مورد استفاده، با طراحی استانداردهای جدید، تولید فولاد را در کشورشان محدود و تمایل به استفاده از تولیدات کشورمان داشتند.
پیروزبخت بر پایه‌گذاری درست صنعتی در همه بنگاه های اقتصادی تاکید کرد و افزود: در حالی که در  دهه های ۸۰ و ۹۰ بسیاری وزارتخانه ها و سازمان ها کارشناسان غیرمرتبط با موضوعات را به جلسات استاندارد می فرستادند، امروز همان ها به استانداردها معترضند.
وی همچنین بر لزوم استفاده از بسته های حمایتی سازمان ملی استاندارد برای تولید تاکید کرد که حاصل جلسات مختلف این سازمان با سازمان ها و بخش خصوصی است.
این مسوول، به پیشی گرفتن صادرات از واردات با وجود همه مشکلات و نارسایی ها اشاره و آن را حاصل صبر و تحمل در برابر تحریم ها و سرلوحه قرار دادن اقتصاد مقاومتی برشمرد.
هچنین در این مراسم، «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران افزود: اگر استاندارد را به عنوان یک مطالبه عمومی در سطح جامعه نشر دهیم، می تواند به کیفیت، رفاه و ارتقای سطح زندگی در جامعه منجر شود.
وی  گفت: اگر تولید کنندگان ارتقای کیفیت تولیدات را در دستور کار خود قرار دهند، دولت نیز می تواند مبارزه همه جانبه ای با قاچاق کالا و ارز داشته باشد.
محسنی بندپی تاکید کرد: سرمایه اجتماعی لوگوی استاندارد هر روز در جامعه در حال افزایش است.
وی، با تقدیر  از تولیدکنندگان به عنوان افسران مبارزه با تحریم‌ها، بیان داشت: تولیدکنندگان با وجود همه سختی‌ها و مشکلات از جمله کمبود مواد اولیه و غیره توانستند کیفیت محصولات خود را حفظ و ارتقاء دهند و رضایتمندی عمومی مشتریان از کالاها همه روزه در حال افزایش است.
استاندار تهران خاطر نشان کرد: رها شدن دولت از تصدی گری ها و سپردن امور به بخش خصوصی واقعی، به ارتقای کیفیت کالاها و محصولات خواهد انجامید.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399