یکشنبه, 10 آذر 1398 ساعت 13:16
کد خبر: 64619

مسائل گواهینامه مبدا از سوی ایران باید حل شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا گفت: نکته دیگری که برای ما مهم است تبادل اطلاعات بین اتحادیه و تجار است ما به جز کاهش تعرفه و کاهش قیمت‌ها به دنبال اطلاعات نیز هستیم که به لحاظ قانونی باید ظرفیت‌های آن تعریف شود

در همایش معرفی فرصت‌های تجاری اوراسیا، وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اشاره به علاقمندی فعالان اقتصادی این حوزه برای همکاری با همتایان ایرانی خود گفت: تجارت بین دو کشور حتی در زمانی که هیچ گونه توافقنامه‌ای وجود نداشت از وضعیت خوبی برخوردار بود. به طوری که در سال 2018 شاهد رشد 27 درصدی تجارت بین اوراسیا و ایران بودیم.
ورونیکا نیکیشینا افزود: ما در زمان کمی به این توافق دست پیدا کردیم و همین امر نشان می‌ دهد تا چه حد سیاست‌های ما به یکدیگر نزدیک است. ما باید هر چه زودتر به سمتی حرکت کنیم که کشورهای این حوزه وارد بخش تجارت آ‌زاد شوند ما امروز اینجا هستیم تا مذاکرات خود را آغاز کنیم و توافقنامه‌هایی که پیش از این به امضا رسیده را اجرایی کنیم. من همین‌جا اعلام می‌کنم که گمرک‌های کشورهای اتحادیه اوراسیا تعرفه‌های جدید را اعمال کردند و متعاقب نامه‌ای که از سفارت ایران برای ما آمده گمرک ایران نیز تعرفه‌‌ای جدید ار اعمال کرده است.
وی در خصوص برخی مشکلات در اجرای این توافقنامه گفت: در حال حاضر برای گواهینامه مبدا مسائلی وجود دارد که در آینده نزدیک اطلاعات آن را در اختیار طرف ایرانی قرار خواهیم داد. اکنون 34 منطقه که عضو اتاق‌های بازرگانی ایران هستند گواهینامه مبدا صادر می‌کنند اما برای ما مهم است که با کاغذهای سربرگ‌دار و به صورت فیزیکی مبدا کالا تعیین و تایید شود.
وی تصریح کرد:‌ نکته دیگری که برای ما مهم است تبادل اطلاعات بین اتحادیه و تجار است ما به جز کاهش تعرفه و کاهش قیمت‌ها به دنبال اطلاعات نیز هستیم که به لحاظ قانونی باید ظرفیت‌های آن تعریف شود من معتقد هستم که پس از سه سال به راحتی می‌توان تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا را برقرار کرد.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399